Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace?

Jak najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace?
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem ke všem otřesům na akciových trzích, které proběhly v roce 2022, se může zdát, že najít akcie, které obstojí i za současné ekonomické situace, je jen vzdálený sen. Pro trpělivé investory by však využití levného ocenění mohlo být z dlouhodobého hlediska lukrativním rozhodnutím. Koneckonců, při oživení akciových trhů se tvoří bohatství.

Přestože se nespočet analytiků pokouší předpovědět, kam se trhy v následujících měsících vydají, nelze to reálně zjistit. Investory může ochromit období další volatility, nebo již může začít oživení.

Bez ohledu na to historie opakovaně ukázala, že nákup kvalitních akcií za nízkou cenu je osvědčeným receptem na trvalé budování bohatství. A v dlouhodobém horizontu se skromná investice může proměnit v překvapivě velké jmění. Prostřednictvím investování na akciovém trhu se můžete stát milionářem, přičemž to zdaleka není utopie.

Nejlepší společnosti přežijí téměř jakoukoliv ekonomickou bouři

Ve hře je mnoho faktorů, které je třeba zvážit, než se rozhodnete pro investici. A jedním z nejdůležitějších, zejména v době ekonomických výkyvů, je finanční zdraví.

Bez ohledu na to, jak slibná nebo převratná společnost to může být, investice do jejích akcií ztrácí smysl, pokud se podnik nedokáže udržet při životě. Když spotřebitelské výdaje klesají volným pádem, ovlivňuje to jakékoliv podnikání. Konkrétní podnik, možná neprodává produkty či služby spotřebitelům, ale jejich klienti by mohli, snížená poptávka se tak přenáší napříč celou ekonomikou.

Konečným výsledkem je, že se peněžní tok stává omezeným. A tento dopad je jen umocněn rostoucími úrokovými sazbami, které zvyšují náklady na zadlužení.

To samozřejmě není zdaleka ideální. Při zhoršujících se ekonomických podmínkách tak rozhodně dává smysl se zaměřit na společnost, které nejsou zadlužené a disponují značnými objemy hotovosti.

Růst tržeb a zisků se může potýkat s problémy kvůli negativnímu provoznímu prostředí. Díky tomu, že mají rozvahu zaplavenou likviditou, však tyto dobře financované podniky mohou chaos snadno přežít. A co víc, mohou dokonce využít oslabeného stavu svých konkurentů a ukrást jim podíl na trhu.

V době ekonomického poklesu není nouze o podhodnocené akcie

Za normálních podmínek není nalezení levných akcií snadným úkolem. Oceňování podniků není triviální záležitostí a potýkají se s ním i profesionální investoři. Když se však objeví na akciovém trhu korekce, obtížnost odhalení podhodnocených akcií prudce klesá.

Když se zvýší volatilita, emocionální disciplína investorů jde dolů. A v roce 2022 řada investorů vyprodávala vše, čehož cena klesá, aby se pokusili zmírnit ztráty. Tato nevybíravá prodejní aktivita vedla k tomu, že se ocenění nesčetných fantastických podniků snížilo. A to i přesto, že základní fundamenty zůstávají pevné jako skála.

Pokud investoři najdou společnosti, jejichž obchodní model zůstává i při klesající ceně akcií nekompromisní, mohou se dostat k potenciálně vynikajícím dlouhodobým investicím. I kdyby totiž tyto akcie dosáhly pouze průměrného 10% výnosu indexu S&P 500 (nebo 8% výnosu indexu FTSE 100), pravidelná investice ve výši 1 000 korun měsíčně by se zhruba za 20 let (respektive 25 let) proměnila v milion korun.

Samozřejmě, že se během této doby nakonec objeví další krach nebo korekce. A taková událost cestu ke statusu milionáře nepochybně oddálí. Ale stejně jako dnes vytváří korekce v roce 2022 fantastické příležitosti k nákupu akcií, budoucí volatilita pravděpodobně udělá totéž.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.