Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alibaba je lepší investice než Amazon! Sází na ni i tento známý investor

Navýšený podíl investora Michaela Burryho v čínských společnostech Alibaba a JD.com ukazuje na důvěru v oživení čínského trhu. Je to dobrá investice?

Publikováno
Alibaba je lepší investice než Amazon! Sází na ni i tento známý investor
Zdroj: cdn.spark.app

Michael Burry, investor známý z filmu “Sázka na nejistotu” (The Big Short), zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí své podíly v čínských společnostech Alibaba a JD.com.

Přestože Alibaba vykazuje pozitivní růstové metriky, její akcie zůstávají podhodnocené, což pro investory představuje potenciálně zajímavou slevu. Skutečně tomu tak však je?

Důvěra v oživení čínského trhu

Z formuláře 13F za čtvrtý kvartál loňského roku podaného společností Scion Asset Management, v jejímž čele stojí právě Michael Burry, jasně vyplývá, že tento investor nadále věří v potenciál čínských akcií. Během čtvrtletí zvýšil své podíly ve společnostech Alibaba i JD.com.

Burry je známý svými kontroverzními a proti proudu jdoucími názory, jako byly například jeho krátká pozice (spekulace na pokles) během pádu trhu v roce 2008 a nedávné shortování trhu s polovodiči.

Jeho pokračující zájem o čínské akcie tedy budí pozornost a není divu, protože po čtvrtém čtvrtletí tvoří Alibaba 6 % jeho portfolia.

Investovat pouze na základě konání významného investora může být riskantní, protože jeho cíle a investiční horizont se mohou od vašich lišit. Je však užitečné nahlédnout do důvodů stojícím za jeho rozhodnutími.

Alibaba: levná akcie s potenciálem?

Jedním z klíčových faktorů, které přitahují pozornost k akciím společnosti Alibaba (a dalších čínských společností), je jejich atraktivní ocenění. Před 3 lety se společnosti jako Alibaba obchodovaly za mnohem vyšší násobky ceny než dnes.

Od té doby klesly jejich ceny o dvě třetiny, což nabízí velmi příjemně sníženou laťku pro vstup při představě, že by se cena vrátila tam, kde bývala a dál rostla.

Vývoj ceny akcií Alibaba od začátku roku 2021

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Je třeba zmínit, že významná část tržeb Alibaby pochází z platforem Taobao a Tmall, což jsou přední internetové obchody v Číně. Dalšími významnými segmenty jsou Cloud Intelligence Group a Cainiao Smart Logistics.

Ne všechny tyto segmenty jsou však ziskové. Za čtvrté čtvrtletí vykázaly pozitivní EBIT (zisk před úroky a zdaněním) platformy Taobao, Cloud Intelligence a Cainiao. Ostatní segmenty zůstaly v červených číslech.

Srovnání s americkým online prodejcem

V roce 2021 byla tržní kapitalizace Alibaby srovnatelná s Amazonem a srovnání si tyto dvě firmy zaslouží i vzhledem k podobnosti vývoje jejich podnikání. Oba obří online prodejci se přizpůsobily trendům a vydělávají na cloud computingu.

Amazon a Alibaba se mimo jiné liší tím, že Alibaba sídlí v Číně. Její výsledky jsou tak významně ovlivněny čínskou ekonomikou (a politickou garniturou).

Amazon si pochopitelně vzhledem ke svým konkurenčním výhodám, jako je velikost a dominance na různých trzích, ale také díky nižším rizikům v oblasti správy a řízení, zaslouží prémii.

Alibaba je i tak až extrémně levná

S ohledem na robustní metriky cash flow si akcie společnosti Alibaba vedly v nedávné minulosti velmi špatně. To vedlo k výraznému poklesu ukazatelů, jako je poměr EV/EBITDA.

Poznámka

EV – enterprise value – je tržní kapitalizace + čistý dluh společnosti.
EBITDA je provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací.

Amazon se obchoduje s poměrem EV/EBITDA kolem 19,2x. To je i pro společnost se silnými konkurenčními výhodami a příležitostmi k růstu poměrně vysoko. Alibaba se na druhé straně obchoduje s poměrem EV/EBITDA 6,1x, z čehož je zjevné, jak moc levná čínská akcie aktuálně je.

Samozřejmě existují důvody pro tento rozdíl v ocenění, zohledníme-li specifická rizika spojená s investicí do akcií Alibaba. Patří mezi ně:

  • Riziko růstu a konkurence: Čínská ekonomika zpomaluje a Alibaba čelí rostoucí konkurenci ze strany domácích i zahraničních firem.
  • Institucionální rizika: Čínský právní systém a regulace se odlišují od západních zemí, což může představovat pro investory riziko .
  • Riziko regulace: Čínská vláda v posledních měsících zpřísnila regulaci technologického sektoru, což může negativně ovlivnit i Alibabu.
  • Geopolitická rizika: Napětí mezi Čínou a USA může negativně ovlivnit čínské akcie, včetně akcií společnosti Alibaba.

Obě akcie mohou být dobrou investicí, ale nemusí být vhodné pro každého. Amazon nabízí menší riziko za nákladnější vstup. Alibaba naproti tomu může díky svému nízkému ocenění přinést vyšší výnos, ale za cenu vyššího rizika.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎