Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
shiba inu
SHIB
Kryptoměna Shiba Inu (SHIB) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit
Graf SHIB

$0,000027 (0,0006 Kč)

+23,08 % za 7 dní

shiba inu

Kryptoměna Shiba Inu (SHIB) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Shiba Inu kurz
Graf SHIB

$0,000027 (0,0006 Kč)

+23,08 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Shiba Inu (SHIB)

Kalkulačka: SHIB to CZK

SHIB
CZK

Informace o kryptoměně Shiba Inu

Shiba Inu (SHIB) je meme token standardu ERC-20 držící druhé místo v tržní kapitalizaci mezi všemi meme kryptoměnami, ihned po nejznámějším Dogecoinu.

Shiba je součástí velkého šílenství letošního roku kolem kryptoměn s meme tématikou. Podobnými menšími klony jsou kryptoměny BabyDoge, JINDO INU, Alaska Inu, Alaskan Malamute Token nebo všechny možné tokeny s Floki tématikou.

Rychle a srozumitelně: Co musíte vědět o Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB) je ERC-20 token spuštěný v srpnu 2020 anonymním vývojářem s přezdívkou Royshi. Krátce po svém vzniku kryptoměna nikoho příliš nezajímala, to se však změnilo v bull runu 2021, kdy Elon Musk vytrvale tweetoval, že si pořídí psa plemene shiba a skutečně tak následně udělal.

Shiba Inu zažila díky Elonu Muskovi neskutečné zhodnocení a z tokenu s téměř nulovou kapitalizací se vyšvihla až do Top 10 až 20 kryptoměn, kde se i nadále drží zejména díky práci vývojářů a rozvinutí kompletního kryptoměnového ekosystému zahrnujícího vlastní decentralizovanou burzu ShibaSwap, L2 síť Shibarium, metaverse Shibaverse a některé další tokeny jako např. BONE nebo LEASH.

Obsah článku o kryptoměně Shiba Inu

Úvod do kryptoměny Shiba Inu (SHIB)

Jistě jste všichni zaznamenali existenci meme kryptoměny Dogecoin. Jedná se o první kryptoměnu svého druhu, existující již od roku 2013.

Všechny ostatní kryptoměny se v té době snažily nějakým způsobem konkurovat Bitcoinu a překonat ho modernizacemi a různými vylepšeními. Naproti tomu meme kryptoměny, které si z ostatních kryptoměn pouze dělají legraci, nemají žádný obdobný účel, ale i přesto dosahují extrémních zhodnocení. Byly vytvořeny pouze jako satira. Vznik Shiba Inu (SHIB) se datuje na srpen roku 2020. Měna se principiálně od Dogecoinu příliš neliší.

Po strmém nárůstu můžeme pozorovat snahu vývojářů a komunity v rozvíjení ekosystému Shiba Inu. Příkladem může být např. funkční decentralizovaná burza ShibaSwap a několik dalších kryptoměn v tomto ekosystému – např. LEASH nebo governance token BONE pro budoucí Doggy DAO.

I přes to všechno však tokeny Shiba Inu historicky dosáhly extrémního zhodnocení v řádu mnoha desítek tisíců procent. Jak je to možné? Čtěte dále.

Co je kryptoměna Shiba Inu? Extrémní vývoj ceny

Shiba Inu (SHIB) byla vytvořena jako následovník Dogecoinu. Jak můžeme vidět na vývoji ceny, o meme kryptoměny nebyl velmi dlouho moc velký zájem.

Dokazuje to vývoj ceny v čase. Krátce po zalistování kryptoměny Shiba Inu na burzách její cena klesla na extrémní minimum, když své psí tokeny jejich majitelé mohli začít prodávat.

Objem nákupů a prodejů se pohyboval velmi dlouho téměř na nule – přesněji od října 2020 až do začátku února 2021 s nástupem sezóny Bitcoinu.

Zdroj: coinmarketcap.com
Pokles ceny téměř na úplné minimum od uvedení kryptoměny na trh
Pokles ceny téměř na úplné minimum od uvedení kryptoměny na trh do února 2021

Od února dle záznamů můžeme vidět první nákupy a prodeje ve větších mírách. Skutečný boom však nastal s odstartováním meme sezóny.

Popularita začala výrazněji růst na konci března, kdy se o meme kryptoměnách začali poprvé zmiňovat influenceři a povědomí se dostalo mezi širší veřejnost. Příkladem můžou být první zmínky Elona Muska už v březnu.

Shiba Inu společně s Dogecoinem tak zažily první menší nárůst v dubnu 2021.

První lokální maximum se na grafu kryptoměny Shiba Inu nachází 20. dubna 2021. Zhodnocení i zde dosahovalo tisíců procent. Co přišlo potom ale nikdo nečekal.

Zdroj: coinmarketcap.com
Největší nárůst kryptoměna Shiba Inu zažila v květnu roku 2021
Největší nárůst kryptoměna Shiba Inu zažila v květnu roku 2021

Zmínky v médiích a od různých influencerů vyhnaly cenu meme kryptoměn do rekordních částek. Po velkém nárůstu musel však přijít velký pokles. Cena se následně ustálila na hodnotách okolo 0,000007 USD.

Poznámka

Mnoho lidí kryptoměnu Shiba Inu stále drží. Existují různé teorie o růstu ceny až na 1 USD. Zde je nutné si uvědomit, že jsou tato čísla téměř nereálná.

Tržní kapitalizace při ceně 1 USD za 1 SHIB by při momentální cirkulaci mincí dosahovala přímo kosmických hodnot – byla by téměř 500x větší, než má Bitcoin.

Ekosystém Shiba Inu

Po boomu, který pravděpodobně nečekali ani její tvůrci, se rozhodli kryptoměně dát nějaký smysl. Za tímto účelem vznikl vlastní ekosystém.

Dle “woofpaperu” (analogie whitepaperu) je ekosystém plně decentralizovaný s velmi rozsáhlou komunitou podílející se společně na vývoji. Momentálními produkty jsou další dvě kryptoměny LEASH a BONE, decentralizovaná burza ShibaSwap, Doggy DAO, tržiště NFT a propojení se smile.amazon.com pro charitativní účely.

LEASH

Logo LEASH
Logo LEASH

LEASH je kryptoměna původně zamýšlená jako rebase token (token elasticky reagující na změnu ceny změnou počtu mincí v oběhu), později byl však funkčně upraven a elasticita byla odebrána.

Nyní je to pouze další kryptoměnou v Shiba Inu ekosystému. Jeho maximální počet mincí v oběhu je pouze 107 646 LEASH. K dispozici je např. na decentralizované burze ShibaSwap.

BONE

Logo BONE
Logo BONE

BONE je třetí kryptoměnou vytvořenou unikátně v ekosystému Shiba Inu s 250 000 000 možnými mincemi v oběhu. Jeho smyslem je sloužit jako governance token v Doggy DAO – budoucí decentralizovné autonomní organizaci zastřešující celý Shiba Inu ekosystém.

Dle vývojářů bychom se měli dočkat více informací o jejím vývoji ke konci roku 2021. BONE je opět k dispozici na burze ShibaSwap.

ShibaSwap

Burza ShibaSwap v jádru využívá stejnou technologii jako známé decentralizované burzy UniSwap nebo PancakeSwap. Vizuálně vypadá ale trochu jinak, můžeme si všimnou například kreativně pojmenovaných funkcí skrývajících ve skutečnosti běžné funkce jako je směna kryptoměn, poskytování likvidity nebo stakování tokenů.

Zdroj: shibaswap.com
Rozhraní decentralizované burzy ShibaSwap
Rozhraní decentralizované burzy ShibaSwap
 • Směna je přístupná pod záložkou SWAP a funguje téměř stejně jako na jiných decentralizovaných burzách.
 • Záložka DIG reprezentuje poskytování likvidity. Funkčnost je opět téměř identická jako s jinými decentralizovanými burzami. Při uzamčení kryptoměn dostanou uživatelé SSLP tokeny (ShibaSwap Liquidity Provider) směnitelné v sekci WOOF za BONE.
 • V záložce BURY je možné stakovat všechny 3 kryptoměny ekosystému – SHIB, BONE, LEASH.
 • Funkce WOOF uživatelům poskytuje možnost výběru odměn. Předchází ji DIG (poskytování likvidity), po vložení prostředků do liquidity poolu pouze zbývá vložit získané SSLP tokeny do konkrétního páru v sekci WOOF (do stejného, kde uživatel poskytuje likviditu). Poté je možné s podílem manipulovat a za podmínek časových omezení vybírat odměny ve formě BONE tokenů.
 • Poslední funkce NFTS zpřístupní NFT tržiště – to je momentálně stále ve vývoji.

Tvůrce kryptoměny Shiba Inu

Kryptoměnu stvořil anonym s přezdívkou “Ryoshi”. O autorovi kryptoměny je známo velmi málo, podobně jako o Satoshi Nakamotu, tvůrci Bitcoinu. Oproti Satoshimu však Ryoshi se světem komunikuje.

Od založení ekosystému na vývoji pracuje i širší komunita, zakládá si však na silné decentralizaci a anonymitě. To dokládá Ryoshi i svými občasnými vyjádřeními. Sám sebe považuje ve své roli za nepodstatného a nahraditelného a odhalení své identity tedy nepokládá za důležité.

Tokenomika kryptoměny Shiba Inu

Maximální počet mincí v oběhu je poněkud vtipně nastaven na jednu biliardu, tedy 1 000 000 000 000 000 SHIB. Toto číslo představuje jednu miliardu milionů. Už asi chápete, proč je cena jednotlivého tokenu tak nízká.

V den psaní článku však ve veřejné cirkulaci bylo pouze cca 40 % tohoto počtu. Dle vyjádření na oficiálních stránkách kryptoměny je 50 % celkové zásoby mincí uzamčeno.

Zbylých 50 % bylo odesláno Vitalikovi Buterinovi, zakladateli Etherea. Ten následně odeslal 50 bilionů SHIB mincí v celkové hodnotě téměř 1 miliardy USD Indickému fondu pro zmírňování následků nemoci Covid-19:

Indický fond proto drží velmi velký podíl všech mincí SHIB v cirkulaci a není tedy jisté, zdali jeho činnost nezpůsobí výraznou fluktuaci ceny kryptoměny.

Zbylou část svých 50 % Vitalik spálil.

Výhody a nevýhody Shiba Inu. Proč koupit?

Kryptoměna Shiba Inu (SHIB) je svým způsobem unikát. Z praktického hlediska je ale opakování scénáře z května roku 2021 velmi nepravděpodobné.

Tržní kapitalizace je relativně vysoká. Kromě vlastního ekosystému, který poněkud “simuluje” využitelnost kryptoměny, bohužel nedisponuje žádným jiným využitím. Znatelnější nárůst by byl teoreticky možný při návratu trendu meme projektů.

Výhody

 • Vtipné MEME, jehož můžete za přijatelný peníz vlastnin tisíce mincí
 • Shiba má celý vlastní ekosystém
 • V budoucnu pravděpodobně bude plně funkční DAO
 • Je možné, že se meme sezóna vrátí, v tom případě můžeme očekávat nárůst ceny. Jak moc strmý nebo mírný bude už však záleží pouze na náhodě

Nevýhody

 • V tuto chvíli je projekt bez větší reálné využitelnosti
 • Alarmující distribuce holderů
 • Část služeb ekosystému Shiba Inu stále není funkční

Je možné kryptoměnu Shiba Inu těžit?

Kryptoměna Shiba Inu (SHIB) nevyužívá koncept Proof of Work a proto ji není možné těžit. Jedná se o pouhý ERC-20 token na systému Etherea.

Kromě nákupu SHIB je však možné získat tokeny LEASH a BONE z ekosystému Shiba Inu, a to stakováním nebo poskytováním likvidity na jejich burze.

Odměny jsou vypláceny v kryptoměně BONE, ta je dále na ShibaSwapu směnitelná za kryptoměnu SHIB.

Kde kryptoměnu Shiba Inu nakoupit?

Dle oficiálních stránek je možné kryptoměnu Shiba Inu (SHIB) koupit na decentralizované burze ShibaSwap. Je však k dispozici i na jiných decentralizovaných burzách, např. UniSwap.

Pro nákup na decentralizovaných burzách je potřeba připojení pomocí některé z podporovaných softwarových peněženek, např. MetaMask.

Alternativou je koupě na centralizovaných burzách jako Binance, Coinbase, nebo OKEx.

V jaké peněžence můžete držet kryptoměnu Shiba Inu (SHIB)?

Při nákupu na centralizovaných burzách má informace o vašich kryptoměnách burza. Držení kryptoměn na centralizovaných burzách je proto nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, vystavujete se ale riziku hacknutí burzy a ztráty vašich finančních prostředků. Ne vždy vám zákaznická oddělení centralizovaných burz dokážou se vším pomoci a zajistit vám navrácení ztracených financí.

Proto doporučujeme držet kryptoměny v softwarové peněžence propojené s hardwarovou peněženkou.

V případě Shiba Inu je vhodné použít softwarovou peněženku MetaMask. Decentralizovaná burza ShibaSwap MetaMask přímo doporučuje. Alternativou je protokol připojení WalletConnect nebo softwarová peněženka burzy Coinbase.

Zdroj: shibaswap.com
Podporované softwarové peněženky na ShibaSwapu
Podporované softwarové peněženky na ShibaSwapu

Peněženku MetaMask můžete snadno propojit s hardwarovými peněženkami od výrobců Ledger a Trezor. Pro maximalizaci bezpečí důrazně doporučujeme používat i hardwarové peněženky.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Shiba Inu?

Shiba Inu je jedním z předních meme coinů, respektive tokenů. Na blockchainu Ethereum jej v roce 2020 spustil vývojář pod přezdívkou Ryoshi. Token společně s Dogecoinem, svou “otcovskou” meme kryptoměnou, jíž se snaží konkurovat, spustil neskutečný hype kolem psí meme tématiky a přispěl ke vzniku stovek, potažmo tisíců dalších meme coinů, mezi něž se řadí např. Baby Doge Coin, Dogelon Mars, Floki Inu či Samoyedcoin.

I když byla Shiba prvně stvořená jako meme token bez jakéhokoliv reálného využití, po svém extrémním nárůstu ceny v řádech desetitisíců procent jí Ryoshi společně s komunitou vývojářů dal smysl. Nyní Shiba Inu tvoří celý DeFi ekosystém s vlastní decentralizovanou burzou a zaměřením na NFT a metaverse.

Jaký je kurz Shiba Inu?

Momentálně je kurz Shiba Inu přibližně $0,00064 ($0,000027). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Shiba Inu se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za tokeny SHIB ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Kde je možné Shiba Inu koupit?

Shiba Inu a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Shiba Inu je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Hodnocení Finex.cz

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB) je druhá největší meme kryptoměna. Je známá svým velkým růstem v květnu roku 2021. Od té doby pracuje na tvorbě svého vlastního ekosystému zahrnujícího ještě dvě další kryptoměny a decentralizovanou burzu ShibaSwap.

Více informací o Shiba Inu

KryptoměnaShiba Inu
SymbolSHIB
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů589 263 413 412 686
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$830 827 580
Tržní kapitalizace$15 922 496 512
Změna ceny za 24h3,95 %
Ohodnoťte kryptoměnu Shiba Inu
81
4

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat