Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (10. – 14. května) – Je čas začít sázet na pokles akcií a Bitcoinu?

Publikováno
Burza s odstupem (10. – 14. května) – Je čas začít sázet na pokles akcií a Bitcoinu?

Na trhy se čím dál více vkrádá nervozita. Z pohledu technické analýzy zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla začít změna trendu ze silně rostoucího na klesající. Avšak nestabilní náladu na trzích jsme mohli pozorovat v úterý 12. a ve středu 13. května, kdy se trhy začaly hluboce propadat a ztráty na světových indexech se blížily ke 3 % za den.

Tyto dva dny nám připomněly, že jsme v růstové tendenci, která se může rychle obrátit. Stejně jako byl za poslední rok strmý růst, pád může mít stejnou razanci.

Musk a manipulace Bitcoinu

Aby toho nebylo málo, Elon Musk přilil olej do ohně se svým prohlášením, že Tesla odstoupí od možnosti nakupovat za Bitcoiny.

Možnost platby Bitcoinem byla už v době svého ohlášení kritizována jako marketingová pomoc kurzu Bitcoinu, který čistou náhodou zrovna Musk koupil. Stejně zajímavé je, že když Tesla část svých Bitcoinů prodala, její šéf rozhodne, že Bitcoiny nebude používat. Ospravedlnění tohoto rozhodnutí bylo značně komické. V Muskovi se hnulo svědomí a začal více vnímat ekologickou stopu Bitcoinu. Při jejich těžbě se totiž spotřebuje velké množství fosilních paliv a tím pádem není jeho užívání ekologické a shodné se standarty ESG.

Nechme stranou, jak moc znečišťuje planetu těžba vzácných kovů, které jsou nezbytné pro výrobu elektromobilů. Musk ukázal jednu slabinu Bitcoinu.

Nejde až tak o vysokou volatilitu této kryptoměny, ta je tu prakticky od začátku. Muska ale vyšetřovací komise jen těžko obviní, že manipuluje svými prohlášeními kurz Bitcoinu. Musk v minulosti dopustil několika manipulujících prohlášení, které zahýbaly kurzem Tesly. Avšak za ně byl potrestán komisí, která dohlíží na obchod s cennými papíry.

V případě Bitcoinu žádná taková autorita neexistuje. To je podle mě největší risk kryptoměn. Jsou velmi málo (nebo vůbec) regulovány a tak je Musk prakticky beztrestný a díky své obrovské popularitě může v těchto praktikách pokračovat. Což se možná brzo stane, protože Muskovo dobrodružství s kryptoměnami nekončí. Nyní zřejmě hledá ekologičtější kryptoměnu než Bitcoin.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Americká inflace vysoko nad očekávání

Impulsem pro propad světových trhů byl makroekonomický údaj o inflaci v USA. Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 4,2 % z březnových 2,6%.

Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od září 2008, a je tedy hodně nad inflačním cílem Fedu. Ten není přesně specifikován. Fed si ponechal marži, která má zabránit spekulacím na zvýšení úrokových sazeb. Ale je jasné, že i tak neurčitý cíl, jako je inflace lehce nad 2 %, byl překročen v dubnu 2021. Fed trhy uklidňuje tím, že se jedná o očekávanou přechodnou inflaci. Ta by neměla vést ke zvednutí úrokové sazby, protože situace není ještě stabilizována. Pokud se však tento výsledek bude opakovat ještě několikrát, Fed bude horko těžko vysvětlovat, proč úrokové sazby zvednout nechce.

To je hlavní důvod obav trhů: že s postupem času bude čím dál hůře ospravedlnitelná rétorika monetární politiky velkých centrálních bank. Tato pomoc pomáhá především samotným finančním trhům. Její omezení bude automaticky znamenat pokles cen aktiv, protože na trzích bude méně hotovosti a tudíž méně kupců. Kanadská centrální banka a v minulých dnech i anglická centrální banka začaly pomalu snižovat objem nakoupených dluhopisů. Velmi lehké signály, že se kohoutky přílivu hotovosti utahují, jsou tady.

Pacient na plicním ventilátoru

Po zkušenostech s Covidem je pravděpodobné, že Evropu a USA čeká klidné léto. Je tu důvod se obávat, že se Covid vrátí na podzim. Jenomže, to už bude větší počet očkovaných a hlavně lidé už nebudou překvapení a jsou už zvyklí v tomto módu fungovat. Podzimní vlna by zasáhla ekonomku méně než předchozí. K tak masivním pomocem jako v letech 2020 by nebyl důvod.

Skutečnost, že trhy si budou muset zvyknout na vyšší úrokové sazby, není sama o sobě tragická. Naopak, bude to návrat k normálu, kde kapitál neboli držení peněz bylo vždy ohodnoceno úrokem.

Co tedy stresuje trhy? To, že poslední rok byl na burze večírek s neomezenou konzumací. Prakticky všechno rostlo a ne málo, ale v řádu desítek procent. Vydělávat peníze na burze bylo snadné, a mnoho drobných investorů začalo investovat díky platformě Robinhood. Zvýšení sazeb bude znamenat konec večírku. To je právě zdroj obav. Jak budou lidé reagovat, když se jim nedostane to, na co byli zvyklí? Zachvátí trh výprodejová panika? Jinak řečeno světové trhy byly do teď pacient na plicním ventilátoru. Nyní si bude muset zvyknout na návrat do normálního života a vlastní dýchání bez podpory.

Indexy: Velkým poraženým Japonsko

Z důvodu masivních výprodejů uprostřed týdne, na světových indexech převládala červená barva. Nejhůře v Asií dopadl japonský Nikkei. Ten odepsal výrazných 4,3 %. Čínské burzy zabránily těmto katastrofickým číslům, ale i tak pro ně nebyl první květnový týden úspěšný. Hang Seng ztratil 2 %. Burza v Šanghaji byla výjimkou a přidala 2,1 %

V Evropě byly týdenní ztráty menší, ale i tak se evropským indexům nedařilo zůstat v zelených číslech. Německý DAX a francouzský CAC40 měly identický výkon. Oba shodně odepsaly 0,3 %. Britský index dopadl ještě hůře a odepsal 1,4 %.

V zámoří se taktéž nejednalo o úspěšný týden. Dow Jones si při ztrátě 1,14 % vedl nejlépe z velkých amerických indexů. Index S&P 500 odepsal 1,39 %. Technologický Nasdaq-100 ztratil 2,34 %. Tento index potvrzuje i nadále probíhající sektorovou rotaci. Technologické firmy díky vysokému ocenění ztrácí lesk pro investory. Nedařilo se především Tesle, která ztratila 12 %. Nedařilo se ani čínské platformě Pinduoduo. Ta ztratila 11 %.

Komodity: Ropa a zlato drží směr

Jelikož čísla o inflaci potvrdily zájem o komodity, nebyl velký důvod pochybovat o tom, že komodity budou růst i nadále.

Obecně má růst komodit v posledních týdnech zelenou díky slábnoucímu dolaru. Nepokoje mezi Izraelem a palestinským územím mohou kdykoliv ropu vystřelit skokové o několik procent nahoru. Vedení organizace OPEC se nechalo slyšet, že jsou připraveni zvednout produkci ropy, pokud dojde k dalšímu růstu poptávky. To by znamenalo ještě větší objem peněz pro ropný průmysl. Ropa Brent se obchodovala okolo 68 dolarů za barel a lehká americká ropa za 64,5 dolarů za barel.

Zlatu se dařilo i přesto, že výnosy na amerických dluhopisech rostly. Zlato dosáhlo hodnoty 1840 dolarů za trojskou unci. Stříbro se obchodovalo za 27,5 dolaru za unci.

Slovo závěrem: Příprava na možný výprodej

Dnes všichni čekají na akciový výprodej. Pokud se opravdu začnou zvedat úrokové sazby, může přijít velmi rychle. Problém investora je pořád stejný a to načasování. Jestli začneme dnes prodávat své pozice, snažíme se předběhnout trh. To se ve výsledku může ukázat jako ztrátové, protože výprodeje zatím nezačaly. Mohou začít na konci měsíce, ale taktéž za tři měsíce, půl roku, či příští rok.

Předbíhat trh se nevyplácí. Je tak důležité sledovat signály, které trh vysílá. Jedním z takových signálů, který nám napoví, že výprodeje jsou blízko, může být desetiletý americký dluhopis. Pokud se výnos tohoto dluhopisu přehoupne přes psychologickou hranici dvou procent, znamená to, že výprodeje mohou nastat každým dnem.

Jaké signály sledujete signály na trhu vy? Kdy podle Vás dojde k akciovým výprodejům?

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.