Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Největší propad kryptoměn od koronakrize v březnu 2020

Publikováno
Finex Coin Week – Největší propad kryptoměn od koronakrize v březnu 2020
Zdroj: Depositphotos.com

Minulý týden začal pro kryptoměny v červených číslech. Způsobil to zejména Elon Musk, který se na svém twitterovém účtu o víkendu rozepsal o Bitcoinu a škodlivosti jeho těžby na životní prostředí.

To byl však pouze začátek velkého propadu, který následoval ve středu. Zatímco vystrašení nováčci prodávali, zkušení matadoři tento “dip” začali skupovat. K opětovným propadům v závěru týdne přispěly i další negativní zprávy.

Elonův víkendový tweetstorm

O tom, že automobilka Tesla přestala přijímat platby v BTC za své automobily, jsme psali v minulém dílu našeho týdeníku. Během víkendové twitterové přestřelky se Elon Musk dostal do konfliktu s mnohými zastánci Bitcoinu.

Spekulovalo se mimo jiné také nad tím, jestli Tesla nakonec neprodala svých 43 200 BTC v aktuální tržní hodnotě okolo 3 miliard dolarů, které nakoupila s velkou slávou v únoru letošního roku.

Nakonec Elon Musk kryptoměnovou komunitu uklidnil s tím, že žádné BTC Tesla neprodala, a doslova dodal, že Tesla má “💎🙌”, tedy diamantové ruce, což je termín kryptoměnovou komunitou používaný pro držitele kryptoměn, kteří své mince nikdy neprodají.

Řešila se také údajná centralizace Bitcoinu, a případně také kryptoměna, která by Bitcoin mohla nahradit. Musk narážel na to, že by se náhradníkem mohl stát jeho oblíbený Dogecoin, pokud dojde k jeho dalšímu vývinu tak, že zvládne 100x víc transakcí za 100 násobně nižší poplatky. To však komunitou nebylo přijato s úplným nadšením, protože podobné změny fungování sítě v minulosti vedly k velkým rozepřím a následným forkům kryptoměn. Pokud by se tedy nestal vyložený zázrak, jedná se pouze o zbožné přání.

Krvavá středa pro kryptoměny

Uprostřed týdne jsme poté byli svědky obrovského propadu celého trhu. Bitcoin se propadl dokonce až na ceny okolo 30 000 dolarů za minci a zažil tak svůj největší propad od propadu při vypuknutí koronavirové krize v březnu 2020. Bitcoin se od svého únorového vrcholu propadl o více než 50 %. Investoři přitom nyní hledají odpovědi na otázku, co mohlo způsobit tak masivní propad, a co přijde dál.

Je možné, že vše mohl odstartovat začátkem týdne právě Musk, jak už jsme zmiňovali výše. Přidala se k tomu ale také nervozita v Číně, kde se začaly šířit zprávy o tom, že vláda opět zakáže obchodování kryptoměn.

Tuto zprávu zveřejnila agentura Reuters a okamžitě se rozlezla přes všechny sociální sítě a zpravodajskými servery. Nicméně tato zpráva byla spíše zavádějící, a pouze zopakovala nařízení, které je platné už od roku 2017.

Středeční propad vedl k tomu, že byly na burzách zlikvidované pákové pozice přesahující hodnotu 9 miliard dolarů. Tyto pozice jsou udržitelné, když je trh relativně stabilní. Když ale dojde k výraznému poklesu ceny, dochází k rychlým likvidacím aby investoři, kteří obchodovali půjčenými penězi, mohli pokrýt své expozice.

Je nutné dodat, že cena bitcoinu je i po tomto propadu stále zhruba 4x výše, než byla přesně před rokem, a dokonce 10x výše než v březnu 2020.

Ačkoli tedy došlo k poměrně rapidnímu a hlubokému poklesu, v dlouhodobém měřítku se jedná o zanedbatelný krátkodobý výkyv, na který pravděpodobně již brzy budeme vzpomínat s myšlenou, že se jednalo o skvělou příležitost nějaké kryptoměny do svého portfolia přikoupit za nižší cenu.

Analýza on-chain dat a sentimentu

Středeční propad ceny až k úrovním na cenách 30 000 dolarů byl ve velké míře způsoben obrovským počtem likvidací na futures trzích, o čemž jsme již psali. Následné prodeje z konce týdne, které propad ještě následovaly, však probíhaly spíše na spotovém trhu, kde se zpravidla obchoduje bez využití pákového efektu.

Z dat, která můžeme vyčíst přímo z blockchainu, plyne, že většina prodávaných bitcoinů byly mince nakoupené v okolí dosavadního cenového maxima nad úrovní 50 000 dolarů, což je patrné např. na vývoji grafu realizovaných ztrát (níže).

Dle dat můžeme říci, že aktuálně své bitcoiny prodávají zejména noví investoři, kteří mají strach, že o investované peníze přijdou. To naznačuje také tzv. Fear & greed index (výše), který kromě výkyvů cen sleduje také sentiment na sociálních sítích, tedy zda se o vývoji ceny komunita vyjadřuje spíše pozitivně, nebo negativně.

Stejně jako v předchozích článcích bychom ale chtěli zmínit, že podobné propady nejsou nic neobvyklého a pokud chcete s kryptoměnami obchodovat a využít jejich potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, je nutné se na podobné krátkodobé poklesy připravit.

V dlouhodobém hledisku se rozhodně nejedná o konec Bitcoinu, jak si někteří vystrašení mohou myslet.

Zdroj: CoinMarketCap.com
Historické korekce ceny bitcoinu
Vizualizace historických korekce ceny BTC – k propadu o více než 30 % ale i 50 % už došlo mnohokrát. I přesto se ale cena stále drží na nejvyšších cenách v historii, na které se poprvé dostala teprve v roce 2021!

Buying The Dip

Známí kryptoměnoví investoři tohoto propadu využili k dokoupení dalších bitcoinů do svého portfolia. Například tvůrce Blockchainu TRON, Justin Sun, oznámil, že do svého portfolia koupil dalších 4145 BTC za průměrnou cenu 36 868 dolarů za minci. Justin přitom není v kryptoměnách žádným nováčkem, jedná se o generálního ředitele společností BitTorrent a Tron, a moc dobře si uvědomuje, co Bitcoin přináší, pokud jde o celosvětovou měnovou síť.

Podobně se zachoval i Michael Saylor, spoluzakladatel společnosti MicroStrategy, který během propadu oznámil nákup 229 BTC v hodnotě 10 milionů dolarů.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Mnoho z vás se nás ptá na jednu věc. Má ještě smysl kryptoměny kupovat? Může ještě přijít další růst, nebo už je pozdě? Kdy budeme zhodnocení našeho portfolia považovat za dostatečné a kdy bude nejvyšší čas kryptoměny prodat a realizovat zisk? Sledujte nás a naše měsíční shrnutí a dozvíte se to!

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který posíláme několika tisícům našich čtenářů. Chcete-li být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Polygon lámal rekordy

MATIC, nativní token Polygon Network, má za sebou velmi úspěšné období. Za poslední týden získal 75 000 nových uživatelů, což zdůrazňuje stále se zvyšující poptávku po decentralizovaných aplikacích druhé vrstvy Etherea.

Příliv nových uživatelů přinesl objem téměř jednu miliardu dolarů. Tato data ukazují obrovský nárůst oblíbenosti druhé vrstvy, která nabízí uživatelům levnější a rychlejší transakce na na Ethereu.

Polygon má za sebou v posledních týdnech navíc několik úspěšných kroků. Koncem dubna byl v řetězci Polygon spuštěn decentralizovaný finanční protokol mStable, který nabízí ještě další možnosti využití DeFi. Decentralizovaný burzovní agregátor 1inch Network nedávno oznámil, že se rozšířil na Polygon. Díky těmto pozitivním zprávám také rostl MATIC na hodnotě a tento týden dosáhl svého ATH 2.62 dolarů za minci.

Na svém ATH však MATIC kvůli celkovému propadu trhu nezůstal, a v moment psaní tohoto článku v pondělí 24. 5. 2021 se obchodoval za 1.50 dolaru. Jedná se ale o jednu z kryptoměn, které se z týdenního propadu zotavily nejrychleji.

Kontrola kryptoměnových transakcí v USA

Ministerstvo financí Spojených států minulý týden uvedlo, že trh s kryptoměnami za poslední rok vzrostl na 2 biliony dolarů, a proto je potřeba ho pečlivě sledovat. Zejména protože se očekává, že v příštích letech bude transakcí s kryptoměnami nadále přibývat.

Bidenova administrativa načrtla plán, dle kterého by podniky měly hlásit daňovému úřadu (IRS) převody kryptoměn ve výši 10 000 USD a výše. Ve zprávě je rovněž uvedeno, že existuje více způsobů, jak se lidé mohou vyhnout placení daní – a to i prostřednictvím kryptoekonomiky. Tato zpráva na konci týdne měla další negativní dopad na cenu BTC a krátce po jejím zveřejnění se cena propadla o dalších 6 %.

Závěr k aktuální situaci

Během víkendu se cena BTC ustálila pod hranicí 35 000 dolarů a spekuluje se nad tím, jestli už dosáhla dna a nebo bude pokračovat ještě níž.

Vše se rozhodne během následujících týdnů. Teď je potřeba sledovat, jestli BTC překoná hranici 45 000 dolarů. Pokud se to podaří, bude to pozitivní signál pro další pokračování bull marketu.

Líbil se vám tento článek?
17
1

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.