Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Akcie » Teva Pharmaceutical

Akcie Teva Pharmaceutical Industries (TEVA) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Teva Pharmaceutical

Akcie Teva Pharmaceutical (TEVA)
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Informace o akciích Teva Pharmaceutical

Teva Pharmaceutical Industries je nadnárodní farmaceutická společnost se sídlem v Izraeli. Jedná se o největšího světového výrobce generických léčiv (vesměs běžných levnějších léčiv, jejichž patentová ochrana dávno vyprchala).

Společnost Teva řídí závody v Americe, Asii, Austrálii i Evropě (včetně 1 opavské pobočky v ČR).

Chcete se dozvědět více o akciích Teva – jedné z nejvýznamnějších farmaceutických firem na světě? Vše potřebné o historii, cenných papírech a způsobech obchodování Tevy naleznete v tomto článku.

Obsah

1.Historie Tevy2.Akcie Tevy3.Jak nakoupit akcie Tevy?4.Příklad obchodu s akciemi Teva5.Diskuze o akciích Teva

Historie Tevy

Kořeny Tevy sahají až do roku 1901, kdy vzniká společnost Salomon, Levin, & Elstein v Jeruzalémě v tehdejší Osmanské říši. Ta v daných podmínkách ještě distribuovala své výrobky na velbloudech po poušti.

Ve 30. letech pod dojmem nové vlny židovských přistěhovalců z Evropy Salomon, Levin, & Elstein zakládají i několik firem na výrobu léčiv, z nichž ta nejvýznamnější se postupem času stane Teva Pharmaceuticals. Název Teva znamená v hebrejštině „Příroda“.

Gunther Friedlander
Günther Friedländer

Konkrétně se vznik Tevy datuje do roku 1935, jejíž založení inicioval Günther Friedländer, uprchlík před nacisty. Úspěch Tevy spočíval mj. ve slabé konkurenci ve farmaceutickém sektoru na Blízkém Východě. Spolu s příchodem mnoha šikovných chemiků z Evropy do Palestiny ještě před vypuknutím války tak měla Teva výtečnou příležitost zaplnit mezeru na trhu.

Další růst Tevy způsobila také 2. světová válka, kdy stoupla poptávka po lécích. Zvláště britská armáda na Blízkém východě těžila z přednostních dodávek léčiv pro své zraněné vojáky. Teva se následně stává akciovou společností v roce 1951, kdy vstupuje na burzu v Tel Avivu.

Za svou historii Teva zakoupila a integrovala mnoho konkurenčních korporací, z nichž se jedna ze známějších jmenovala Ivax. Akvizicí amerického Ivaxu v roce 2006 Teva přijala do vlastnictví i českou pobočku Ivaxu-Tevy ve Slezsku, a tak se izraelská firma stává dominantním hráčem i na českém farmaceutickém trhu.

Vzestup Tevy se zastavil v roce 2017, kdy se společnost kvůli klesajícím příjmům rozhodla přerušit vyplácení dividend na neurčito. Cena akcií v dalších dnech spadla až o polovinu. V témže roce ještě Teva prodala některé své patenty, aby splatila dluhy. V prosinci 2017 firma propustila 25 % zaměstnanců (14 tisíc lidí).

Teva operuje aktuálně v 60 zemích a řídí 70 výrobních závodů. Zaměstnává přes 40 tisíc lidí.

Akcie Tevy

Teva je součástí izraelského akciového indexu TA-35 Index sdružujícího 35 největších veřejně obchodovaných izraelských firem na burze v Tel Avivu. Akcie Tevy se kromě tel-avivské burzy obchodují i na New York Stock Exchange.

Cisty zisk - ztrata Tevy od 2016 do 2019
Čistý zisk – ztráta Tevy od 2016 do 2019 (Zdroj: eToro.com)

Na tabulce výše lze vidět, že Teva poslední 3 roky vykazuje vždy větší výdaje než příjmy. Nejmarkantnější je rok 2017, kde čístá roční ztráta nabobtnala na hodnotu 16,5 mld dolarů. Pro roky 2018 a 2019 Teva zaznamenala -1 až -2,5 mld dolarů.

Na samotných akciích Tevy lze potom krásně ilustrovat, jak citlivě trh reaguje na zničehonic zhoršené hospodářské výsledky. Teva skupovala farmaceutické konkurenty a vykazovala zelená čísla víceméně pravidelně do roku 2015.

Právě do této doby akcie kontinuálně rostly od počátku jejího vstupu na burzu.

Akcie Teva Pharmaceuticals od 1993 do 2020, mesicni graf
Měsíční graf akcií Teva Pharmaceuticals od 1993 do 2020 (Zdroj: finance.yahoo.com)

Cenné papíry Tevy narazily na svůj dosavadní vrchol 72 dolarů v červenci 2015. Od té doby v důsledky zadluženosti, slabých tržeb i mediálních skandálů tyto akcie vyprodávají.

Od května 2019 se podíly izraelského zdravotnického velikána obchodují na cenách naposled viděných v létě roku 2000!

V roce 2020 se akcie Tevy obchodují v pásmu 6,3 – 13,8 dolarů, více než 500 % od svého rekordu.

Důvodů pro vyprodávání cenných papírů izraelského výrobce léčiv je několik. Za prvé, zadlužení. Za druhé, soudní spory ohledně manipulace cen léků a uplácení doktorů, aby předepisovali léky Tevy.

Zadlužení Tevy pochází hlavně z akvizice Actavis Generics, jednoho z konkurentů Tevy na poli generických léčiv, v roce 2016. Více o současných obtížích farmaceutické společnosti se dozvíte např. v této analýze.

Teva Dividendy

Tento gigant sektoru zdravotnických služeb přestal vyplácet dividendy akcionářům v roce 2017. Výhledově nehodlá vedení firmy tuto politiku změnit kvůli pokračující restrukturalizaci.

Jak nakoupit akcie Tevy?

Buď kontaktováním makléře s přístupem na newyorskou či tel-avivskou burzu, nebo jednodušším způsobem, z domova pomocí kvalitního online brokera. Solidní broker by měl disponovat českou podporou a podléhat kontrole ČNB.

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Při nakupování akcií, ale i dalších finančních aktiv, je nutné ujasnit si plán. Před investicí si položte následující otázky:

  • Kolik peněz jsem ochotný riskovat?
  • Jak dlouho chci aktivum držet?
  • Na jaké ceně bych uvažoval o uzavření obchodu?

Příklad obchodu s akciemi Teva

Pro lepší pochopení, jak může obyčejný obchod akcií u brokera proběhnout, jsme si pro vás připravili názorný příklad:

Rozhodneme se, že to nejhorší Tevu už potkalo. Vidíme, že finančně je společnost stabilizovaná s aktuální výdělečností zhruba na nule. Uvědomíme si, že aktuální poměr ceny akcií k čistému zisku se nachází na hodnotě 3, což kontrastuje s indexy jako S&P nebo NASDAQ, kde se tentýž poměr pohybuje na velice vysokých hodnotách 22+.

Budeme tedy spekulovat na růst akcií jejich nákupem. Nastavíme tedy tzv. limitní nákupní příkaz přesně na 10 $ za akcii. A aby se to hezky počítalo, dejme tomu, že akcií nakoupíme rovných 100 ks. Na našem obchodním účtu u brokera tedy budeme potřebovat alespoň 1000 dolarů.

To je vše.

Teď už si jen počkáme, až cena jedné akcie Tevy vzroste na námi poptávanou cenu. Jaká cenová hladina by to mohla být?

Rozumnou cenou, kde vystoupit, pokud nechceme akcie zkrátka držet celé roky, by mohla být na úrovni 23 dolarů.

Rozdíl mezi naší nákupní a uzavírací cenou by tak činil 13 $ za podíl (23 vs. 10 dolarů na počátku).

Náš výsledný zisk by z tohoto obchodu byl 13 dolarů x 100 (ks akcií) = 1300 dolarů (zhruba 28 000 Kč při kurzu 21,5 Kč/$)

Obchodníci ale často obchodují s tzv. finanční pákou. U akcií brokeři typicky nabízí páku 1:5. To znamená, že marže (částka nezbytná pro otevření obchodu na účtu) může být až 5krát menší.

Čili v našem příkladu by nám stačilo jenom 200 dolarů na nákup těch samých 100 podílů našeho oblíbeného výrobce medicíny.

Zisky by pak z takového obchodu byly úplně stejné, jako bychom do obchodu investovali celých 1000 dolarů. Bohužel by ale stejné mohly být i ztráty, takže na to pozor.

Upozorňujeme však, že toto je jen modelový příklad. Pokud se chcete tradingu reálně věnovat, přečtěte si například naši Akademii technické a fundamentální analýzy, ať lépe pochopíte, za jakých podmínek vstupovat a vystupovat z obchodních pozic.


JménoTeva Pharmaceutical
TickerTEVA
Webové stránkyhttps://www.tevapharm.com/
Založeno1935
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Teva Pharmaceutical za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
22. 09. 2021 $8,81 TEVA
21. 09. 2021 $8,63 TEVA
20. 09. 2021 $8,66 TEVA
17. 09. 2021 $8,94 TEVA
16. 09. 2021 $8,94 TEVA
15. 09. 2021 $9,02 TEVA
14. 09. 2021 $9,08 TEVA
13. 09. 2021 $9,29 TEVA
10. 09. 2021 $9,19 TEVA
09. 09. 2021 $9,23 TEVA

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo