Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kvantitativní utahování – tvrdá rána pro finanční trh?

Publikováno
Kvantitativní utahování – tvrdá rána pro finanční trh?
Zdroj: depositphotos.com

Kvantitativní utahování (QT) je o dost méně známý nástroj měnové politiky, který si ovšem z naši strany zaslouží velkou pozornost. Jedná se totiž o nástroj, který je protipólem kvantitativního uvolňování (QE). O kvantitativním uvolňování slyšel už snad každý, protože se pojem velmi často používá ve spojitosti s „tiskem peněz“.

Z lednového FOMC minutes vyplývá, že Federální rezervní banka (Fed) má v plánu v první polovině roku 2022 s kvantitativním utahováním začít. A my bychom měli vědět, co to pro finanční trhy znamená. Má to pro trh hodně negativní důsledky? Na to si zkusíme odpovědět.

Kvantitativní utahování – co to je?

Jak už jsme si řekli v úvodu, jedná se o opak kvantitativního uvolňování. Pro kontext si nástroj krátce popíšeme. V rámci kvantitativního uvolňování je cílem snížit i střednědobé a dlouhodobé úrokové míry. Čili po celé délce výnosové křivky. Toho centrální banka dosáhne zprostředkovaně, když začne nakupovat aktiva, běžně státní dluhopisy a hypoteční zástavní listy, na sekundárním trhu. To se projeví tím, že jejich rozvaha doslova nabobtná o biliony USD.

Zdroj: fred.org
Rozvaha Fedu
Rozvaha Fedu

Tím přitlačí úrokové sazby. Ale zároveň tím dostane dostatek přebytečné likvidity do bankovního systému. Tady je ale dobré upozornit, že bankovní soustava nemůže správně fungovat bez přebytečné likvidity – centrální banka si to tímto nástrojem pojistí.

Kvantitativní utahování je tedy druhem měnové politiky, ve které centrální banka redukuje bilanci své rozvahy. To má jednak za následek vytažení likvidity z bankovního systému a jednak stoupají úrokové míry. Díky rostoucím úrokovým mírám se sníží tempo růstu peněžní zásoby. Díky čemuž je možné dostat inflaci pod kontrolu.

Mechaniku nástroje lze hodně zjednodušit tak, že se v podstatě jedná o prodej aktiv na sekundárním trhu (čili opak QE), které centrální banka předtím nakupovala. Opravdu se s tímto lze setkat, ale je to výrazná simplifikace (ulehčení). Ve skutečnosti je mechanismus o dost komplikovanější. Když Fed obdrží splátku jistiny ze svých držených dluhopisů, nepřevede (nenakoupí další) je již do nově emitovaných státních dluhopisů – čili je nebude dále tzv. rollovat. Pak celý výnos zkrátka „zlikviduje“ stisknutím tlačítka.

Dříve vytvořené rezervy tímto způsobem zmizí z bankovního systému několika stisky klávesnice, stejně jako se objevily v rámci QE. Aby ale byla jistina vůbec splacena, federální vláda musí logicky nějak získat potřebný obnos. Toho dosáhne novou emisí dluhopisů, čímž se začne na trhu zvyšovat nabídka těchto aktiv. Vyšší nabídka implikuje růst úrokových sazeb. Zatímco rozvaha Fedu se bude postupně rozpouštět.

Možné důsledky kvantitativního utahování

Vůbec první důsledek jsem nastínil v článku na akciový index S&P 500, kde jsme řešili možný vývoj v roce 2022. Z historických dat totiž vyplývá, že kvantitativní utahování z let 2017-2018 mělo dosti negativní vliv na kurzový vývoj akciového trhu. Došlo ke stagnaci, která skončila až v době, kdy rozvaha Fedu zase začala bobtnat.

Zdroj: topdowncharts.com
Kvantitativní utahování (quantitative tightening)
Kvantitativní utahování v letech 2017-2018 a index S&P 500

Kvantitativní utahování má za následek, že jednak dojde k růstu výnosů na dluhopisovém trhu a jednak má nezanedbatelný vliv na očekávání. Dluhopisy jsou pro akcie hlavním konkurentem, takže když jdou výnosy na dluhopisech nahoru, investoři mají možnost volby. Důsledkem je, že nejde do akciového trhu tolik prostředků. Jakmile se cena peněz zvýší, růst peněžní nabídky se snižuje. Čili zase proudí do akciového trhu méně kapitálu.

Co se týká očekávání, investoři a spekulanti milovali kvantitativní uvolňování. Měli totiž pocit, že Fed někde ve sklepě tiskne peníze, které pak jakoby prší na akciovém trhu. Což má obrovský vliv na ochotu riskovat. Pokud máte pocit, že trhy nemohou dolů, protože centrální banka vás jistí, kupujete bez přemýšlení. Kvantitativní utahování může mít proto úplně stejný, ale s opačným znaménkem, vliv na psychologii trhu.

Zdroj: topdowncharts.com
Snižování bilance rozvahy a výnosy 10letých dluhopisů
Snižování bilance rozvahy a výnosy 10letých dluhopisů

Na dalším grafu můžeme pozorovat, jak koreluje snižování bilance rozvahy Fedu s výnosy na 10letých federálních dluhopisech – tady pozor, výnosová křivka je invertovaná (převrácená). Jak se zvýší nabídka dluhopisů, cena klesne a naopak výnosy (úroky) jdou nahoru.

Bilance rozvahy Fedu a dolarový index
Bilance rozvahy Fedu a dolarový index

Z posledního grafu lze konstatovat, že kvantitativní utahování má pozitivní vliv na hodnotu amerického dolaru. Což se projevuje růstem kurzu dolarového indexu. Dle teorie zapůjčitelných fondů stimuluje růst sazeb příchod spekulativního kapitálu. A když chtějí zahraniční spekulanti nakupovat americké dluhopisy, musí prvně koupit dolar. Poptávka po dolaru vzroste, dolarový index vzroste.

Závěrem

Kvantitativní utahování je určitě důležité znát, protože je třeba chápat, jak ovlivňuje finanční trhy. Pro investory z toho vyplývají mnohá rizika, se kterými musí přirozeně počítat. Je třeba si uvědomovat, že kvantitativní utahování lze provádět různým tempem – stejně jako kvantitativní uvolňování. O co větší objemy bilance Fedu bude klesat, tím větší riziko pro investory.

Líbil se vám tento článek?
24
6

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎