Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato (XAU/USD) – trh se zlatem má po korekci, ale v kontextu je žlutý kov stále velmi býčí – jak si povede dále?

Zlato (XAU/USD) – trh se zlatem má po korekci, ale v kontextu je žlutý kov stále velmi býčí – jak si povede dále?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní analýze na zlato (XAU/USD) navážeme na téměř měsíc starý příspěvek, kde jsme vcelku zevrubně rozebrali technickou a fundamentální stránku trhu se žlutým kovem. Dnes si uděláme update, protože za ten měsíc se toho docela dost změnilo, což si jistě žádá naši pozornost. Podíváme se tedy na data o nezaměstnanosti, inflaci, poptávce po zlatě a trhu futures. Zhlédneme v krátkosti i dolarový index.

Fundamentální část

Napřed se podíváme na nejdůležitější fundament, a tím je inflace. Spíš se ale bude jednat o opakování, protože nová data za květen ještě nejsou dostupná. Nejdříve je získáme až někdy během šesti až deseti dnů. Co se týče dubnové inflace, ta činila 4,2 %, což je samozřejmě horentní číslo.

Inflace v USA.
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Cílování je standardně na 2 %, takže Federální rezervní banka dovolila překročení cílování inflace o více jak 100 %. Jak jsem se již dříve nechal slyšet, americká centrální banka tak učinila záměrně, protože jejich ekonomika potřebuje vyšší inflaci opravdu zoufale. A nakonec se jim to povedlo především díky poslednímu fiskálnímu stimulu.

Pamatujte, že fiskální a monetární politika se mohou vzájemně doplňovat. Čímž se může efektivnost daných politik i multiplikovat. Jsou to totiž dvě strany též mince. Nicméně nový fiskální stimul asi jen tak znova nepřijde, takže zatím panuje ve všeobecnosti názor, že dubnových 4,2 % je vrcholem, ze kterého budeme postupně klesat.

Osobně ani moc nevěřím, že by inflace poskočila nad 5 %. Ostatní data tomu zatím nenasvědčují. Aby mělo zlato své jisté, příznivé je cokoliv nad 2 – 2,5 %. S touto hodnotou bude stále nemalá motivace na zajišťování se. Pokud ovšem inflace klesne pod 2 %, bull trend na žlutém kovu je zase v ohrožení.

Nezaměstnanost postupně klesá

Před pár dny byla zveřejněna data ohledně nezaměstnanosti a nakonec se situace z měsíce na měsíc zlepšila o 0,3 p.b. Tedy z 6,1 % na 5,8 %, což se trhu se zlatem příliš nelíbilo. Korekce byla po technické stránce na spadnutí, takže tato nová makroekonomická data mohla být klidně spouštěčem, jak to média proklamovala.

Nezměatnanost v USA.
Nezaměstnanost v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Nezaměstnanost je však dvousečná, na jednu stranu nám pokles nezaměstnanosti říká, že se reálná ekonomika zotavuje, a na druhé straně roste poptávka po práci, což by mělo způsobovat tlak na růst mezd. A růst mezd zvyšuje inflaci. Tudíž za sebe mohu říct, že se krátkodobě jedná o medvědí zprávu, zatímco v delším časovém horizontu o býčí zprávu.

Ale uznávám, že se mohu klidně mýlit. Když ovšem budeme vycházet z toho, že hlavním pohonem pro expanzi zlata je především inflace. A růst mezd způsobuje tlak na vyšší ceny (inflace), protože producenti mají vyšší náklady. Abych se ještě vrátil ke grafu, za poslední rok můžeme sledovat výrazné zlepšení, ale stále jsme dost vysoko nad hladinou, která byla před začátkem pandemie.

Nezaměstnanost tehdy činila něco přes 3 %, takže k úplnému zotavení pracovního trhu ještě zdaleka nedošlo. Leč naměřená nezaměstnanost pod 5 % není již nic hrozného. Problematické jsou úrovně kolem 10 % a výše. Musíte totiž myslet na to, že skutečná nezaměstnanost je vyšší, než ta naměřená.

Zlato a poptávka

Poptávka po zlatě.
Poptávka po zlatě. Zdroj: gold.org

Z dat za první kvartál letošního roku víme, že poptávka po zlatě je stabilní. Měli jsme několik kvartálů za sebou poklesové, takže Q1 2021 můžeme dost pravděpodobně brát jako začátek zotavení. Dle sektorů můžeme vidět, že poptávka vzrostla díky větším investicím. Hlavně centrální banky začínají zase pomalu nakupovat, ještě za Q3 2020 nenakoupily vůbec nic. Zatímco poptávka ve šperkařství za Q1 2021 mírně poklesla.

Poptávka po zlatě. Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě. Zdroj: gold.org

Kdybychom si rozebrali strukturu investic, z dat zjistíme, že nejvíce se nakupuje fyzické zlato. Zatímco “zlaté” ETF jsou hluboko v záporných číslech. Investoři zřetelně preferují držení fyzického kovu oproti držení “papírového” zlata.

Objem futures kontraktů.
Objem futures kontraktů. Zdroj: hedgopia.com

Jsou dostupná i nová data, co se týče objemů futures kontraktů na zlato. Před měsícem jsem zmiňoval, že je dobré mít s rostoucí cenou potvrzení ze strany objemů. Pokud tedy budou hedgeové fondy i nadále navyšovat svoje pozice s rostoucí cenou, jedná se o býčí signál. Z grafu je patrné, že se tak prozatím i děje.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímá fyzické zlato, přečtěte si, jak investovat do zlata.

Deflační tlaky?

Vzhledem k tomu, že inflace byla vysoká, bylo očividné, že dolarový index se nějakou dobu bude držet při zemi. Vlastně více jak měsíc se kalkulovalo s tím, že krátkodobě zůstane americký dolar slabší, protože inflační tlak byl neoddiskutovatelně silnější, což se muselo projevit poklesem na dolarovém indexu.

Dolarový index.
Denní graf dolarového indexu (DXY). Zdroj: tradingview.com

Nicméně na denním grafu jsme se dostali téměř k lednovému dnu, takže se nám v grafu po technické stránce rýsuje potenciální dvojité dno. A skutečně má kurz indexu tendenci zarotovat směrem nahoru, ale zatím to nelze považovat za uskutečněný odraz. Prozatím tedy musíme čerstvé price action brát jako pouhé zbrzdění propadu.

Proč vlastně dolarový index sledovat? Když posiluje americký dolar, deflační tlaky převažují nad inflačními, což je samozřejmě rizikové pro zlato. Žlutý kov nemá deflaci rád, naopak potřebujeme inflaci.

Technická analýza zlata

Měsíční graf pro zlato.
Měsíční graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com

Nyní se konečně dostáváme k té nejzábavnější části – technické analýze. Začneme měsíčním grafem, kde jsou vypnuty všechny malůvky, neboť nás zajímá pouze zavřená květnová svíce. Svíce je nesmírně býčí povahy, protože je impulsní a navíc průrazová.

Obnovení uptrendu se tedy i měsíční svící potvrzuje. Je však dost možné, že červnová svíce zavře v korekční podobě, nic to ovšem nezmění na kontextu trhu z posledních několika měsíců.

Týdenní graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com

V době zpracování předešlé analýzy byl kurz zrovna u horní stěny korekčního kanálu a dával jsem nemalou šanci tomu, že budeme brzy svědky průrazu. A skutečně jsme se ho dočkali a dokonce v impulsní podobě, což implikuje, že samotnému breakoutu můžeme skutečně věřit. Kromě toho jsme získali druhou týdenní impulsní svíci, což značí, že trh je čím dál silnější.

Nicméně poslední květnová týdenní svíce nám jaksi ukazovala, že trhu začíná docházet pára. Řečené nebylo nijak překvapující, protože růst byl již dlouhý a intradenní časové rámce nasvědčovaly tomu, že se trh chce brzy pročistit. První červnový týden tedy skutečně zavřel v korekční podobě. Svíci ovšem lze identifikovat jako tzv. Hanging Man, což je svíce s medvědí povahou.

Trh nám tudíž nabídl vůbec první větší medvědí signál za poslední tři měsíce. Svíce v každém případě není nijak potvrzená a fakticky zatím nic nemění. Nicméně musíme sledovat další signály, které trh vygeneruje. Ty buď Hanging Man potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Leč je vysoce pravděpodobné, že zlato nějakou dobu kolem 1 900 USD/unci ještě zůstane.

Denní graf pro zlato.
Denní graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com

Poslední graf je trh s futures na denním časovém rámci. Z denního grafu vyplývá, že nakupující byli přibližně do 19. května velmi silní. Nicméně od řečeného data začaly s rostoucí cenou viditelně klesat objemy – divergence. Mimoto i setrvačnost expanze znatelně oslabovala, takže bylo racionální brzy očekávat korekci. Nad S/R levelem 1 892 USD/unce byla ještě snaha o pokračování.

Nicméně pár pokusů bylo ihned zamítáno, což nakonec 3. června vyústilo v denní pokles o 2,43 %. Celkově přibližně 3 %, ale velmi rychle přišel následující den odraz. Vlastně v blízkosti zakreslené trendovky. Zmíněný odraz byl velmi důležitý, protože kurz by se v žádném případě neměl vrátit zpátky do korekčního kanálu, tedy klesnout pod S/R level 1 830 USD/unce.

V těchto chvílích se nám cena vrací nad řečenou hladinu a snad nad touto úrovní zůstane i týdenní close. Ideální by bylo otestování rezistence na 1 950 USD/unce. Průraz na první dobrou je nepravděpodobný, ale samotné otestování nám řekne, jaká je kolem této úrovně rovnováha sil.

Závěrem

Zlato stále vypadá z fundamentálního a technického hlediska velmi dobře. Uvidíme ovšem, co nám řeknou nová inflační data za květen. Pokud zůstane inflace kolem 3 %, drahé kovy mají pořád velmi příhodné podmínky. Z technického hlediska trh zaváhal, ale s korekcí se minimálně dva týdny počítalo. Proto to není nijak zásadní, ale je potřeba vnímat další signály, které nám graf nabídne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.