Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 4Q 2021

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 4Q 2021
Zdroj: Qz.com

Na Finexu se podrobně věnujeme studiu změn v portfoliu legendárního investora Warrena Buffetta. Právě v současné nejisté době nám příklady zkušených investorů pomůžou se zorientovat, a hlavně zabránit emotivním investičním chybám. Co dělá dlouhodobě úspěšného obchodníka na burze? Úspěšný obchodník vždy má plán. Nepřistupuje k nakupování či prodávání akcií bez rozmyslu, ale vždy si je vědom, co činí. Některé volby můžou být intuitivní, ale ne celý plán. Ten vyžaduje mnoho hodin analýz současné situace. A tu se právě budeme snažit vyčíst z kroků Warrena Buffetta ve 4. čtvrtletí 2021.

Kontext doby je velmi zajímavý. Trhy ovlivňují dva související faktory: zvedání úrokových sazeb a inflace. Zvedání úrokových sazeb by obecně mělo vést k propadu cen akcií. Nechme stranou polemiky, o kolik by se sazby měly zvednou a jaký to má dopad na trh. Jedno je však jisté, pokud dojde k zvýšení sazeb, ceny akcií půjdou dolů. Určitě se neudrží růst cen, jak jsme ho znali v roce 2021. Zvýšení úrokových sazeb by mělo ovlivnit druhý faktor, a tím je inflace. Prozatím se však ukazuje, že centrální banky, které zvedly svoje úrokové sazby, nijak růst inflace nezastavily nebo nezbrzdily. Inflace tu bude určitě ještě celý rok 2022. Avšak i s tou může být Buffett velmi spokojený, protože je o něm známo, že si libuje v investicích do firem, které nejlépe zvládají investiční tlaky.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přes obecnou nejistotu fondu Berkshire Hathaway se nesmírně dařilo. Hodnota jeho portfolia dosáhla 330 miliard amerických dolarů. Jedna akcie fondu Berkshire Hathaway se obchodovala za cenu přes 472 000 dolarů. Podle burzovní kapitalizace Buffettova firma patří v žebříčku amerických firem krásné šesté místo. Firma se v tomto žebříčku nachází ve vybrané společnosti. Na pátém místě se nachází Tesla a za ní pak Meta. Žebříček burzovní hodnoty nám ukazuje často nedoceněnou pozici tohoto fondu pro americkou ekonomiku.

Sice nemáme k dispozici přesné roční výsledky fondu, ale dá se poměrně přesně stanovit kolik má Buffett připraveno na investice v hotovosti. K dalším nákupům Buffett má přichystáno 31 % svého portfolia, tedy něco okolo 149 miliard dolarů.

To je pořádný balík. Ale u Buffetta se nejedná o nic neobvyklého, protože k jeho investičním zásadám patří dostatek hotovosti pro případné zajímavé nákupy. Poslední roky však Buffett doslova sedí na své hotovosti a má jí mnohem víc než jeho deklarovaných 20 miliard dolarů pro akční nákupy. Důvod je známý. Poslední roky má Buffett čím dál víc větší potíž najít investici, která by ho přesvědčila o své výnosnosti a své návratnosti pro budoucnost. Trhy jsou podle něj nadhodnoceny. Míra rizika neodpovídá vysokým cenám akcií.

Z pohledu počtu akcií Buffettovo portfolio nedoznalo zásadních změn. Na začátku 4. čtvrtletí mělo jeho portfolio 43 řádků a na konci 44. Z toho vyplývá, že Buffett nějak nezměnil radikálně pohled na situaci. V podstatě se jedná jen o kosmetické změny. Žádný nákup nebo prodej nepřesáhl 0,45 % z celkové ceny portfolia.

Buffettovy prodeje

Buffett se zbavil úplně akcií dvou firem, Tevy a Siriuse. Pro toho, kdo sleduje pravidelně Buffettovy kroky prodej Tevy nebyl překvapující. Buffett se již dlouhodobě zbavuje akcií tohoto sektoru, který považuje za zenitem ve smyslu atraktivnosti ceny pro investory. Ze stejného sektoru zmenšil svoje pozice ve firmách Bristol Myers Squibb, AbbVie a Royalty Pharma. V první jmenované firmě snížil svůj podíl o 76,4 %. Ve druhé jeho podíl klesl dokonce o 78,9 %. Ve společnosti Royalty Pharma prodal jen 34 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TEVA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

U prodeje Siriuse, který poskytuje satelitní služby různým rádiům, není moc jasné, co k tomuto prodeji Buffetta motivovalo, ale díky tomu, že se jednalo o velmi malou pozici, která představovala 0,09 % svého portfolia, tak šlo z hlediska celého fondu o zanedbatelnou částku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Visa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett prodal přes 1,2 milionů akcií společnosti Visa a 302 000 akcií společnosti MasterCard. Legendární investor tak snížil svůj podílu o 13 % v případě společnosti Visa, o 7 %, co se týče společnosti MasterCard. Buffett se těchto akcií zbavuje pravidelně a po kouskách. Důvodem může být, že celkové uzavření pozice by způsobilo paniku a cena akcií by začala padat. Takto investor pomalu vybírá zisky, jelikož tyto akcie nakoupil před mnoha lety. Možnost pomalu vybírat zisky je umění a krása dlouhodobého investování.

Buffettovy nákupy

Některé i tak zkušeného a ostře sledovaného fondu jako Berkshire Hataway nedávají smysl externímu pozorovateli. Fond nakoupil přes 2 miliony akcií firmy Liberty Media Corps Formula one series C. Proč Buffett investuje do společnosti, která vydává devět druhů různých akcií? Společnost se dělí na tři různé skupiny: Sirius XM Group, Formula 1 Groups a Braves Group. Navíc tyto skupiny vlastní navzájem podíly. Buffett koupil akcie typu C, které mu nedávají právo hlasovat na valných hromadách. Z těchto společností je právě nejdůležitější Formule 1, která pořádá slavné závody. Je pravděpodobné, že o Formuli 1 bude zájem díky populárnímu seriálu se stejným názvem, který produkoval Netflix. Problém je však, že fond si vzal jen velmi malou pozici, která představuje 0,04 % portfolia. Proč vstupuje do takovéto pozice tak opatrně?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ATVI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mnohem zajímavější investicí byl nákup Activision Blizzard v hodnotě přes 14,5 miliónů. Nákupem akcií výrobce počítačových her tak konzervativním investorem, jako je Buffett, je tento druh podnikání přijat mezi perspektivní dlouhodobé obory. Samozřejmě Activision Blizzard Inc. patří mezi renomované a velké společnosti. Do jejich portfolia spadají hry jako Call of Duty, Starcraft, Warcraft, Diablo anebo Candy Crash. Vývojáře her však chce koupit Microsoft a vyčlenil si na to pořádný balík, 68,7 miliard amerických dolarů. Pro Buffetta to je výborná zpráva, protože nakoupil akcie této firmy ještě před oznámením úmyslu Microsoftu o jeho koupi. Ceny akcie Activision Blizzard Inc. trpěly důsledkem skandálu sexuálního obtěžování. I přes tuto aféru Microsoft na svém úmyslu trvá. Po oznámení tohoto záměru ceny akcie vyskočily z 64 dolarů na 82. Buffett si určitě mne ruce nad touto investici, která mu během krátké doby dokázala zhodnotit peníze v řádu desítek procent.

Třetí zbrusu novou společností v prestižním portfoliu je firma NU. Buffett koupil přes 117 miliónů akcií této brazilské společnosti, která se specializuje na vývoj platforem pro finančnictví a bankovní služby. Pozice není nějak velká, ale naznačuje, že Buffett věří rozvoji těchto služeb v Jižní Americe.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tyto tři nové pozice jsou velmi malé, lze tedy jen těžko předpokládat, že je Buffett vybral sám. Jeho fond má ještě dva důležité spoluzakladatele, Teda Weschlera a Todda Combse. Jsou to možná oni anebo jejich poradci, kteří vybrali tyto nové tři společnosti do portfolia. Avšak za přikoupení 9,5 milionů dalších akcií společnosti Chevron jistě stojí slavný investor. Velmi dobře si uvědomuje, že současný svět směruje k boji především za energie. Fond Berkshire Hataway má již ve svém vlastnictví přes 38 miliónů těchto akcií. Chevron tak zaujímá v žebříčku firem vlastněných fondem pěkné deváté místo. Při pohledu na neustále stoupající cenu ropy Buffett je touto investicí potěšen.

Stabilita především

Při celkovém pohledu na portfolio zjistíme, že kromě nákupu akcií Chevron, prvních 13 položek zůstalo beze změn. Nákupy a prodeje se týkaly především marginálních pozic. Buffett se zbavil akcií farmaceutických společností a pokračoval v odprodeji části akcií Visa a Mastercard. Celkově vzato se nějak zásadně nepřipravoval na pokles a zvýšenou volatilitu, kterou známe od začátku roku.

Taktéž nevidím žádné velké přípravy na zvednutí úrokových sazeb americkým Fedem. Určitě Buffett nečeká, že se sazby budou radikálně měnit, a hlavně jejich efekt se neprojeví bezprostředně. Nejzajímavější je tedy před námi, a to zjistit, jak se investor zachová v prvním čtvrtletí a jak zareagoval na pokles akcií vyvolaný rusko-ukrajinským konfliktem. Odpověď se dozvíme nejdříve zase za tři měsíce.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.