Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Navýšený podíl investora Michaela Burryho v čínských společnostech Alibaba a JD.com ukazuje na důvěru v oživení čínského trhu. Je to dobrá investice?
Michael Burry, investor známý z filmu “Sázka na nejistotu” (The Big Short), zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí své podíly v čínských společnostech Alibaba a JD.com.
Přestože Alibaba vykazuje pozitivní růstové metriky, její akcie zůstávají podhodnocené, což pro investory představuje potenciálně zajímavou slevu. Skutečně tomu tak však je?
Z formuláře 13F za čtvrtý kvartál loňského roku podaného společností Scion Asset Management, v jejímž čele stojí právě Michael Burry, jasně vyplývá, že tento investor nadále věří v potenciál čínských akcií. Během čtvrtletí zvýšil své podíly ve společnostech Alibaba i JD.com.
Burry je známý svými kontroverzními a proti proudu jdoucími názory, jako byly například jeho krátká pozice (spekulace na pokles) během pádu trhu v roce 2008 a nedávné shortování trhu s polovodiči.
Jeho pokračující zájem o čínské akcie tedy budí pozornost a není divu, protože po čtvrtém čtvrtletí tvoří Alibaba 6 % jeho portfolia.
Investovat pouze na základě konání významného investora může být riskantní, protože jeho cíle a investiční horizont se mohou od vašich lišit. Je však užitečné nahlédnout do důvodů stojícím za jeho rozhodnutími.
Jedním z klíčových faktorů, které přitahují pozornost k akciím společnosti Alibaba (a dalších čínských společností), je jejich atraktivní ocenění. Před 3 lety se společnosti jako Alibaba obchodovaly za mnohem vyšší násobky ceny než dnes.
Od té doby klesly jejich ceny o dvě třetiny, což nabízí velmi příjemně sníženou laťku pro vstup při představě, že by se cena vrátila tam, kde bývala a dál rostla.
Je třeba zmínit, že významná část tržeb Alibaby pochází z platforem Taobao a Tmall, což jsou přední internetové obchody v Číně. Dalšími významnými segmenty jsou Cloud Intelligence Group a Cainiao Smart Logistics.
Ne všechny tyto segmenty jsou však ziskové. Za čtvrté čtvrtletí vykázaly pozitivní EBIT (zisk před úroky a zdaněním) platformy Taobao, Cloud Intelligence a Cainiao. Ostatní segmenty zůstaly v červených číslech.
V roce 2021 byla tržní kapitalizace Alibaby srovnatelná s Amazonem a srovnání si tyto dvě firmy zaslouží i vzhledem k podobnosti vývoje jejich podnikání. Oba obří online prodejci se přizpůsobily trendům a vydělávají na cloud computingu.
Amazon a Alibaba se mimo jiné liší tím, že Alibaba sídlí v Číně. Její výsledky jsou tak významně ovlivněny čínskou ekonomikou (a politickou garniturou).
Amazon si pochopitelně vzhledem ke svým konkurenčním výhodám, jako je velikost a dominance na různých trzích, ale také díky nižším rizikům v oblasti správy a řízení, zaslouží prémii.
Alibaba je i tak až extrémně levná
S ohledem na robustní metriky cash flow si akcie společnosti Alibaba vedly v nedávné minulosti velmi špatně. To vedlo k výraznému poklesu ukazatelů, jako je poměr EV/EBITDA.
EV – enterprise value – je tržní kapitalizace + čistý dluh společnosti.
EBITDA je provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací.
Amazon se obchoduje s poměrem EV/EBITDA kolem 19,2x. To je i pro společnost se silnými konkurenčními výhodami a příležitostmi k růstu poměrně vysoko. Alibaba se na druhé straně obchoduje s poměrem EV/EBITDA 6,1x, z čehož je zjevné, jak moc levná čínská akcie aktuálně je.
Samozřejmě existují důvody pro tento rozdíl v ocenění, zohledníme-li specifická rizika spojená s investicí do akcií Alibaba. Patří mezi ně:
Obě akcie mohou být dobrou investicí, ale nemusí být vhodné pro každého. Amazon nabízí menší riziko za nákladnější vstup. Alibaba naproti tomu může díky svému nízkému ocenění přinést vyšší výnos, ale za cenu vyššího rizika.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.