Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Taproot: Dlouho očekávaný upgrade Bitcoinu je tady!

Taproot: Dlouho očekávaný upgrade Bitcoinu je tady!

bitcoin logo
Zdroj: bitcoin.com

O Bitcoinu se často mluví jako kryptoměně, která se nemění a do jejíž kódu se nezasahuje. Pravdou ale je, že BTC v průběhu let již prošel několika menšími i většími aktualizacemi. Taproot (=kořen), který byl aktivován tuto neděli (přesněji řečeno mezi bloky 709 488 a 709 632), je tedy tou nejaktuálnější z nich.

Celkově se tento "upgrade" dá považovat za jednu z nejvýznamnějších aktualizací bitcoinové sítě od roku 2017. Z technického hlediska se jedná o takzvaný "soft fork", který byl komunitou schválen 12.června tohoto roku.

Taproot se zaměřuje především na tři hlavní aspekty: optimalizaci, soukromí a smart contracts (chytré kontrakty).

Dvě nejvýznamnější novinky jsou MAST (Merkelized Abstract Syntax Tree) a podpisy Schnorr. Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že MAST zefektivňuje smart contracts a zvyšuje jejich soukromí díky publikování pouze relevantních částí daných kontraktů. Podpisy Schnorr zase optimalizují a zjednodušují práci s komplexními transakcemi, které budou díky této novince také bezpečnější. Daná problematika je samozřejmě velmi komplikovaná ale i z těchto dvou krátkých souhrnů je zaměření na soukromí a smart contracts očividné. Podrobnější vysvětlení, jak tyto technologie fungují, lze nalézt v tomto článku.

Taproot je bezpochyby důležitá část evoluce Bitcoinu a jeho sítě, zejména úspěšný start smart contracts by mohl pro BTC znamenat řadu nových možností a využití například v DeFi, kde zatím dominuje především Etherum. Projekty založené na integraci s bitcoinovou sítí jako Lightning Network a nebo Stacks už nyní dokazují, že Bitcoin nemusí být pouze digitálním zlatem, jeho využití může být potenciálně mnohem širší.

Úspěšnost (a nebo neúspěšnost) Taprootu se teprve ukáže. Pokud ale vše proběhne hladce, může to pro Bitcoin znamenat opravdu zářnou budoucnost.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo