Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 1Q 2021

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 1Q 2021

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 1Q 2021
Zdroj: bbc.com

Po vynikajícím roce 2020 přichází mnohem těžší rok 2021. Trhy jsou znovu na maximálních hodnotách. Světové centrální banky se pomalu připravují na změnu měnové politiky, když pozorují zprávy o výši americké inflace za duben 2021 (4,2 %). Napětí lze cítit na trzích, možnost krachu se přibližuje. Jak v této atmosféře spravoval své portfolio věštec z Omahy?

Obecně lze říct, že Buffett jistě není optimista, co se budoucího vývoje týče. Svědčí o tom skutečnost, že prodeje převážily nad nákupy. Buffettova taktika je dnes silně defenzivní.

Nákupy Warrena Buffetta

Buffett pokračoval v nákupech americké telekomunikační společnosti Verizon Communications. Jeho pozice vzrostla o 8,5 %. Tato firma se tak dostala na šesté místo v jeho portfoliu. Nyní má tato společnost zastoupení 3,42 % ve fondu Berkshire Hathaway. Buffett tak pokračoval v navyšování své pozice z posledního čtvrtletí 2020, kdy koupil 88 milionů akcií této společnosti. Společnost usilovně pracuje na zavedení sítě 5G v USA. Na rozvoj této technologie investovala více než 52 miliard amerických dolarů. Na začátku roku 2022 by měla být pokryta třetina uživatelů této sítě v USA. Verizon získává v posledních měsících velký náskok před svými konkurenty. Rozvoj sítě 5G by měl přispět 4% růstu zisku do roku 2024.

Vývoj ceny akcií Verizon
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nezávisle na současných projektech tato firma patří k tradičním dividendovým aristokratům. Tyto firmy budou čím dál víc vyhledávány na trhu v dobách nejistoty. Verizon nyní platí čtvrtletní dividendu 0,62 dolarů, což představuje roční výnos 4,1 %. Velmi zajímavý titul pro dnešní dobu.

Další větší nákup představovala společnost Kroger Company. Buffett drží ve společnosti více než 51 milionů akcií v hodnotě 1,8 miliard dolarů. Jde o navýšení pozice ze čtvrtého semestru roku 2019. I zde je investice čitelná, jedná se o potravinářskou firmu dodávající zboží do amerických spotřebních řetězců. Vzhledem k rostoucím cenám zemědělských komodit a skutečnosti, že většina Američanů dostala přímou finanční pomoc od státu, dá se čekat solidní růst v účetnictví této firmy.

Dále legendární investor lehce navýšil svoji pozici v konzultantské a pojišťovací společnosti Marsh & McLennan, když koupil přes milion akcií této poradenské firmy. Ve stejném duchu Buffett otevřel i novou pozici nákupem 4 miliónů akcií ve společnosti Aon. Obě společnosti jsou si hodně podobné, poskytují poradenství na řízení rizik a pojištění. Pokud Buffett čeká nárůst klientů u těchto firem, lze předpokládat, že řízení rizik bude velmi důležité v nejistých dobách.

Prodeje Warrena Buffetta

List prodejů fondu Berkshire Hathaway je dvakrát tak dlouhý než list nákupu. To samo o sobě už vypovídá, že nás nečekají jednoduché časy.

Nejvýraznější prodej je zredukování poloviny pozice v Chevronu. To je velmi zajímavý obrat, protože v minulém čtvrtletí akcie této firmy přikupoval. Prodejem 24 milionů akcií ropnému sektoru nepomohl. Možná nevěří v dále pokračující nárůst ceny ropy anebo se bojí, že demokraté zavedou nové daně, které by uškodily spotřebě ropy v USA, anebo se blíží snížení dividendy u Chevronu anebo možná další vlna koronaviru?

V každém případě zbavení se této pozice ukazuje, jak malou důvěru má Buffett v budoucnost ropného průmyslu. U ropných společností bude klíčové, jak se většina z nich vypořádá s přechodem na zelenou energii. Stejně tak Buffett úplně vyprodal svůj podíl ve společnosti Suncor Energy.

Vývoj cen akcií Chevron
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Druhým největším prodejem byl výprodej společnosti Wells Fargo. Buffett se zbavil přes 51 milionů akcií, což představuje 98 % v jeho portfoliu. Prakticky svoji pozici vyprodal. Ceny akcií Wells Fargo jsou nyní blízko k svým ročním maximálním hodnotám. Buffett držel akcie této společnosti velmi dlouhou dobu. V podstatě se jich zbavil v nejlepší možný moment, protože pokud začne být americky bankovní sektor volatilní, tak tato banka bude první na mušce.

Znovu znak defenzivní taktiky a malá důvěra v bankovní sektor, který je však klíčový pro obnovu země po koronaviru.

Vývoj cen akcií Wells Fargo
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Třetí zajímavý Buffettův prodej je farmaceutická společnost Merck. Legendární investor snížil svoji pozici o 37 % prodejem více jak 10 milionů akcií této společnosti. Možná s blížícím se koncem koronaviru dojde k novému ocenění farmaceutických společností. Otázka je, jestli po dvou tučných letech pro farmaceutické firmy nepřijdou léta hubená, protože ve zdravotnictví díky velkým deficitům se bude šetřit s každou korunou.

Vývoj ceny akcií Merck
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr: Čekání na příležitosti?

Když se sečtou částky prodejů a nákupů celého fondu za první čtvrtletí 2021, jasně vyplývá, že fond prodal akcie za 6,45 miliard dolarů a investoval do nových akcií 2,57 miliard dolarů. Buffett se převážně v prvním čtvrtletím akcií zbavoval. Díky tomuto kladnému přebytku leží na účtech společnosti 145,4 miliard amerických dolarů. Buffett jako vždy je čekající lovec na vhodnou příležitost. Přijdou výprodeje ve druhém nebo ve třetím čtvrtletí 2021?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo