Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 podmínky, za kterých prodává akcie Warren Buffett

Publikováno
3 podmínky, za kterých prodává akcie Warren Buffett
Zdroj: omapadamia.net

Nákup, respektive výběr, jednotlivých akcií může být poměrně složitý, pokud však máte vhodně nastavený investiční proces, nemusí to být až takový problém. Mnohem náročnější otázkou však může být, kdy akcie prodávat? Jakmile přijde na věc, investory obvykle napadá celá řada otázek:

Mám prodat akcie, když klesly, abych zastavil ztrátu, a zároveň se raději investice zbavit, když cena akcie vzrostla, abych ochránil zisk? Nebo snad mám prodat akcii, když se vůbec nepohnula, protože všichni moji přátelé bohatnou na meme akciích jako AMC nebo Gamestop?

Odhadnout správnou chvíli pro prodej akcie může být poměrně náročné, Warren Buffett – Věštec z Omahy však má na tyto otázky správné odpovědi.

Většina rad Warrena Buffetta je nadčasových…

Na přednášce na Floridské univerzitě v roce 1998 dal Warren Buffett posluchačům – studentům programu MBA radu, která má cenu zlata. Je to poměrně výstižná metafora, protože za posledních 23 let se cena zlata zvýšila z 500 dolarů za unci na 1 800 dolarů za unci. Pouhým držením drahého kovu byste za tu dobu téměř zečtyřnásobili hodnotu vaší investice.

Co tak důležitého Buffett vyřkl?

„Jednou z nejdůležitějších věcí je, že akcie neví, že je vlastníte. Vážou vás k ní všechny ty pocity, pamatujete si, kolik jste za ni zaplatili, kdo vám o ní řekl. A jí je to úplně jedno.“

Investoři tráví příliš mnoho času tím, že se starají o to, kolik za akcie zaplatili. Sledují, zda se cena pohybuje nahoru, dolů nebo do strany ode dne, kdy ji koupili. To by však nemělo mít na rozhodování o jejím prodeji vůbec žádný vliv. Za jakých podmínek byste naopak měli zvažovat prodej vašich akcií?

1. Když se změní příběh společnosti – fundamenty

Pokud se podnik stane zásadně méně konkurenceschopným, nastává čas na prodej, říká Buffett. To se může stát, pokud daná společnost ztratí podíl na trhu ve prospěch lepšího konkurenta. Nebo třeba když ztratí patentovou ochranu pro svůj produkt, který jí doposud přinášel výraznou část příjmů.

Peter Lynch, další z legendárních investorů a autor investičních knih, nabízí podobnou radu jako Warren Buffett:

„Nemůžete se příliš vázat na akcie. Musíte pochopit, že se nejedná pouze o daný ticker, ale o společnost, která za ním stojí. Pokud se podnikání a fundamenty společnosti výrazně zhorší, musíte se s ní rozloučit.”

2. Získá-li jedna akcie příliš velkou váhu ve vašem portfoliu

Diverzifikace portfolia je nezbytná součást úspěšné investiční strategie. Pokud získá některá z akcií přílišnou váhu ve vašem portfoliu, to znamená, že máte v akciích jediné společnosti investováno příliš mnoho peněz, může být diverzifikace ohrožena. Jak taková situace nastane? Může být výsledkem výrazného růstu (o desítky či spíše stovky %) ceny některé z vámi držených akcií. Nebo být prostě vyústěním neuvážených nákupů akcií jedné konkrétní společnosti.

I Warren Buffett si stanovil maximální váhu jednotlivé akcie v portfoliu. Jak sám říká: „Mít odvahu k vlastnímu přesvědčení je dobrá věc. Diverzifikace může být ochranou proti nevědomosti.“ Nicméně i on si stanovil limit maximálně 40 % portfolia v jedné akcii. Když dosáhl tohoto maxima, akciovou pozici částečně nebo úplně odprodal.

V tomto případě se však asi úplně nevyplatí inspirovat investičním guru. Jeho dlouhodobé investiční výsledky jsou důkazem, že je při výběru jednotlivých akcií mnohem úspěšnější než průměrný investor. Kdokoliv z nás by tak měl volit mnohem nižší maximální váhu jednotlivé akcie v investičním portfoliu.

3. Když se objeví lepší příležitost

O prvních 20 letech svého investičního života Warren Buffett říká, že jeho rozhodnutí, kdy prodat nějakou akcii, vždy vycházelo z toho, že našel něco jiného, co toužil koupit.

„Nemám nekonečné množství hotovosti, kterou bych mohl investovat. Tím, že si vyberu jednu akcii, do které budu investovat si automaticky zablokuji asi pět dalších skvělých nápadů.

Buffett také říká: „Skutečné náklady jsou spíše náklady obětované příležitosti – hodnota investice, kterou jste neuskutečnili, protože jste své prostředky použili na nákup něčeho jiného.“

Stačí se podívat na příklad ze současnosti. Investoři, kteří začali investovat například na jaře loňského roku, se nyní bijí do prsou, že dokázali od té doby dosáhnout zhodnocení 30, 40 nebo dokonce 50 %. Kdyby však nakoupili některé z ETF kopírující svým složením index S&P 500, mohli dosáhnout i 100% zhodnocení. Podíváme-li se tak na zhodnocení těchto aktivních investorů optikou nákladů obětované příležitosti, dosáhli spíše 70, 60 nebo 50% ztráty.

Slovo závěrem:

Jak jste si mohli všimnout ani jeden z důvodů prodeje akcií není reakcí na změnu ceny – není způsoben emocemi, ale naopak racionální úvahou zdůvodněnou hmatatelnou změnou.

Buffett se také nechal několikrát slyšet, že jeho nejoblíbenější investiční horizont držení akcií je navždy. Pokud však nastanou vhodné podmínky, ani on se neostýchá své akciové pozice prodat, o čemž svědčí i poměrně četné změny v jeho portfoliu v poslední době.

Líbil se vám tento článek?
24
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎