Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Jsou akciové trhy připravené na ekonomické uragány? Budeme následovat příklad Turecka?

Publikováno
Burza s odstupem: Jsou akciové trhy připravené na ekonomické uragány? Budeme následovat příklad Turecka?
Zdroj: Depositphotos.com

Týden, který jsme prožili na světových trzích, nepřinesl nic zásadního. Zároveň to však neznamená, že se nic nestalo. Napětí zvyšují především mediální výstupy velkých šéfů. CEO investiční banky JP Morgan si získal velkou mediální pozornost výrokem, že se blíží ekonomický uragán. Současná situace připomíná pověstný klid před bouří. Velká část investorů má obrovskou důvěru v to, že Fed dokáže skrze svou měnovou politiku vše vyřešit. Podle Jamie Dimona už nyní víme, že ekonomický uragán přijde, avšak nevíme, zda to bude pouze malý uragán nebo Sandy (velký uragán, který zasáhl USA v roce 2012). Jaká je příčina vzniku tohoto blížícího se ekonomického uragánu?

Jamie Dimon vidí dvě klasické příčiny: zdražení ropy, plynu a nerostných surovin díky válce na Ukrajině a snižování rozvahy Fedu. Právě druhá zmíněna příčina může mít obrovský dopad, protože se bude jednat o ekonomickou historickou událost, která vstoupí do učebnic ekonomie.

Fed začal od prvního června redukovat svoji rozvahu o 47,5 miliard dolarů. V září se dokonce má rychlost zdvojnásobit na 95 miliard dolarů. To je snaha Fedu odčinit svoji chybu, kterou způsobil nízkými úrokovými sazbami. Dle Dimona právě snižování rozvahy způsobí zemětřesní na trhu. Nadbytek hotovosti na trzích vedl k nárůstu spekulací. A s tím by mělo být konec. Dá se tedy očekávat, že akcie, ale i nemovitosti, by se měly díky léčebné proceduře Fedu vrátit k normálním cenám.

Dimon není sám, kdo nevěří v to, že se Fedu povede měkké přistání. Prostořeký Elon Musk se též se vyjádřil k současné situaci. Jak je u Muska zvykem, je vždy o krok před ostatními, jelikož už nyní chce zrušit 10 % pracovních míst ve své automobilce. Jinak řečeno nechce čekat, až poklesne obrat a zisk a následně pak hledat úspory. Musk už chce spořit teď. V každém případě již nyní zastavil nábor nových zaměstnanců. Tesla zaměstnává ve svých třech továrnách 99 290 lidí. Tesla vyrobila za poslední rok 930 422 aut.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Sice ještě nedošlo k poklesu poptávky po autech Tesly, ale je zcela jisté, že dopad na prodeje bude mít několikatýdenní drastická uzávěrka Šanghaje a ostatních čínských regionů. V každém případě nám Musk dává velmi dobrý indikátor pro současnou situaci a tím je pracovní trh. Pokud ve světě poroste nezaměstnanost, nová krize už je tu. Problém je, že v době kdy inflace roste, není prakticky možné začít snižovat úrokové sazby. Jde to, ale hrozí turecký scénář.

Turecko na cestě k hyperinflaci

Měnová politika má obrovskou setrvačnost, avšak velmi pevné a dobře pozorovatelné principy. Pokud je nějaká země řízena dobře nebo naopak špatně, následky v podobě oslabení kurzu vůči hlavním devizám nebo inflace se nutně projeví. Otázkou je jen kdy. Nedávné zhroucení Libanonu byla jen předzvěst toho, co se může stát, pokud je měnová politika špatná. Nyní je na řadě Turecko. Rozdíl je však v tom, že Turecko není Libanon. Pád Turecka bude znamenat velké problémy pro celý svět. Co se týče velikosti, turecká ekonomie podle Světového měnového fondu patřila v roce 2021 na dvacáté druhé místo v žebříčku. Turecko mělo HDP ve výšce 844 miliard dolarů a vešlo se mezi Taj-wan a Polsko.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj Turecké inflace

Ceny jídla zdražily v Turecku o 70 %, nejvíc zdražilo maso a to o neuvěřitelných 270 %. Doprava zdražila o 100 %, energie o 125 % a nájmy o 70 %. Turecký prezident však má odlišné recepty na boj s inflací, než většina ekonomů. Namísto zvedání sazeb se rozhodl sazby snížit, což z velké části k inflaci ještě přispělo. Erdogan zdůvodňoval, že vysoké sazby vedou k zastavení ekonomického růstu. To je pravda, ale zároveň se však nechává volný průběh inflaci. Druhým opatřením bylo zavedení indexace tureckých účtů na kurz dolaru. Erdogan chce zabránit tomu, aby lidé přešli od turecké liry k americkému dolaru. To je jeho největší risk, protože platí obecný ekonomický princip, že dobrá a tvrdá měna vyhání slabou a devalvující. Erdogan tak nabízí státní spoření v tureckých lirách, které kompenzuje ztrátu turecké měny vůči americkému dolaru. Toto opatření stojí turecký vládní rozpočet miliardy lir. Opatření funguje jako černá díra na turecké státní peníze. Můžeme si tedy seriózně položit otázku, zda je Erdogan ekonomický sebevrah.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj úrokových sazeb v Turecku

Samozřejmě, že můžeme najít za jeho kroky jistou logiku. Erdogan si slibuje od devalvace posílení tureckého exportu. A turecké výrobky jsou nyní pro zbytek světa opravdu levné. Export vzrostl o 33 % s porovnáním s rokem 2020, ale tento nárůst nemůže vyvážit radikální oslabení měny. Problém je v tom, že Turecko je zpracovatelská země, které nemá příliš velké nerostné bohatství. Díky tomu, že jejich měna je slabá, rostou výrobcům raketově náklady na suroviny. Hospodářský zázrak se tak nekoná. Velké marže firem jsou sníženy o náklady.

Druhým elementem, který nehraje tureckému prezidentu do karet, je válka na Ukrajině. Ruští a ukrajinští turisté patřili k největším skupinám. Bohužel z těchto zemí tento rok do Turecka nepřijede. Turecký turismus tak čeká velmi těžké období.

Růst cen v Turecku se nezastaví. Turecký statistický úřad je po státním dohledem. Spekuluje se, že oficiální čísla turecké inflace nejsou uváděných 70 % a nezávislí pozorovatelé mluví o 140 %. Erdogan všechnu kritiku odmítá a naopak vychvaluje své rozhodnutí sazby snížit. Je to totiž nábožensky správné gesto, protože Islám zakazuje úroky a lichvu. Turecko čekají za rok nové volby. Už teď je jasné, že Erdogan to bude mí s obhajobou své pozice velmi těžké. Tak jako vždy v historii politickou nestabilitu předchází ta ekonomická. To je dnes velké riziko, které je vyspělými trhy velmi podceňováno. V Americe a v Evropě jsou možná politické systémy stabilnější, to však neplatí pro zbytek světa.

Rozpad ekonomicky slabších států by se v současném kontextu mohl podepsat i na těch silnějších. Situace v Turecku tak může investorovi poskytnout příležitost k sledování celé situace. Pokud by se situace v Turecku obracela k lepšímu, celosvětová ekonomická situace by se taktéž obracela k lepšímu. To by byl silný signál pro návrat na akciové trhy. V opačném případě by investor měl i nadále zůstat velmi obezřetný a nedůvěřivý.

Centrální banky: Ukrajinská centrální banka v problémech, nejvyšší sazby v našem regionu má Maďarsko

Rusko ukrajinský konflikt je učebnicí nového druhu vedení války. Kromě toho, že se odehrává na bojišti, má i své ekonomické válečné pole a tím jsou úrokové sazby, inflace a devizové kurzy. Rusku se na ekonomickém válečném poli zatím daří. Ruská centrální banka 27. května snížila o 300 bazických bodů své úrokové sazby na 11 %. Ukrajinská centrální banka se vydala opačný směrem a to dost radikálně. Aby zachránila ukrajinskou hřivnu, zvedla sazby z 10 % na 25 %. To je opravdu drastický krok. Je otázku zda se ukrajinská hřivna udrží, protože platí stejný princip jako v případě Turecka. Dobrá měna nahrazuje tu špatnou. Na Ukrajině se platí často v eurech a dolarech. Krok ukrajinské centrální banky je logický. Otázku je, zda finančníky přesvědčí, aby kupovali ukrajinské dluhopisy.

Poznámka

Přečtěte si více v našem seriálu věnovaný válce na Ukrajině: Invaze na Ukrajinu pohledem investora.

Své sazby taktéž radikálně zvedla další země, která je velmi zasažena válkou na Ukrajině, a jejíž měna je v ohrožení. Tou zemí je Moldavsko. Moldavská centrální banka zvedla sazby o 300 bazických bodů na 18,50 %. Ve střední Evropě naší ČNB předběhla maďarská centrální banka, která zvedla sazby o 50 bazických bodů na 5,9 %. Prvenství jí zůstane asi do 22. června, kdy zasedá ČNB naposled s jejím současným guvernérem Rusnokem. Čeká se zvýšení sazeb. Otázkou je však o kolik. Jelikož od Michla se očekává spíš holubičí tendence, je pravděpodobné, že staré složení bankovní rady se bude snažit o co největší “hike”.

Svoje sazby zvedla i Kanada o 50 bazických bodů na 1,5 %. Kanada má dnes největší sazby ze silných devíz. Taktéž Dominikánská republika zvedla sazby o 100 bazických bodů na 6,5 %. Znovu i jako v předchozích týdnech se potvrdilo, že tu pořád máme silný trend zvedání úrokových sazeb.

Indexy: Dobrý výkon asijských indexů

Během celého týdne se světové indexy obchodovaly v poklidu. Jedinou výjimkou byly trhy v Asii, které zaznamenaly silný růst. Japonský index Nikkei přidal 3,66 %. Burza v Šanghaji přidala solidních 2,08 %. Pozadu nezůstala ani index Hang Seng se ziskem 1,86 %.

Situace v Evropě však již byla o poznání méně optimistická než v Asií. Německý Dax se obchodoval na červené nule, a odepsal 0,01 %. Francouzský CAC 40 ztratil 0,47 %. Britský FTSE se zmenšil o 0,69 %.

Na zámořských trzích se negativně podepsala páteční seance, při které byla zveřejněna čísla americké zaměstnanosti. Počet nových pracovních míst za měsíc květen překonal odhady analytiků. Americká ekonomika vytvořila 390 000 nových pracovních míst. A trh reagoval podle principu: dobrá makroekonomická zpráva je špatná pro finanční trhy. Ten platí i naopak. Trhy uvažují následovně. Pokud je dobrá ekonomická situace, znamená to, že Fed může zvednout sazby výše a rychleji a tudíž se zmenší hotovost pro akciové trhy. Takže potvrzení solidní kondice amerického pracovního trhu přijala New Yorská burza poklesem. Průmyslový Dow Jones klesl o 0,94 %. Technologický Nasdaq100 ztratil 0,98%. Nejhůře dopadl index S&P 500, který odepsal 1,20 %.

Komodity: Ropa nad 120 dolarů

Ropa rostla tento týden velmi rychle. Ropa Brent se obchodovala za 121 dolarů za barel. Americká lehká ropa stála 120,2 dolarů za barel. Ropa tak zdražila asi o 4 % za týden. Důvod je nasnadě. Evropská unie se rozhodla, že již nebude kupovat ruskou ropu. Jedná se však o polovičaté řešení, protože se to bude týkat ropy, která z Ruska do Evropy proudí po moři. Avšak už dnes se spekuluje, že ruská ropa bude odebírána i nadále po moři, protože námořní dopravci dokážou zamaskovat původ přepravované ropy. Ruská ropa bude k nám, na Slovensko a do Maďarska bude i nadále proudit ropovodem družba, který dostal výjimku.

Současně se zákazem ruské ropy v Evropě se Opec rozhodl podpořit protiruské sankce tím, že zvýšil těžbu. Opec bude těžit v červenci a v srpnu 648 000 barelů ropy za den. Původně to mělo být 432 000 barelů. Avšak i tento příslib zvýšení těžby nedokázal cenu ropy srazit.

Komodity: Růst zlata je znovu zablokován

Zlatu se nedařilo dostat se na dostřel k technické úrovní 1900 dolarů a zlatu se znovu nepodařilo přesvědčit investory o svém potenciálu. Prodávalo se za 1862 dolarů za trojskou unci. Jaký je tedy scénář, aby cena zlata rostla?

Teoretická odpověď je jednoduchá. Pokud dojde k tomu, že Fed a s ním i ostatní centrální banky dojdou k tomu, že je ekonomická situace špatná a není možné utahovat monetární politiku, cena zlata vystřelí. Jak jsme si uvedli v odstavci věnovanému sazbám, trend je zatím opačný. A to je důvod, proč i přes velkou míru inflace cena zlata stagnuje. Do konce letních prázdnin situace zůstane konstantní, ale to se může rychle změnit na podzim.

Slovo závěrem: Kam kráčí inflace?

Z inflace se dnes již stalo politické téma. Politici nám tak nabízí dvě protichůdná řešení. Na jednu stranu všichni chtějí bojovat proti inflaci. Na druhou stranu se snaží hledat řešení v blokaci cen a různých výjimečných dávkách. Avšak blokování cen a dávky problém inflace neřeší. Právě naopak ho ještě víc podporují. Tato situace jen naznačuje, že vlády i centrální banky vyčkávají. Na stole jsou nyní všechny možné scénáře ekonomického vývoje. Den po dni budeme sledovat statistiky a pomalu se bude profilovat řešení, ke kterému se přikloní centrální banky. Hlavní slovo bude mít inflace, a to, zda se jí podaří zkrotit či nikoliv. Každý měsíc napoví, jak se celá situace vyvine. Trpělivost bude nyní největší ctností investora. Důležité bude netancovat rychleji, než hraje muzika.

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎