Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

GameStop, BlackBerry, AMC – Vyplatí se riskovat investici do meme akcií?

Publikováno
GameStop, BlackBerry, AMC – Vyplatí se riskovat investici do meme akcií?
Zdroj: cnbc.com

I ti, kdo do nich běžně neinvestují, znají příběh akcií GameStop, která je nejznámějším příkladem meme akcie. Z povahy věci se jedná vždy o velmi riskantní investici, která však má potenciál zhodnotit peníze ne o pár % za rok, ale třeba o několik stovek % během několika dní. Meme akcie však nejsou jen o touze po zisku, mají v sobě morální rozměr, kdy se malí hráči snaží vytrestat velké spekulanty. To je sice mediálně vděčné téma, ale realitou zůstává, že samotné meme akcie jsou rovněž ryzí spekulací.

Obsah článku o meme akciích

Co jsou to meme akcie?

Než si představíme ty nejznámější a popíšeme, jak si dnes vedou na burze, připomeňme si, co vlastně meme akcie jsou. Jde o akcie společností obchodovatelných na burze, které v poslední době zaznamenaly obrovský nárůst aktivity a zájmu, jež obvykle podporují sociální média, jako jsou Reddit a Twitter.

Aby se akcie stala meme akcií, musí být virální, to znamená, že o ní všichni musí mluvit, zvláště ti, kdo se běžně o burzu nezajímají. To pak vede drobné investory k jejich spekulativnímu nakupování.

Vzhledem k tomu, že je v USA velmi populární bezpoplatkové obchodování díky platformám Robinhood a Freetrade, spekulovat může v podstatě každý.

V hledáčku obchodníků s meme akciemi jsou především ty nakoupené na krátko. Jedná se o akcie, u kterých se čeká velký pokles. V důsledku prodejů na krátko pak jejich cena padá, takže je mnoho dlouhodobých i malých investorů prodává. Spekulant díky tomu na celém obchodu vydělá.

Avšak prodej na krátko má jednu velkou nevýhodu. U klasického nákupu předem znáte svoji největší možnou ztrátu. Pokud akcie klesne na nulu, rovná se přesně investované částce na počátku. U shortování to neplatí, protože ztráta může být neomezená, cena akcie může růst donekonečna. Díky tomu se může obchodník ocitnout v těžké situaci, protože pokud cena začne růst, uzavření pozice ho bude stát mnoho peněz a čím později se rozhodne, tím hůř pro něj. Jedná se o takzvaný short squeeze. Uzavření pozice prodeje na krátko ještě více prospěje ceně akcie a tím pádem jsou vlastníci meme akcie spokojení.

Jak meme akcie fungují?

wallstreetbets-investice-do-stribra-reddit-skupina-investoruPůvodně se investoři do meme akcií sdružovali na fóru Reddit v podskupině WallStreetBets. Diskuzní fórum otevřelo téma shortování různých akcií v časech koronaviru velkými finančními společnostmi a hedgefondy. Ty se zaměřily na slabé kusy a díky všeobecné negativní náladě na trhu se snažily tlačit na pokles cen akcií.

Typický příkladem byla právě firma GameStop, které se nedařilo již před koronavirem. Nákup videoher se postupem času přesunul z kamenných prodejen do e-shopů a kromě toho byly klasické obchody z důvodu sanitárních opatření dlouho zavřené. GameStop se tak stal velmi snadnou obětí. Diskutéři na fóru Reddit se však rozhodli jinak a začali tyto akcie nakupovat. Výsledkem byly miliardové ztráty na straně hedgeových fondů, které nakonec svoje pozice uzavřely. Odhaduje se, že Melvin Capital kvůli tomu přišel o čtyři a půl miliardy dolarů.

Jak celý mechanismus vlastně funguje?

První fáze spočívá v tom, že si účastníci fóra najdou podhodnocenou společnost, kterou začnou pomalu nakupovat. Mediální zájem a nákupy drobných hráčů vzbudí zájem obchodníků. Během druhé fáze začnou meme akcie kupovat i oni. Jejich cena začíná růst.

Tento růst funguje jako sněhová koule a spustí lavinu. Na sociálních sítích nastane euforie a všichni včetně velkých hráčů začnou akcii nakupovat, protože mají strach, že jim ujíždí vlak. Cena stoupá, protože shortaři musejí uzavřít svoje pozice. Uzavření pozice nakrátko je ve skutečnosti nákup dalších akcií. Cena tak dále stoupá do výšin.

Čtvrtou fází je vybírání zisků. Akcie začne stagnovat nebo dokonce oslabovat. Obchodníci začnou prodávat panicky i ostatní, protože nikdo nechce o zisk přijít. Následně prodej způsobí výprodej a cena akcií začne zase prudce klesat. Ve fázi vybírání zisků nákupy vrcholí a někteří z prvních zapojených obchodníků začínají uzavírat pozice. Akcie se vrátí do normálu a investoři už o ni nejeví zájem. Místo ní se vrhnou na další meme akcii, která je právě v kurzu. Tento cyklus se může i několikrát opakovat, jak to dokazuje příklad GameStopu.

Na tomto mechanismu není v podstatě nic nového, jedná se o klasickou spekulaci proti hráčům na krátko. Co se změnilo, je právě šíření informací. Pokud chtěl někdo dříve dělat podobné spekulace, musel nechat informaci rozšířit v médiích. To je však velmi nebezpečné, protože média mohou dané výroky prověřovat a rozhodnout se je nezveřejnit. Tištěné slovo pak také může posloužit jako důkaz pokusu o manipulování s kurzem. Druhou možností bylo dříve rozšířit šeptandu mezi profesionály burzovního parketu. Zde se však investoři vzájemně znali a dvakrát po sobě se napálit nenechali.

Sociální sítě poskytují anonymitu, ale i obrovský zásah co do počtu ovlivněných investorů. To je nejzásadnější rozdíl. Podle odhadů koupili drobní investoři meme akcie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Pojďme si teď představit ty nejznámější.

1) GameStop

Nejznámějším příkladem meme akcií je americký maloobchodní prodejce videoher a spotřební elektroniky GameStop. Finanční výsledky společnosti před letoškem naznačovaly, že se potýká s problémy a cena jejích akcií dlouhodobě klesala. Na začátku roku 2021 se akcie GameStopu obchodovala za cenu kolem 19 dolarů a dlouhodobě přitahovala všechny obchodníky na krátko.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ráno 28. ledna dosáhla historického maxima 483 dolarů, což pro hedgeové fondy, které měly otevřené shorty, znamenalo obrovské ztráty. Následně musely za tyto vysoké ceny akcie nakupovat. Ztráty fondů se pohybovaly v miliardách dolarů. Burza několikrát musela obchodování s touto akcií přerušit, protože o ni byl tak obrovský zájem. Obchodníkům z Redditu, kteří ji koupili loni, přinesla zázračné zhodnocení o 1 187 %. Po týdnu se cena propadla na 40 dolarů.

To však ještě nebyl konec příběhu. GameStop na začátku března 2021 znovu dosáhl vrcholu. Sice menšího než předtím, ale jízda z 36 dolarů na 262 dolarů v rozmezí dvou týdnů majitele této meme akcie potěšila. Další horská jízda následovala v dubnu, kdy akcie nejdřív klesla na 150, aby hned následující měsíc vystoupala znovu na 250 dolarů.

Akcie GameStopu stále zdaleka není bez zájmu investorů.

Fundamenty GameStop

Ocenění akcie je vysoké i v dnešní době, kdy se pohybuje mezi 170 až 175 dolary. Společnost v červnu 2021 zveřejnila svoje výsledky za první čtvrtletí, které účetně končilo prvním květnem. Obrat činil 1,28 miliard dolarů, což představuje nárůst o 25 %. Mediální zájem pomohl i firmě samotné.

Jelikož je jasné, že může kdykoliv opadnout, společnost se zdržela jakýchkoliv prognóz do budoucnosti. V květnu ovšem zájem pokračoval a prodeje jsou tak o 27 % lepší než minulý rok.

Vedení GameStopu se snaží využít dobré ceny svých akcií, a tak prodává firmou vlastněné akcie. Díky těmto prodejům může začít rychleji splácet dluhy. Prodeje vlastních akcií firmě přinesly astronomickou částku 552 milionů dolarů. To jejímu účetnictví jistě pomůže. I tak však reálná hodnota společnosti ceně akcie neodpovídá. GameStop se chce transformovat z distribuce videoher na technologického lídra v oboru. Je to ambiciózní plán, ale možná by v tomto případě bylo lepší poslechnout staré přísloví, které říká: “Ševče, drž se svého kopyta.”

Přestože svět technologických novinek umožní prodloužit zájem investorů a médií o GameStop, jeho fundamenty a reálná struktura vypovídají o něčem jiném. Proto zůstává většina analytiků ohledně cen akcií velmi skeptická, předpovídají návrat na hodnoty 25 až 35 dolarů. Potenciální investor do GameStopu by měl toto riziko znát.

2) AMC Entertainment

Druhou velmi známou meme akcií je společnost AMC Entertainment, která provozuje síť kin v USA. Celý tento sektor se dlouhodobě potácí v problémech spojených hlavně se změnou chování spotřebitelů. Dostupnost domácího kina je pro klasické kinosály velmi silná konkurence. V důsledku toho se z AMC Entertainment stala tzv. penny stock, tedy akcie s nízkou nominální hodnotou. Ty jsou často v hledáčku spekulantů, protože i s relativně málo penězi jde s kurzem hodně pohnout.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tato akcie převzala štafetu od GameStopu. V lednu zaznamenala nárůst z „pouze“ 2,4 na 12 dolarů. I to je však velmi solidní zisk pohybující se v řádu stovek %. Avšak pravé šílenství začalo v květnu, kdy akcie posílila z 12,6 na 59,4 dolarů. Pokud někdo měl odvahu ji držet od letošního ledna, přinesla mu zisk ve výši 2 600 %. Kdo by tak například nakoupil v lednu za 1 000 dolarů, dnes by se těšil ze sumy 26 000 dolarů. Z hlediska fundamentu se však o zase tak dobrou společnost nejedná, v důsledku koronaviru je od prvního čtvrtletí 2020 pokaždé ve ztrátě.

3) BlackBerry

Další meme akcií je velmi známá společnost BlackBerry. Proslavila se svými legendárními telefony pro byznysmeny s klávesnicí. Ty bohužel vytlačily telefony dotykové a systém BlackBerry zase Android a Apple. Firma má však dostatek patentů a softwarů, aby přežila dál. Slavné časy jsou ovšem pryč, a to je důvod, proč tato akcie dlouhodobě přitahovala obchodníky na krátko (“shortaře”).

Jakmile se dostala do hledáčku investorů z Redditu, zvedla se její cena z 9 na 28 dolarů. Tu si však dlouho neuchovala, protože letos v květnu následoval pád až na hranici 7,5 dolarů. V červnu pak zase povstala z popela a za pár týdnů se vyšplhala znovu na 15 dolarů. Od té doby jsou meme akcie BlackBerry v sestupujícím trendu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BlackBerry Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vzhledem k fundamentu jsou samozřejmě předražené, ale na rozdíl od GameStop anebo AMC má BlackBerry množství technologických patentů a zázemí na vývoj dalších technologických produktů. Přestože se telefony vzkřísit nepodaří, firma se v budoucnu může podílet na zajímavých projektech.

4) Nokia

Nokia byla na fóru Reddit často zmiňovaná, ke klasickým meme akciím však nepatří. Jedním z možných důvodů je, že jde o obrovskou burzovní kapitalizaci ve výši přes 32 miliard amerických dolarů. Hýbat kurzem Nokie je velmi těžké. Proč se tedy o Nokii mluvilo jako o meme akcii? Důvod je jednoduchý: koronavirus zpomalil investice do sítě 5G, a proto se Nokia dostala do hledáčku obchodníků na krátko. Její telefony už nejsou nejrozšířenější na světě, ale firma má mnoho patentů a technologií právě v oblasti 5G. Její rozšíření je pro tuto firmu klíčové.

Nokia samozřejmě za pandemii koronaviru nemůže, a tak není využití z pozastavení investic do 5G morálně v pořádku. Vzhledem k velikosti firmy se nepodařilo dosáhnout tak obrovských vzestupů jako v případě předchozích akcií, ale Nokia je zajímavá investiční příležitost a na rozdíl od ostatních má reálný růstový potenciál, což potvrdily i výsledky za druhé pololetí fiskálního roku 2021. Firma zvedla odhad ročního obratu z 20,6 na 21,8 miliard eur. Pokud bude nadále růst, můžeme se dočkat i obnovení výplaty dividend v dalších letech. Čeští investoři, kteří používají RM-systém, mají možnost tuto akcii nakupovat přímo v korunách na pražské burze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nokia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další meme akcie

Seznam meme akcií by mohl být velmi dlouhý, mluví se také o společnostech jako Bed Bath & Beyond (BBBY)​​, Torchlight Energy Resource Inc. (TRCH), Ocugen Inc. (OCGN), Palantir Technologies Inc. (PLTR) nebo Clover Health Investments Corporation (CLOV). Přestože lidé z fóra Reddit a jiných sociálních sítí jsou velmi početní, nedisponují tak obrovským kapitálem, který by dokázal ovlivnit libovolný kurz jakékoliv akcie. Právě větší množství meme akcií několikanásobně ubírá jejich palebné síle.

Zahlcení fór jiným tipy může být strategií velkých hráčů na zničení tohoto fenoménu. I nadále zůstávají pochybnosti, nakolik se jedná o spontánní hnutí, anebo promyšlenou akci některých hedgeových fondů.

Meme akcie je riziková investice

Právě tato nahodilost a nejistota by měly všechny potenciální investory do meme akcií brzdit. Nikdo v podstatě neví, kterým z nich se znovu podaří strhnout na sebe pozornost. V případě, že se investor trefí, čekají ho zisky, které málokdo dosáhne za celý svůj život obchodníka na burze. Těmto výnosům však odpovídají i rizika, proto by investor měl na tyto nákupy využívat jen malou část svého portfolia a být si vědom, že o investované peníze skutečně může přijít.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎