Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace?

Jak najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace?

Jak najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace?
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem ke všem otřesům na akciových trzích, které proběhly v roce 2022, se může zdát, že najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace, je jen vzdálený sen. Pro trpělivé investory by však využití levného ocenění mohlo být z dlouhodobého hlediska lukrativním rozhodnutím. Koneckonců, při oživení akciových trhů se tvoří bohatství.

Přestože se nespočet analytiků pokouší předpovědět, kam se trhy v následujících měsících vydají, nelze to reálně zjistit. Investory může ochromit období další volatility, nebo již může začít oživení.

Bez ohledu na to historie opakovaně ukázala, že nákup kvalitních akcií za nízkou cenu je osvědčeným receptem na trvalé budování bohatství. A v dlouhodobém horizontu se skromná investice může proměnit v překvapivě velké jmění. Prostřednictvím investování na akciovém trhu se můžete stát milionářem, přičemž to zdaleka není utopie.

Nejlepší společnosti přežijí téměř jakoukoliv ekonomickou bouři

Ve hře je mnoho faktorů, které je třeba zvážit, než se rozhodnete pro investici. A jedním z nejdůležitějších, zejména v době ekonomických výkyvů, je finanční zdraví.

Bez ohledu na to, jak slibná nebo převratná společnost to může být, investice do jejích akcií ztrácí smysl, pokud se podnik nedokáže udržet při životě. Když spotřebitelské výdaje klesají volným pádem, ovlivňuje to jakékoliv podnikání. Konkrétní podnik, možná neprodává produkty či služby spotřebitelům, ale jejich klienti by mohli, snížená poptávka se tak přenáší napříč celou ekonomikou.

Konečným výsledkem je, že se peněžní tok stává omezeným. A tento dopad je jen umocněn rostoucími úrokovými sazbami, které zvyšují náklady na zadlužení.

To samozřejmě není zdaleka ideální. Při zhoršujících se ekonomických podmínkách tak rozhodně dává smysl se zaměřit na společnost, které nejsou zadlužené a disponují značnými objemy hotovosti.

Růst tržeb a zisků se může potýkat s problémy kvůli negativnímu provoznímu prostředí. Díky tomu, že mají rozvahu zaplavenou likviditou, však tyto dobře financované podniky mohou chaos snadno přežít. A co víc, mohou dokonce využít oslabeného stavu svých konkurentů a ukrást jim podíl na trhu.

V době ekonomického poklesu není nouze o podhodnocené akcie

Za normálních podmínek není nalezení levných akcií snadným úkolem. Oceňování podniků není triviální záležitostí a potýkají se s ním i profesionální investoři. Když se však objeví na akciovém trhu korekce, obtížnost odhalení podhodnocených akcií prudce klesá.

Když se zvýší volatilita, emocionální disciplína investorů jde dolů. A v roce 2022 řada investorů vyprodávala vše, čehož cena klesá, aby se pokusili zmírnit ztráty. Tato nevybíravá prodejní aktivita vedla k tomu, že se ocenění nesčetných fantastických podniků snížilo. A to i přesto, že základní fundamenty zůstávají pevné jako skála.

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 10 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud investoři najdou společnosti, jejichž obchodní model zůstává i při klesající ceně akcií nekompromisní, mohou se dostat k potenciálně vynikajícím dlouhodobým investicím. I kdyby totiž tyto akcie dosáhly pouze průměrného 10% výnosu indexu S&P 500 (nebo 8% výnosu indexu FTSE 100), pravidelná investice ve výši 1 000 korun měsíčně by se zhruba za 20 let (respektive 25 let) proměnila v milion korun.

Samozřejmě, že se během této doby nakonec objeví další krach nebo korekce. A taková událost cestu ke statusu milionáře nepochybně oddálí. Ale stejně jako dnes vytváří korekce v roce 2022 fantastické příležitosti k nákupu akcií, budoucí volatilita pravděpodobně udělá totéž.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo