Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 akciových titulů ze světa gamingu – Koronavirový boom a vyhlídky odvětví do budoucna

Publikováno
7 akciových titulů ze světa gamingu – Koronavirový boom a vyhlídky odvětví do budoucna
Zdroj: depositphotos.com

Mnozí jím opovrhují, píšou na jeho téma kritické články a zpochybňují jeho přínos společnosti, jiní jej zase vyzdvihují, nedají na něj dopustit a nedokážou si bez něj představit svůj život.

Pravidelně generuje nejrůznější kontroverze, vznikají kolem něj armády zapřisáhlých fanoušků, živí miliony lidí a tu a tam vyplodí nějaký významný produkt, jenž si s postupem času získá kultovní status a pronikne i do světa filmů nebo seriálů.

herní ovladač

Svět počítačových, konzolových a mobilních her se některým nezasvěceným jedincům může jevit jako nepříliš významná záležitost asociální a okrajové části společnosti, která neví, co po večerech se svým volným časem.

Tento dnes již naštěstí vesměs překonaný názor by nemohl být vzdálenější od pravdy – videoherní průmysl je dnes gigantickou mašinou na peníze pyšnící se obrovskými zisky a zajímavým růstovým potenciálem.

Vlivem globální krize vyvolané pandemií onemocnění COVID-19 a s tím, jak spousta lidí na nějakou dobu přišla o možnost věnovat se své obvyklé zábavě, se navíc popularita tohoto průmyslu skokově zvýšila.

Velcí hráči z branže se navzájem předhánějí v tom, kdo svým klientům nabídne lepší, graficky propracovanější, příběhově zajímavější a časově náročnější herní titul, přičemž pozadu nestojí ani vývojáři herních konzolí. Navíc se nezdá, že by měly růstové tendence v tomto oboru v dohledné době zpomalit.

Mnozí analytikové jsou toho názoru, že obrat společností působících v herním průmyslu v roce 2025 přesáhne 300 miliard dolarů a že poptávka po virtuální zábavě bude i po tomto datu stoupat.

Svět hraní má zkrátka nakročeno ke stabilnímu a dlouhodobému růstu.

Pokud se významným společnostem z branže bude nadále dařit uspokojovat neustále rostoucí poptávku po interaktivní zábavě, mají nakročeno k tomu, aby se staly skutečnými behemoty akciového světa. Byla by škoda se tohoto růstu nezúčastnit, nemyslíte?

Pojďme se společně podívat na několik akciových titulů ze světa herního průmyslu, které stojí za to mít v hledáčku.

Akciové tituly ze světa herního průmyslu

Níže naleznete seznam zajímavých společností ze světa gamingu, které lze obchodovat na akciových burzách. Ve všech případech jde o zavedené značky, jež se mohou pochlubit mimořádnou popularitou a obrovským růstovým potenciálem.

Akcie Activision Blizzard

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ATVI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Activision Blizzard akcieA začneme pěkně od nejvyšších pater. Activision Blizzard je z hlediska celkových tržeb největší videoherní společností ze Spojených států amerických. Firma se může opřít o často až fanatickou armádu fanoušků z celého světa. Holding vznikl roku 2008 fúzí společností Activision a Vivendi Games, pod jejíž křídla tehdy spadaly Sierra Games a Blizzard.

Activision Blizzard má tři hlavní divize:

  • King Digital, která se zaměřuje na vývoj mobilních her
  • Activision, divize pro vývoj her určených primárně pro konzole
  • Blizzard, který stojí za některými z nejpopulárnějších PC her současnosti

Úspěch firmy dokazuje skutečnost, že svým akcionářům již od roku 2010 pravidelně vyplácí dividendu.

world of warcraft

Obecně vzato tento americký gigant v uplynulých letech dokázal, že je schopen udávat směr vývoje herního průmyslu, což zahrnuje např. přechod k digitální distribuci herních titulů nebo vývojáři milované a hráči nenáviděné mikrotransakce.

Kromě toho je značka autorem mnoha zajímavých titulů s dlouhodobou životností schopných přilákat nové fanoušky a udržet si ty stávající.

Do portfolia společnosti patří mimo jiné herní série Call of Duty, populární Overwatch, legendární World of Warcraft nebo mobilní Candy Crush Saga.

Akcie Electronic Arts

Načítání
Načítání
Kupte si akcie EA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

electronic artsElectronic Arts je z hlediska tržeb druhou největší gamingovou společností z USA hned po Activision Blizzard. Za svou již celkem dlouhou historii firma dokázala, že umí přilákat pozornost široké hráčské veřejnosti a že poměrně spolehlivě ustojí i nejrůznější kontroverze.

Od svého vzniku v roce 1982 ušli v EA kus cesty a v současnosti platí za jednoho z největších behemotů herního průmyslu.

Vzhledem k tomu, že se firma může opřít o několik zavedených a spolehlivých herních sérií a že herní segment bude s nejvyšší pravděpodobností růst i do budoucna, by se investice do EA mohla v budoucnu krásně zhodnotit.

Z portfolia firmy zmíníme např. populární fotbalový titul FIFA, The Sims, Apex Legends nebo sérii Battlefield.

Take-Two Interactive

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TTWO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Take-Two Interactive akcie

Take-Two Interactive je populární herní holding, pod jehož křídla spadají oblíbení a mnoha cenami ověnčení vývojáři Rockstar Games a 2K Games. Vznik společnosti se datuje do roku 1993.

V posledních letech a měsících zaznamenal tento vývojář působivý růst, za nímž stojí zejména populární hry a herní série Red Dead Redemption, Grand Theft Auto a NBA 2K.

Zejména série GTA si již dlouho drží kultovní status, což má velevýznamný vliv na vyhlídky firmy do budoucna.

Vývojáři z TTI již mnohokrát dokázali, že plně rozumí požadavkům hráčů současné doby a že dokážou vytvořit herní titul, jenž je schopen generovat významné zisky i mnoho let od vydání.

Kromě toho, že se společnost může opřít o tři oblíbené herní série a na ně navázané armády fanoušků, by se její další růst mohl dostavit i vlivem expanze do světa mobilního hraní a e-sportů.

Akcie Zynga

Zynga je jedním z největších vývojářů na poli her do mobilních telefonů a tabletů. Společnost vznikla v roce 2007 v americkém San Franciscu, přičemž miliony hráčů z celého světa uchvátily zejména její tituly FarmVille (na Facebooku), Zynga Poker, Words with Friends nebo CSR Racing 2.

zynga akcieAčkoliv v dnešní době celkový obrat mobilní branže herního průmyslu činí zhruba polovinu obratu světa počítačových a konzolových her, s tím, jak rychle postupuje vývoj grafiky současných mobilních telefonů je jasné, že se mobilní hraní na své konzolové a PC bratříčky brzy dotáhne.

I zde byl rapidní nárůst zisků v letošním roce zapříčiněn globální pandemií koronaviru.

V polovině roku navíc Zynga zveřejnila svůj záměr koupit tureckého vývojáře Peak za 1,8 miliard dolarů. Jednalo by se o největší akvizici v její historii.

Pokud věříte tomu, že se z mobilního hraní brzy stane plnohodnotné odvětví srovnatelné s ostatními z této branže, společnost Zynga by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.

Akcie Sony

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sony Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

akcie sony

Japonský gigant Sony se stal velikánem herního odvětví poté, co v roce 1994 uvedl na trh svou první herní konzoli – dnes již legendární PlayStation.

O čtvrt století později se společnost chystá vydat PlayStation s pořadovým číslem 5.

Navzdory letitému boji s americkým Microsoftem a jeho konzolemi Xbox je z hlediska celkových prodejů obou konzolí zřejmé, že v Japonsku dokážou vždy být alespoň o malinkatý krůček napřed.

PlayStation 5

Kromě netrpělivě očekávané konzole hrají Sony do karet také její exkluzivní franšízy Spider-Man nebo God of War, ale zejména The Last of Us, které miliony hráčů z celého světa doslova propadly.

V případě Sony dokázal herní segment minimalizovat důsledky mizerných výsledků ostatních odvětví, v nichž značka působí, a které se vlivem koronavirové krize dostaly do útlumu.

S tím, jak by měl herní průmysl dále růst a jak by se měl svět pozvolna vracet do normálu, by společnost Sony mohla představovat zajímavou akvizici do jakéhokoliv akciového portfolia.

Akcie Nintendo

nintendo logo

Japonský vývojář her a herních konzolí Nintendo je tu s námi již více než 30 let. Za tu dobu se mu podařilo získat si srdce mnoha milionů hráčů z celého světa, a to zejména díky herním titulům a franšízám Super Smash Bros, Mario, The Legend of Zelda, Kirby nebo Pokémon.

V poslední době Nintendo těží zejména z popularity své herní konzole Nintendo Switch, která má nakročeno k tomu, aby se stala nejprodávanější konzolí v historii firmy.

Z investičního hlediska je zde však nejzajímavější růst, jenž je patrný v oblasti digitálních prodejů.

super mario

Čím dál více hráčů totiž začíná upřednostňovat digitální akvizici herního titulu na úkor vlastnictví fyzické kopie hry, což díky lepším maržím vedlo ke zvýšení provozního zisku Nintenda ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku o neuvěřitelných 427 %.

S tím, jak management společnosti staví na úspěchu své herní konzole a daří se mu přilákávat nové a nové hráče, by růst firmy mohl pokračovat i do budoucna.

Akcie Capcom

Capcom

Společnost Capcom je vývojář a vydavatel herních titulů původem z Japonska. V poslední době se firmě podařilo zaznamenat významné zisky, a to zejména díky modernizovanému vydání kultovní klasiky Resident Evil.

Z dalších her a herních sérií z dílny Capcom stojí za zmínku např. Street Fighter, Mega Man, Devil May Cry nebo Dead Rising.

Kromě dlouhé a bohaté historie spolu s armádou dnes již kultovních titulů by zde případné investory mohly zaujmout také záměry firemního managementu Capcomu.

Firma by totiž dle svých slov ráda vracela 30 % všech svých ročních zisků do rukou investorů.

Jakkoliv mohou být výsledky v rámci tohoto byznysu nevyzpytatelné, s jistotou se jedná o důkaz toho, že si v Capcom svých akcionářů velmi váží.

Co si o akciových titulech ze světa gamingu myslíte vy?

Herní průmysl rozhodně neplánuje zpomalovat. Podle posledních dat je z hlediska peněz herní průmysl větší než ten filmový a hudební dohromady, což z něj tak dělá největšího zprostředkovatele “zábavy”. To už určitě stojí za pozornost.

Zajímá vás tento sektor? Držíte nějaké akcie, anebo se tomuto sektoru spíše vyhýbáte a raději investujete své volné prostředky někam jinam? Podělte se s námi o váš názor.

Další zajímavé akciové sektory:

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎