Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to BRC-20 tokeny? Jak a kde je koupit a obchodovat?

Publikováno
Co jsou to BRC-20 tokeny? Jak a kde je koupit a obchodovat?
Zdroj: web-mind.io

Pokud nejste úplní kryptoměnoví začátečníci, jistě už jste zjistili, že vedle mincí jako BTC, ETH nebo BNB, která má každý svůj blockchain a slouží na něm mj. jako nativní měna pro placení transakčních poplatků (gas), existují i tokeny, kterých lze na každé chytré síti vytvořit miliony a zvládne to úplně každý za pár minut.

Nejznámější jsou tokeny na Ethereu, těch může být několik různých druhů, ale ty, které si každý představí na první dobrou, jsou tzv. ERC-20 tokeny, tedy zaměnitelné kryptoměny, mezi něž patří i známý LINK, UNI nebo SHIB.

Podobný název proto dostaly i nově vytvořené BRC-20 tokeny na Bitcoinu, ačkoli technologicky stojí na zcela odlišném základu.

BRC-20 tokeny v 60 vteřinách

BRC-20 (zkratka pro Bitcoin Request for Comment) tokeny jsou nejmenší jednotky bitcoinu, tzv. satoshis, které jsou nějak označené nebo očíslované metodou inskripce. Na rozdíl od Ordinals (jednoduše řečeno NFTs na Bitcoinu) jsou zaměnitelné.

Nejznámějším BRC-20 tokenem je ORDI, který je zároveň prvním kdy vytvořeným BRC-20 tokenem. Většina ostatních zástupců jsou meme tokeny. Investice do BRC-20 je doporučena jen pokročilým uživatelům a je značně riziková. Technologie je zatím v plenkách, jedná se spíše o experiment kolem něhož infrastruktura teprve vzniká.

Jak BRC-20 tokeny vlastně fungují? Kde a jak je nejlépe koupit? V jaké peněžence je držet? A jaké jsou jejich výhody nebo naopak nevýhody?

Věříme, že na tyto i další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Obsah článku

Jak BRC-20 tokeny vznikly a jak fungují?

BRC-20 tokeny byly poprvé představeny světu v březnu 2023 anonymním vývojářem známým jako @domodata. Ten přišel na to, že vedle NFTs na Bitcoinu, jejichž vytváření umožnily jako vedlejší efekt updaty SegWit a Taproot, který mj. zvýšil limit pro data připojená k jednotlivým satoshis z 1 MB na 4 MB, lze díky těmto významným upgradům vytvářet na bitcoinové síti i tokeny, které budou zaměnitelné.

Stejně jako NFTs na Bitcoinu jsou i BRC-20 tokeny postaveny na Ordinals Theory, tedy označování jednotlivých satoshis. (Satoshi je nejmenší část bitcoinu, můžete si je představit jako takové haléře pro Bitcoin, přičemž 1 SAT = 0,00000001 ₿).

Ordinal protokol je pak systém umožňující vývojářům libovolně označit jednotlivé satoshis, tedy k nim připojit nějaká extra data v podobě JavaScript Objection Notation (JSON) řetězce navíc. Tento proces se označuje jako inskripce = nadepsání, vepsání.

Info

Technologie BRC-20 tokenů byla v následujících měsících vylepšena. Vznikly tak ORC-20 tokeny, které řeší možné spíše hypotetické problémy co se týče bezpečnosti, flexibility a tzv. double spendingu a SRC-20 tokeny nazývané jako Bitcoin Stamps. Ty přejímají technologii BRC-20 a navíc umožňují k satům připojit obrázkový soubor. Data ukládají na odlišné části blockchainu než BRC-20, což je chrání před vymazáním při hard forku sítě.

Jak vytvořit BRC-20 token?

Infrastruktura kolem Bitcoinu se stále rozvíjí, proto je již nyní možné vytvořit vlastní BRC-20 bez pokročilejších programovacích znalostí. Stačí jen vědět, jaké nástroje k tomu správně použít. Celý postup lze pak zvládnout v několika krocích:

  1. použijte způsobilou peněženku pro BRC-20 tokeny (např. UniSat),
  2. nabijte peněženku menším množstvím BTC pro placení transakčních poplatků a ujistěte se, že máte BTC na Taproot adrese,
  3. přejděte na stránky Unisat.io a připojte svoji peněženku,
  4. na stránkách klikněte na “Mint Tokens” a zadejte požadované údaje o vašem tokenu (jméno, ticker, množství…),
  5. klikněte na “Mint Tokens” a potvrďte transakci ve vaší peněžence,
  6. po potvrzení transakce na síti je váš BRC-20 token vytvořen!
Varování

Ačkoli je UniSat.io ověřený a bezpečný nástroj, k internetovým stránkách byste měli vždy připojovat jiné peněženky, než ve kterých držíte převážnou část svých BTC! Pro mintování NFTs a tokenů se používají tzv. burner wallets, tedy peněženky s jen malým množstvím prostředků.

Kde a jak koupit BRC-20 tokeny?

Před každým nákupem digitálních aktiv před námi stojí 2 zásadní otázky:

  • První, zda chceme provést směnu co nejjednodušeji (v takovém případě využijeme české směnárny) nebo jsme pokročilejší uživatelé a troufneme si na nákup na burzách. V případě BRC-20 tokenů zde bohužel zatím nemáme na výběr, pro jejich novost a ne až takovou rozšířenost se českým směnárnám nevyplatí je nabízet. Budeme tedy muset na kryptoměnové burzy.
  • A zde přichází druhá otázka, zda chceme nákup provést anonymně. Pokud nám ověření identity a poskytnutí osobních údajů (KYC) nevadí, můžeme BRC-20 tokeny zakoupit na centralizovaných burzách. Nabízí je např. Bybit, OKX, Bitget nebo Binance – na ní však najdete pouze ORDI.

Pokud chceme zůstat v anonymitě a nebojíme se leckdy velmi nebezpečného světa DeFi, můžeme BRC-20 tokeny nakoupit na decentralizovaných burzách. Směnu třeba za BTC lze provést např. na již zmíněném UniSatu nebo Xverse.

Peněženky pro BRC-20 tokeny

UniSat nebo Xverse jsou nejen místa, kde můžete BRC-20 tokeny nakoupit, ale nabízejí ke stažení kompletní infrastrukturu tedy hlavně způsobilou kryptoměnovou peněženku pro BRC-20 tokeny.

Zatímco nejpopulárnější UniSat lze stáhnout pouze jako rozšíření do prohlížeče (ZDE), o trochu lépe a moderněji vypadající Xverse nabízí navíc i mobilní verzi pro Android a iOS (stahujte ZDE).

Zdroj: YouTube
Peněženka UniSat v akci

Skrze aplikaci Xverse lze BRC-20 tokeny uložit i v hardwarové peněžence Ledger. Složitý postup je nicméně doporučeno následovat pouze zkušeným uživatelům s pokročilými znalostmi. Co se týče Trezoru, oficiální návod ani kladné vyjádření ohledně podpory BRC-20 tokenů ze strany společnosti vydáno nebylo.

Zdroj: xverse.app
Představení peněženky Xverse

Nejznámější a největší BRC-20 tokeny

Ordinals (ORDI)

Jedničkou mezi BRC-20 je bezpochyby kryptoměna Ordinals. Jedná se o vůbec první vytvořený BRC-20 token, který jako experiment spustil “otec BRC-20” @domodata. Za tokenem tak nestojí žádný tým, a projekt nemá žádnou vizi ani vývoj.

ORDI existuje 21 milionů kusů, tedy stejně jako bitcoinů. Nyní se obchodují za $44,24.

SATS (SATS)

Unikátní projekt umožňuje vytvářet názvy domén s koncovkou .sats. Vlastnictví takové adresy pak například zjednodušuje přijímání plateb tím, že umožňuje uživatelům snadné zapamatování si adresy příjemce.

Stejně jako u .com prémiových domén v 90. letech nebo u .ens domén na Ethereu poměrně nedávno je i .sats bezpochyby ukázková spekulační příležitost. Sběratelé domén proto již registrují všechna jména, na která si vzpomenou, ve snaze je později prodat dráž tomu, kdo by je možná mohl potřebovat.

Ostatní zástupci

Další zástupci BRC-20 tokenů spadají především do kategorie meme tokenů. Kolem nového standardu kryptoměn stále není vyvinutá dostatečná infrastruktura a obchodování i jejich transfery jsou poměrně složité, vývojářům tedy celkem logicky nedává smysl vydávat novou kryptoměnu právě jako BRC-20.

Fanoušci nových technologií a kryptoměnoví gambleři mají ale tokeny s vtipnými názvy odjakživa v oblibě, není proto divu, že mezi další nejpopulárnější BRC-20 tokeny patří kryptoměny s názvy např. WOJAK COIN, WZRD, MEME nebo PIZA.

Základní nástroje pro obchodování BRC-20 tokenů

Správný obchodník se nenechá ovládnout emocemi, ale provádí své obchody informovaně na základě dat a statistik. Na těchto webech najdete nástroje specializující se výhradně na BRC-20 tokeny:

Analýzy Dune.com: Pro celkový přehled trhu s BRC-20 tokeny doporučujeme uživatelské analýzy na Dune.com. Např. na této podstránce, která je s tématem BRC-20 tokenů nejnavštěvovanější, najdete statistiky a grafy týkající se vývoje celkového počtu transakcí s BRC-20, vývoj celkového počtu inskripcí nebo zaplacených poplatků za transfery a mintování BRC-20.

Brc-20.io: Datový agregátor, tedy jakýsi CoinMarketCap či CoinGecko, ale jen pro BRC-20 tokeny. Krom podrobných statistik více než 200 tokenů nabízí i nástroj pro inskripci nebo decentralizovanou směnárnu pro BRC-20 tokeny.

Ordiscan.com: Prohlížeč pohybů a transakcí na síti, tedy něco jako Etherscan, akorát že pro BRC-20 tokeny. Neunikne mu žádná transakce a funguje velmi dobře.

Zdroj: ordiscan.com
Hlavní stránka prohlížeče OrdiScan

Výhody a nevýhody BRC-20 tokenů

Výhody

  • Adopce Bitcoinu: BRC-20 tokeny se nacházejí na nejdůvěryhodnějším a nejbezpečnějším blockchainu světa, který zná každý. Řekněme, že pokud investujete do tokenu např. na Cardanu (ADA), nemusíte si být jisti, zda tu Cardano za 10 let bude. U Bitcoinu tato starost téměr odpadá.
  • Plně na síti: BRC-20 tokeny jsou 100% on-chain, to znamená, že nejsou uloženy na nějakém vzdáleném serveru, jako je tomu např. u většiny NFTs na Ethereu, kde je na blockchainu uložen pouze odkaz právě na vzdálený server. BRC-20 jsou tak mnohem odolnější proti změně nebo vymazání třetí stranou.
  • Vyšší příjmy pro těžaře: Těžaři jsou z BRC-20 tokenů bezpochyby nadšení. Věděli jste, že za prvních 7 měsíců zaplatili uživatelé sítě těžařům přes 1 600 BTC navíc jen díky BRC-20 tokenům?

Nevýhody

  • Drahé a pomalé transakce: Bitcoin je starý blockchain první generace, rychlost od něj tedy nikdo neočekává. Přesuny BRC-20 tokenů tak trvají v porovnání s jinými sítěmi velmi dlouho a navíc stojí drahé transakční poplatky. Na každý přesun si připravte alespoň stovku. Na mint, tedy vytvoření BRC-20, ještě víc.
Zdroj: cryptoquant.com
Cena za transakci se na vrcholu BRC-20 horečky vyšplhala na úroveň vrcholu bull runu 2021
  • Omezená funkcionalita: Na rozdíl od tokenů na smartchainech nezvládnou tokeny na Bitcoinu skoro nic navíc.
  • Spotřeba energie a těžebního výkonu: Pokud je některým Bitcoin trnem v oku jakožto alternativní peněžní systém, tak nechtějme raději vědět, co s nimi dělá spotřeba elektřiny na hraní si s memecoiny na těžkopádném Proof of Work blockchainu.
  • Experimentální a neotestovaný projekt: BRC-20 tokeny jsou tu s námi jen krátce a sám jejich tvůrce označil jejich vznik za experiment a nedoporučil nikomu do nich investovat.

Shrnutí

Tokeny na síti Bitcoinu – BRC-20 tokeny – spatřily světlo světa v březnu 2023, kdy vývojář @domodata vymintoval jako experiment 21 milionů BRC-20 tokenu Ordinals (ORDI).

O 2 měsíce později dosáhla horečka s převážně meme tokeny vrcholu a nový standard kryptoměny do své nabídky zařadily i některé centralizované burzy. Bitcoinové těžaři byli nadšení –⁠ zvýšené množství transakcí zvedlo gas fees na úrovně z vrcholu posledního kryptoměnového bull runu.

Infrastruktura jako decentralizované burzy, resp. tržiště, peněženky nebo analytické nástroje pro BRC-20 tokeny je zatím v plenkách, bude tak jistě více než zajímavé sledovat, kam se tento experiment udělat z Bitcoinu v podstatě smartchain dostane.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.