Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velký popcorn pro drobné investory – Akcie sítě kin AMC vystřelily do nebe. Mohou za to drobní investoři

Publikováno
Velký popcorn pro drobné investory – Akcie sítě kin AMC vystřelily do nebe. Mohou za to drobní investoři
Zdroj: bloomberg.com

Drobní investoři mávají s cenami některých akciových titulů. Výrazné zisky hlásí americký řetězec kin AMC Entertainment – cena jeho akcií se během jediného dne zdvojnásobila.

Akcie AMC během středy 3. června stouply o bezmála 96 %, ocitly se tak na svém historickém maximu. Ještě na začátku letošního roku se přitom akcie společnosti na burze obchodovaly za dva dolary a začátkem května za zhruba deset amerických dolarů – 3. června se už ale cenově pohybují na částce lehce převyšující 62 dolarů.

Za vystřelením akcií AMC stojí drobní investoři

Akcie AMC jsou v posledních dnech a týdnech středem zájmu nezanedbatelného množství řady drobných investorů a spekulantů, kteří své investiční záměry mezi sebou často konzultují na sociálních sítích, jako je například Twitter či Reddit.

Na růstu ceny akcií společnosti se samozřejmě do jisté míry podílí znovuotevření kin, hlavním důvodem jsou ale právě drobní investoři z řad jednotlivců. Ti vzbuzují pozornost již od začátku letošního roku, kdy se jim svými investicemi podařilo velmi vysoko vyšponovat cenu akcií krachujícího prodejce videoher, společnosti GameStop.

Pro tyto a další akcie (například akcie společnosti BlackBerry, Nokia či výrobce sluchátek Koss) se uchytilo označení meme akcie (meme je označení pro myšlenkový koncept, který se šíří prostřednictvím internetu, pozn. redakce).

Drobní investoři jako vlastníci firmy

Síť kin AMC na situaci již během pro ni mimořádně úspěšné středy zareagovala oznámením o vzniku programu, který má za cíl udržovat spojení s jejími drobnými držiteli akcií. A těch není málo – jejich řady už čítají 3,2 milionu investorů, takže činí 80 % akcionářů firmy.

V rámci nového programu bude mít každý z akcionářů řetězce při návštěvě jeho kin nárok na velký popcorn zdarma, slevu na vstupném či pozvánky na exkluzivní filmová představení. Šéf společnosti toto rozhodnutí okomentoval slovy, že „tito lidé jsou v podstatě vlastníky AMC a já tedy pracuji pro ně.“

Kurz odtržený od reality

Kurz, v němž se akcie AMC pohybují, je ale naprosto odtržený od reality. Vývoj totiž zcela odporuje aktuálnímu hospodaření firmy, kterému samozřejmě vůbec nepomohla pandemie koronaviru. Problémy ale AMC mělo už před udeřením viru. Kinům totiž stále více konkurují populární streamovací služby, jako je například americký Netflix. Svou situaci si ale management AMC plně uvědomuje, dokonce oznámil „že sami netušíme, jak dlouho taková dynamika vydrží.“

Velcí investoři jsou také na pochybách

O tom, že velcí investoři rozhodně nepropadají nadšení ohledně akcií AMC, svědčí například to, že investiční fond Mudrick Capital Management prodal celý svůj podíl ve společnosti. To uveřejnila agentura Bloomberg ve stejný den, kdy AMF oznámila, že fond získal její akcie v hodnotě 230,5 milionu dolarů.

Jaký lze očekávat vývoj?

V případě ostatních tzv. meme akcií, které se dostaly do hledáčku drobných investorů a spekulantů, jsme se po jejich nárůstu dočkali prudkého propadu. Náhlý vzestup u nich zastavily brokerské platformy, včetně v USA velmi populárního Robinhoodu. A jak se jim povedlo horečku schladit? Jednoduše dočasně omezily možnost tyto akcie nakupovat.

V minulém týdnu ale i přes oprávněnou skepsi a přechozí dočasné zmrazení zaznamenaly zisky také další meme akcie společností, kterým se po finanční stránce dvakrát moc nedaří. Například akcie Kossu přidaly více než 68 %, akcie BlackBerry více než 31 % a GameStopu něco přes 13 %.

Do budoucna ovšem dle odborníků můžeme očekávat, že akcie AMC (ale i další meme akcie) mohou brzy dostat studenou sprchu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.