Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Stříbro – je průraz do vyšších cenových úrovní této komodity díky inflaci neodvratný?

Stříbro – je průraz do vyšších cenových úrovní této komodity díky inflaci neodvratný?

Stříbro – je průraz do vyšších cenových úrovní této komodity díky inflaci neodvratný?
Zdroj: dainikhawk.com

V rámci předešlé analýzy na drahé kovy jsme se věnovali trhu se zlatem a nyní je na místě si rozebrat zase stříbro. Jak právě vyplývá z předešlého rozboru, pro žlutý kov vypadá situace velmi nadějně. Vzhledem k tomu, že stříbro má se zlatem k sobě fundamentálně dost blízko a ve všeobecnosti je cenový průběh obdobný, i stříbro má nemalou šanci na průraz.

Graf ceny stříbra od začátku minulého roku
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Fundamentální rozbor pro stříbro

Pravdou je, že drahé kovy v současnosti velmi těží z protěžované „zelené“ politiky. Nejvíce to jde znát na trhu s mědí, která se za posledních 14 měsíců zhodnotila skoro o 150 %. Vzhledem k tomu, že stříbro má v elektrotechnice mohutné zastoupení, můžeme předpokládat, že průmyslová produkce (a tím zvýšená poptávka) požene cenu stříbra nahoru.

Stříbro, poptávka
Poptávka po stříbře. Zdroj: streetwisereports.com

Jak vyplývá z grafu, cenu stříbra žene nahoru především poptávka z průmyslového sektoru. Pak jsou dalším tahounem samozřejmě investice. Dále je z dat zřejmé, že poptávka po stříbře je dlouhodobě do jisté míry stabilní a očekává se, že letošní rok bude o něco vyšší než v roce 2020.

Inflace v USA.
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Již v předešlé analýze na zlato jsem se dost zaobíral vlivu inflace na trh s drahými kovy. Tehdy ještě nebyla dostupná data za duben, ale již březnový údaj nám říkal, že ve Spojených státech dosáhli vyšší inflace. Byl jsem dost skeptický ohledně toho, že dubnová inflace poskočí nad 3 %, ale evidentně jsem dost podcenil sílu kombinace kvantitativního uvolňování a expanzivní fiskální politiky.

Fiskální a monetární politika jsou dvě strany jedné mince. Pokud provádíte expanzivní politiku jen z jedné strany, efektivita je nižší. Postupem času tyto nástroje téměř přestávají fungovat a pak jste v pasti jako třeba Řecko. Když ovšem jdou obě politiky pěkně pospolu, maximalizují účinek, což se nyní děje i ve Spojených státech. Díky tomu je dubnová inflace 4,2 %, což drahým kovům zajišťuje alespoň v dohledné době příznivou budoucnost.

Leč stále jsem dost skeptický, že se jim bez dalšího fiskálního stimulu povede držet inflaci nad 2 % delší dobu. Dovolil bych si tvrdit, že těch 4,2 % je vrchol a následující měsíce uvidíme postupný pokles. Jak rychle to šlo nahoru, stejně rychle to může jít dolů. Tudíž už během léta se teoreticky můžeme dočkat inflace pod 2 %. Nicméně, když se na drahých kovech vytvoří dost silná setrvačnost, i s nižší inflací mohou pokračovat v býčím trendu.

Technická analýza pro stříbro

Stříbro
Týdenní graf pro stříbro. Zdroj: tradingview.com

Nyní se dostáváme k technické analýze, k čemuž nám pomůže týdenní graf. Jak je vidno, stříbro pořád konsoliduje v rámci zakresleného obchodního pásma, nebo-li tržní rovnováhy. Řečené obchodní pásmo je i potenciálním reakumulačním pásmem a po těch přirozeně následuje průraz do vyšších cenových úrovní.

Prozatím stále platí, že nejbližší dno je na S/R levelu 24,191 USD/unce a od té doby máme pozvolný cenový postup nahoru. Nicméně, aby stříbro mohlo skutečně pokračovat v agresivní expanzi, jako tomu bylo v minulém roce, musí prorazit ze zakresleného pásma. Jinak horní hrana pásma je zároveň cenovým S/R levelem 29,855 USD/unce.

Pak stavidla povolí a můžeme vyhlížet mnohem vyšší cenové hladiny. Proč? Protože se řečená tržní rovnováha tvoří již od srpna 2020. Průraz bude mít pro trh obrovskou váhu a můžeme pak očekávat agresivní expanzi. Leč často opakuji, že na finančních trzích neexistuje jistota. Napřed se musíme dočkat onoho průrazu a posléze můžeme teprve odhadovat, kam se trh může dostat.

Indikátory

Týdenní RSI ukazuje téměř 61 bodů, takže od těch hodnot z minulého léta se trh dávno vyčistil. Prostoru pro pokračování v růstu se vytvořilo dostatek. Na MACD máme čerstvě po bullish crossu, ale stále je možnost, že se jedná o falešný signál.

K překřížení křivek došlo už v únoru, ale pak byl signál rychle zneplatněn bearish crossem. Pro potvrzení bychom potřebovali například impulsní týdenní svíci jako na trhu se zlatem.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska to v těchto chvílích vypadá slibně. Především ta vysoká inflace hraje drahým kovům dost do karet, protože motivace se zajišťovat u investorů poroste. Pravdou je, že si zase čím dál více začínám všímat, jak mainstream do lidí pumpuje zprávy o tom, že nás čeká velké zdražování na trhu zboží a služeb.

Na lidi informační tok tohoto typu samozřejmě funguje. Obzvlášť, když na ně jde ze všech stran pomalu každý den. Proto očekávám, že ze strany retailu ta snaha schovat své úspory poroste úměrně k měřené inflaci.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo