Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Akcie » Airbnb se opět chystá na své IPO. Dočkáme se ho ještě tento rok?

Airbnb se opět chystá na své IPO. Dočkáme se ho ještě tento rok?

Airbnb se opět chystá na své IPO. Dočkáme se ho ještě tento rok?

Jedno z nejsledovanějších IPO tohoto roku se i přes stále pokračující pandemii koronaviru vrací opět do hry. Airbnb po propuštění 25 % zaměstnanců chce nabídnout investorům své akcie, které ji v případě úspěchu přinesou peněžní prostředky o hodnotě 3 miliard dolarů.

Avšak ne všechno je tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Jak je to s IPO Airbnb se podíváme v tomto článku.

Pandemie koronaviru stála společnost už 400 milionů dolarů

Airbnb, společnost zaměřující se na zprostředkování krátkodobého ubytování, byla pandemií koronaviru zasažena stejně jako většina cestovního průmyslu. V návaznosti na to ve druhém čtvrtletí vykázala ztrátu ve výši 400 milionů dolarů a její zisky klesly až o 67 %. V důsledku toho byla společnost nucena propustit 25 % svých zaměstnanců. Není tak divu, že Airbnb vydání svého IPO v první polovině roku odložila na neurčito.

O několik měsíců později se však situace změnila a společnost začala na pandemii naopak profitovat. Většina turistů se totiž začala vyhýbat velkým hotelům a vyměnila je za ubytování v menších apartmánech. Ty zprostředkovává právě Airbnb.

Airbnb chce pomocí IPO získat 3 miliardy dolarů

V návaznosti na zlepšení situace se Airbnb opět pustila do vyjednávání s americkými regulačními úřady ohledně vydání svého IPO. Podle anonymního zdroje bychom se ho měli dočkat již v prosinci a společnost by na něm mohla vydělat až 3 miliardy dolarů. Poslední zprávy navíc poukazují na to, že by se akcie měly začít obchodovat na známé americké burze Nasdaq.

Samotné načasování IPO na prosinec není podle zmíněného zdroje vůbec náhodou. Společnost chce údajně využít případné volatility, kterou by mohly vyvolat prezidentské volby v USA.

IPO by podle posledních odhadů mělo navíc zvýšit ocenění Airbnb na 30 miliard dolarů, přičemž ještě v dubnu se její ohodnocení pohybovalo okolo 18 miliard dolarů. Toho dosáhla poté, co se její dluh u investorů vyšplhal na 2 miliardy dolarů. Poslední nezávislé ohodnocení však odhaduje její současné ocenění na 21 miliard dolarů.

Podle agentury Reuters nabídnul Airbnb pomocnou ruku i miliardář William Ackman, který chtěl společnosti umožnit vstup na burzu skrze jeho blank-checkovou společnost. Airbnb však tuto nabídku odmítlo s tím, že upřednostňuje tradiční cestu vstupu na burzu v podobě IPO.

Podnikání Airbnb mohou narušit připravované regulace

Airbnb na trhu působí již od roku 2008, přičemž si od té doby získala více jak 150 milionů uživatelů. Těm společnost nabízí nejen ubytování, ale i inzerci své nemovitosti k pronájmu skrze svoji online platformu.

Její jedinečnost je však trnem v oku nejen hotelům a dalším ubytovacím zařízením, ale i úřadům ve většině států. Minulý rok se tak Airbnb dostalo do křížku s například Americkou asociací hotelů, která požadovala zpřísnění pravidel pro poskytování jí nabízených služeb. Společnost se však potýká i s dalšími problémy, jako je bezpečnost nebo nařknutí z rasismu.

Podnikání a působení celé společnosti plánují regulovat i jednotlivé státy Evropské unie, a to včetně České republiky. Důvodem má být časté porušování předpisů a spekulace, že působení společnosti způsobuje zvyšování cen nemovitostí. Airbnb se tak v blízké době může dočkat dalších regulací či omezení. 

Věříte, že se Airbnb vypořádá s ohrožením potencionálních regulací, a budete nakupovat jejich akcie? Napište nám svůj názor do komentářů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo