Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » 5 IPO, kterých se nejspíše dočkáme v prosinci – stojí za to je sledovat?

5 IPO, kterých se nejspíše dočkáme v prosinci – stojí za to je sledovat?

5 IPO, kterých se nejspíše dočkáme v prosinci – stojí za to je sledovat?

V tomto roce se s IPO i přes stále nekončící pandemii koronaviru takřka roztrhl pytel. Největší nálož na nás však čeká až v prosinci, kdy by se na burzu měly podívat jedny z nejočekávanějších IPO tohoto roku.

Právě proto se dnes zaměříme na 5 IPO, které by měly proběhnout s velkou pravděpodobností v prosinci a zjistíme, zda má vůbec smysl jim věnovat pozornost.

1. Airbnb 

Airbnb

Airbnb se sídlem v Kalifornii si vybudovalo pomyslný monopol v oblasti pronájmu nemovitostí. Za celou dobu svého působení na trhu má k pronájmu již více než 7 milionů bytů a apartmánů ve více jak 220 zemích.

Největší ránu společnosti zasadila právě pandemie koronaviru, kvůli které poklesly její tržby ve druhém čtvrtletí o 72 % na 335 milionů dolarů. Zároveň se tak prohloubily i její ztráty, které se vyšplhaly až na 576 milionů dolarů. To vše vyústilo v propouštění zaměstnanců, snižování nákladů a zároveň i navýšení dluhu u investorů skoro o 2 miliardy dolarů.

Airbnb se však podařilo s pandemií vypořádat a přijmout dostatečná opatření pro ochranu svých zákazníků. Ti ji na oplátku dávají přednost před běžnými hotely. I přes všechno se ale můžeme podle posledních informací v prosinci těšit na nejočekávanější a asi i největší IPO tohoto roku, po kterém by Airbnb mělo dosáhnout ocenění 30 miliard dolarů.

Ticker: ABNB

Burza: NASDAQ

Ocenění: 30 miliard dolarů

2. DoorDash

Logo DoorDash

Platforma pro doručování jídla DoorDash je na trhu již od roku 2013, přičemž má na svém kontě více než 390 000 restaurací v USA, Kanadě a Austrálii. Jeho služeb využívá v současnosti více jak 18 milionů zákazníků, kterým doručuje objednávky přibližně jeden milion poslíčků.

Není pochyb o tom, že DoorDash pandemie koronaviru pomohla. Její tržby se v tomto roce zvýšily z loňských 587 milionů dolarů na 1,91 miliardy dolarů. Přesné datum IPO společnosti není prozatím stanoveno. Jediné co víme, je případné ocenění na 16 miliard dolarů.

Ticker: DASH

Burza: New York Stock Exchange

Ocenění: 16 miliard dolarů

3. Affirm

Logo Affirm

Fintechová platforma založená v roce 2012 generuje zisky především z partnerství s e-commerce společnostmi. K říjnu tohoto roku tak společnost navázala spolupráci s více jak 6 500 obchodníky včetně Walmartu, Wayfair nebo Peloton Interactive.

Uživatelé mohou pomocí jí nabízené služby nakoupit prakticky cokoli a splácet danou částku postupně, aniž by jim byly přičítány jakékoli poplatky či pokuty za pozdní splacení. Takto nastavené podmínky během několika let přilákaly již 5,6 milionů uživatelů.

Tržby společnosti v tomto roce meziročně vzrostly o 93 % na 509,5 milionů dolarů. Zároveň klesly i její ztráty téměř o polovinu z 30,8 milionů dolarů na 15,3 milionů dolarů. Affirm by mělo po IPO dosáhnout ocenění mezi 3 až 10 miliardami dolarů.

Ticker: AFRM

Burza: NASDAQ

Ocenění: mezi 3 až 10 miliardami dolarů

4. Roblox

Logo Roblox

Oblíbená gamingová společnost Roblox, založená v roce 2004, nenabízí pouze širokou škálu her, ale i možnost jejich navrhování. Jejich cílovou skupinou jsou především děti mladší 9 let, které tvoří více než čtvrtinu všech uživatelů.  Dalších 29 % poté představují i děti od 9 do 12 let.

Podobně jako ostatním společnostem v tomto odvětví pomohla i Robloxu pandemie koronaviru. Během posledních devíti měsíců její tržby meziročně vzrostly o 68 % na 588,7 milionů dolarů. Její popularitu navíc popisují i data. V současnosti má totiž denně více než 31,1 milionů aktivních uživatelů ve více jak 180 zemích.

I přes tyto úspěchy se ztráty Robloxu až zčtyřnásobily. Tento problém by však mohlo vyřešit nadcházející IPO, které by navíc mohlo zvýšit ocenění společnosti na 8 miliard dolarů.

Ticker: RBLX

Burza: NASDAQ

Ocenění: 8 miliard dolarů

5. Wish

Logo Wish

Společnost Wish se sídlem V San Francisku byla založena již v roce 2010 a i za tak poměrně krátkou dobu boří rekordy. Wish je tedy oficiálně úplně první e-commerce aplikací, která má denně více jak 100 milionů aktivních uživatelů z více než 100 zemí světa. K takovým číslům jí pomáhá přibližně 500 000 obchodníků převážně z Číny, ale i Severní a Latinské Ameriky či Evropy.

Za posledních devět měsíců vzrostly tržby společnosti o 32 % na 1,7 miliardy dolarů, přičemž minulý rok se jednalo o 10 % růst. I přesto jsou ale ztráty společnosti stále na vysokých hodnotách, a to 176 milionech dolarů. Pokud k IPO společnosti doopravdy dojde v prosinci mělo by se její ocenění vyšplhat až na 11,2 miliardy dolarů.

Ticker: WISH

Burza: NASDAQ

Ocenění: 11,2 miliardy dolarů

A co na prosincová IPO říkáte vy? Máte mezi nimi své oblíbence, nebo jsou to pro vás spíše propadáky? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo