Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (10. – 14. května) – Je čas začít sázet na pokles akcií a Bitcoinu?

Burza s odstupem (10. – 14. května) – Je čas začít sázet na pokles akcií a Bitcoinu?

Burza s odstupem (10. - 14. května) – Je čas začít sázet na pokles akcií a Bitcoinu?

Na trhy se čím dál více vkrádá nervozita. Z pohledu technické analýzy zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla začít změna trendu ze silně rostoucího na klesající. Avšak nestabilní náladu na trzích jsme mohli pozorovat v úterý 12. a ve středu 13. května, kdy se trhy začaly hluboce propadat a ztráty na světových indexech se blížily ke 3 % za den.

Tyto dva dny nám připomněly, že jsme v růstové tendenci, která se může rychle obrátit. Stejně jako byl za poslední rok strmý růst, pád může mít stejnou razanci.

Musk a manipulace Bitcoinu

Aby toho nebylo málo, Elon Musk přilil olej do ohně se svým prohlášením, že Tesla odstoupí od možnosti nakupovat za Bitcoiny.

Možnost platby Bitcoinem byla už v době svého ohlášení kritizována jako marketingová pomoc kurzu Bitcoinu, který čistou náhodou zrovna Musk koupil. Stejně zajímavé je, že když Tesla část svých Bitcoinů prodala, její šéf rozhodne, že Bitcoiny nebude používat. Ospravedlnění tohoto rozhodnutí bylo značně komické. V Muskovi se hnulo svědomí a začal více vnímat ekologickou stopu Bitcoinu. Při jejich těžbě se totiž spotřebuje velké množství fosilních paliv a tím pádem není jeho užívání ekologické a shodné se standarty ESG.

Nechme stranou, jak moc znečišťuje planetu těžba vzácných kovů, které jsou nezbytné pro výrobu elektromobilů. Musk ukázal jednu slabinu Bitcoinu.

Vývoj ceny Bitcoinu
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nejde až tak o vysokou volatilitu této kryptoměny, ta je tu prakticky od začátku. Muska ale vyšetřovací komise jen těžko obviní, že manipuluje svými prohlášeními kurz Bitcoinu. Musk v minulosti dopustil několika manipulujících prohlášení, které zahýbaly kurzem Tesly. Avšak za ně byl potrestán komisí, která dohlíží na obchod s cennými papíry.

V případě Bitcoinu žádná taková autorita neexistuje. To je podle mě největší risk kryptoměn. Jsou velmi málo (nebo vůbec) regulovány a tak je Musk prakticky beztrestný a díky své obrovské popularitě může v těchto praktikách pokračovat. Což se možná brzo stane, protože Muskovo dobrodružství s kryptoměnami nekončí. Nyní zřejmě hledá ekologičtější kryptoměnu než Bitcoin.

Vývoj ceny akcií Tesly
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Americká inflace vysoko nad očekávání

Impulsem pro propad světových trhů byl makroekonomický údaj o inflaci v USA. Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 4,2 % z březnových 2,6%.

Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od září 2008, a je tedy hodně nad inflačním cílem Fedu. Ten není přesně specifikován. Fed si ponechal marži, která má zabránit spekulacím na zvýšení úrokových sazeb. Ale je jasné, že i tak neurčitý cíl, jako je inflace lehce nad 2 %, byl překročen v dubnu 2021. Fed trhy uklidňuje tím, že se jedná o očekávanou přechodnou inflaci. Ta by neměla vést ke zvednutí úrokové sazby, protože situace není ještě stabilizována. Pokud se však tento výsledek bude opakovat ještě několikrát, Fed bude horko těžko vysvětlovat, proč úrokové sazby zvednout nechce.

To je hlavní důvod obav trhů: že s postupem času bude čím dál hůře ospravedlnitelná rétorika monetární politiky velkých centrálních bank. Tato pomoc pomáhá především samotným finančním trhům. Její omezení bude automaticky znamenat pokles cen aktiv, protože na trzích bude méně hotovosti a tudíž méně kupců. Kanadská centrální banka a v minulých dnech i anglická centrální banka začaly pomalu snižovat objem nakoupených dluhopisů. Velmi lehké signály, že se kohoutky přílivu hotovosti utahují, jsou tady.

Pacient na plicním ventilátoru

Po zkušenostech s Covidem je pravděpodobné, že Evropu a USA čeká klidné léto. Je tu důvod se obávat, že se Covid vrátí na podzim. Jenomže, to už bude větší počet očkovaných a hlavně lidé už nebudou překvapení a jsou už zvyklí v tomto módu fungovat. Podzimní vlna by zasáhla ekonomku méně než předchozí. K tak masivním pomocem jako v letech 2020 by nebyl důvod.

Skutečnost, že trhy si budou muset zvyknout na vyšší úrokové sazby, není sama o sobě tragická. Naopak, bude to návrat k normálu, kde kapitál neboli držení peněz bylo vždy ohodnoceno úrokem.

Co tedy stresuje trhy? To, že poslední rok byl na burze večírek s neomezenou konzumací. Prakticky všechno rostlo a ne málo, ale v řádu desítek procent. Vydělávat peníze na burze bylo snadné, a mnoho drobných investorů začalo investovat díky platformě Robinhood. Zvýšení sazeb bude znamenat konec večírku. To je právě zdroj obav. Jak budou lidé reagovat, když se jim nedostane to, na co byli zvyklí? Zachvátí trh výprodejová panika? Jinak řečeno světové trhy byly do teď pacient na plicním ventilátoru. Nyní si bude muset zvyknout na návrat do normálního života a vlastní dýchání bez podpory.

Indexy: Velkým poraženým Japonsko

Z důvodu masivních výprodejů uprostřed týdne, na světových indexech převládala červená barva. Nejhůře v Asií dopadl japonský Nikkei. Ten odepsal výrazných 4,3 %. Čínské burzy zabránily těmto katastrofickým číslům, ale i tak pro ně nebyl první květnový týden úspěšný. Hang Seng ztratil 2 %. Burza v Šanghaji byla výjimkou a přidala 2,1 %

Vývoj indexu Nikkei
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

V Evropě byly týdenní ztráty menší, ale i tak se evropským indexům nedařilo zůstat v zelených číslech. Německý DAX a francouzský CAC40 měly identický výkon. Oba shodně odepsaly 0,3 %. Britský index dopadl ještě hůře a odepsal 1,4 %.

V zámoří se taktéž nejednalo o úspěšný týden. Dow Jones si při ztrátě 1,14 % vedl nejlépe z velkých amerických indexů. Index S&P 500 odepsal 1,39 %. Technologický Nasdaq-100 ztratil 2,34 %. Tento index potvrzuje i nadále probíhající sektorovou rotaci. Technologické firmy díky vysokému ocenění ztrácí lesk pro investory. Nedařilo se především Tesle, která ztratila 12 %. Nedařilo se ani čínské platformě Pinduoduo. Ta ztratila 11 %.

Komodity: Ropa a zlato drží směr

Jelikož čísla o inflaci potvrdily zájem o komodity, nebyl velký důvod pochybovat o tom, že komodity budou růst i nadále.

Obecně má růst komodit v posledních týdnech zelenou díky slábnoucímu dolaru. Nepokoje mezi Izraelem a palestinským územím mohou kdykoliv ropu vystřelit skokové o několik procent nahoru. Vedení organizace OPEC se nechalo slyšet, že jsou připraveni zvednout produkci ropy, pokud dojde k dalšímu růstu poptávky. To by znamenalo ještě větší objem peněz pro ropný průmysl. Ropa Brent se obchodovala okolo 68 dolarů za barel a lehká americká ropa za 64,5 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Zlatu se dařilo i přesto, že výnosy na amerických dluhopisech rostly. Zlato dosáhlo hodnoty 1840 dolarů za trojskou unci. Stříbro se obchodovalo za 27,5 dolaru za unci.

Slovo závěrem: Příprava na možný výprodej

Dnes všichni čekají na akciový výprodej. Pokud se opravdu začnou zvedat úrokové sazby, může přijít velmi rychle. Problém investora je pořád stejný a to načasování. Jestli začneme dnes prodávat své pozice, snažíme se předběhnout trh. To se ve výsledku může ukázat jako ztrátové, protože výprodeje zatím nezačaly. Mohou začít na konci měsíce, ale taktéž za tři měsíce, půl roku, či příští rok.

Předbíhat trh se nevyplácí. Je tak důležité sledovat signály, které trh vysílá. Jedním z takových signálů, který nám napoví, že výprodeje jsou blízko, může být desetiletý americký dluhopis. Pokud se výnos tohoto dluhopisu přehoupne přes psychologickou hranici dvou procent, znamená to, že výprodeje mohou nastat každým dnem.

Jaké signály sledujete signály na trhu vy? Kdy podle Vás dojde k akciovým výprodejům?

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$43 139
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 345
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$497
Aktualizováno 17.1.2022 02:05

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo