Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 důvody, proč má vaše portfolio nedostatečnou výkonnost – Děláte i vy tyto chyby?

Publikováno
3 důvody, proč má vaše portfolio nedostatečnou výkonnost – Děláte i vy tyto chyby?
Zdroj: depositphotos.com

Je potřeba, aby investoři pracovali se svým portfoliem a prováděli takové kroky, které jim při investování pomohou maximalizovat jejich zisky, aby si mohli dopřát svých vysněných požitků. V tomto článku si představíme 3 důvody, proč investiční portfolio podává nedostatečnou výkonnost, abychom mohli do nového roku vstoupit s kvalitním a především ziskovým investičním arzenálem.

Není žádným tajemstvím, že se akcie v roce 2022 propadly. Nejvyšší inflace za čtyři desetiletí, prudce rostoucí úrokové sazby a přetrvávající narušení dodavatelských řetězců způsobily, že akciový index S&P 500 do poloviny roku klesl zhruba 25 %.

Obchodovat v těchto tržních podmínkách v zelených číslech a navíc se zhodnocením alespoň na úrovni inflace není vůbec jednoduché. Proto si nyní představíme 3 důvody, které pomáhají maximalizovat zisk, nebo naopak prohlubují ztrátovost investice.

1) Portfolio obsahuje příliš mnoho hotovosti

Hotovost musí být zastoupena v každém investiční portfoliu už jen z toho důvodu, aby bylo za co pořizovat jednotlivé akcie nebo ETF. Podle investičního zaměření portfolia je potřeba držet dostatek takové měny, aby byl investor vždy připraven pořídit akcie za výhodnou cenu. Ale zároveň by podíl hotovosti neměl být příliš vysoký, aby se tím neomezoval celkový investiční kapitál.

Dalším důvodem, proč by hotovost v portfoliu měla být omezena, je měnové riziko. Ziskový investor snižuje vliv měnového rizika na výkonnost svého portfolia tím, že během roku několikrát dokupuje hotovost na spotovém trhu, čímž získává výhodnější kurzy a tím si může dovolit pořídit více akcií v dané měně.

Pokud není hotovost do portfolia pravidelně doplňována, riskuje investor maximalizaci ceny pořízených akcií, což potenciálně výrazným způsobem snižuje ziskovost. Ideální metoda, jak odhalit výhodné cenové hladiny, je například technická analýza.

2) Portfoliu dominuje pouze jedna akcie

Opět velmi důležitý bod, ve kterém mnoho investorů chybuje. Je nezpochybnitelné, že poměr jednotlivých akcií, nebo jakéhokoliv instrumentu v portfoliu, se bude lišit, ale určitě je nežádoucí, aby jeden instrument zaujímal více jak 50 % diverzifikovaného portfolia. Jedna akcie může sice zisk portfolia maximalizovat, ovšem stejně tak se zvyšuje celkové riziko. Rizikovost dominantní akcie v portfoliu je o to vyšší v současném medvědím trhu.

Investiční portfolio by nemělo obsahovat většinově zastoupenou akcii, protože se pak nejedná o diverzifikované riziko.

Diverzifikace portfolia by měla být provedena napříč mnoha podnikatelskými obory, tržními segmenty i investičními přístupy. Rovněž by se měla diverzifikovat doba návratnosti investice, čehož lze dosáhnout například částečným výběrem zisků, při odprodeji akcií například na rezistencích. Pokud si investor sám na tvorbu diverzifikovaného portfolia netroufá, může zvolit investici buď do diverzifikovaného ETF nebo jednoduššího indexového ETF, což bývá mnohdy ta nejjednodušší investiční strategie.

3) Chybí daňová optimalizace

Tento bod ani tak nesouvisí se složením investičního portfolia, jako spíše s řízením investičního kapitálu. Pokud se investorovi povedlo za celý rok vydělat na finančních trzích peníze, čeká jej v novém roce povinnost z tohoto zisku odvést daň. Tyto povinné odvody jsou samozřejmě výrazným faktorem, který ovlivňuje celkové zhodnocení.

Cestou, která vede ke snížení daní, je daňová optimalizace investičního portfolia. Cílem této optimalizace je snížit daňový základ, aby následný výměr daně byl co nejnižší. To se provádí poměrně jednoduše. Investor by měl ke konci svého obchodního roku věnovat nějaký čas analýze ztrátových akcií, která by měla směřovat k identifikaci potenciálu pro následující obchodní rok.

Daňová optimalizace investičního portfolia je nezbytnou součástí maximalizace výnosů z investování na kapitálových trzích.

Pokud investor vyhodnotí, že akcie nevyhovuje například stanovenému RRR, nebo nevlastní pozitivní fundament, je vhodné tuto akcii odprodat (nebo její část) se ztrátou, která právě poníží daňový základ. Inkasování ztráty může být pro psychiku nepříjemné, ale z hlediska cash flow se jedná o téměř nezbytnou metodu maximalizace investičního výnosu skrze daňovou optimalizaci.

Závěr

Investování v současných tržních podmínkách je velmi náročná disciplína, a pokud nemá investor ověřenou investiční strategii, může pro něj být investování i ztrátové.

V tomto článku jsme se zaměřili na 3 chyby, které vedou ke snížení zisku a nastínili si metody, jak se těmto negativním vlivům vyhnout. Optimalizace hotovosti v portfoliu, kvalitní diverzifikace a snížení daňového základu, jsou metody, které investorovi pomohou maximalizovat jeho zisky a to ve všech tržních podmínkách.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎