Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato: Býčí signály se na této komoditě kupí, bude další půl rok pro trh se zlatem růstový?

Publikováno
Zlato: Býčí signály se na této komoditě kupí, bude další půl rok pro trh se zlatem růstový?
Zdroj: depositphotos.com

Už je to více jak tři týdny od předešlé analýzy na zlato, kde jsme si řekli, že po technické stránce se nám na dně korekce tvoří potenciální tržní obratová struktura. A navíc se ve Spojených státech povedlo konečně dosáhnout vyšší inflace, kterou tolik potřebovali. Dost možná se nám rýsují pěkné šance zlata na brzké otestování all time high. Proto se v dnešním příspěvku zevrubně zaměříme na technickou a fundamentální stránku trhu se zlatem.

Toužebná inflace je zde, bude to potřebný pohon pro zlato?

V minulé analýze jsem řekl, že pokud vzroste inflace blízko ke 3 %, pro zlato se bude jednat o významný býčí signál. Původně jsem byl dost skeptický, ale nakonec byla americká politika v tomto ohledu úspěšná, neboť se podařil spike až na 2,6 %. Nakonec to ale není zásluhou Federální rezervní banky, ale především americké vlády, která schválila fiskální stimul za 1,9 miliard USD. Kvantitativní uvolňování se jeví, co se týče reálné ekonomiky, momentálně jako dosti neefektivní.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Pokud se jim bude dařit držet vyšší inflaci alespoň pár měsíců, vytvoří se na trhu s drahými kovy silné pozitivní momentum, které se jen tak snadno nezastaví. V podstatě se i nadále držím toho, že nebudou schopni udržovat inflaci kolem 2,5 % déle, jak přibližně tři měsíce. Pak může inflace klidně klesnout pod 2 %, ale trhu stejně nějakou dobu potrvá, než zareaguje.

I v případě, že deflační tlaky opravdu začnou převažovat, má zlato šanci pokořit dosavadní historické maximum. Zatím se mi jeví má logika jako správná, protože po technické stránce se kupí býčí signály. Jinak, je i možnost, že vyšší inflaci budou chtít podpořit dalším fiskálním stimulem. Pak bychom měli makroekonomické podmínky pro růst zlata zajištěny.

Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA. zdroj: tradingeconomics.com

Jinak si ještě dovolím upozornit, že aktuální politika Fedu a americké vlády je velmi proinflační. Jednak to vyplývá z mnoha vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella a předsedů jednotlivých státních poboček centrální banky a jednak jejich politika tomu opravdu odpovídá. Bez vyšší inflace se jim ekonomika zastaví.

Jak totiž vyplývá z grafu, pokles nezaměstnanosti se ve Spojených státech nejenom zastavil, ale o 0,1 p.b. nezaměstnanost dokonce vzrostla. Vzhledem k tomu, že odhad činil 5,8 %, mainstream to nevzal příliš kladně. Proto, když kdokoliv tvrdí, že se v USA budou snažit inflaci krotit, vůbec nechápe, o co jim ve skutečnosti jde.

Tržní úrokové míry a hodnota amerického dolaru

Tržní úrokové míry.
Tržní úrokové míry. Zdroj: tradingview.com

Zlatu hraje do karet i fakt, že tržní úrokové míry začaly stagnovat. Tudíž ta motivace přelívat kapitál do dluhopisového trhu kvůli úrokům již není tak markantní. Kromě toho osobně zastávám postoj, že na dluhopisech máme též tržní dno. Tudíž úrokové míry nahoru pravděpodobně nepůjdou. Ale tady pozor, nikdo nevidíme do budoucnosti, vždy se jedná pouze o odhady, které se nemusí naplnit.

Dolarový index
Týdenní graf dolarového indexu. Zdroj: tradingview.com

Dolarový index byl mezi lednem až koncem března dost silný, což pro nás znamenalo, že deflační tlaky byly hodně silné. Leč s koncem března začalo DXY dostávat lidově řečeno na buben. Když pokles trval přes tři týdny, bylo zřejmé, že inflace bude vyšší. Což brzy na to potvrdila i data.

Po technické stránce to bylo zvláštní, ale z makroekonomického hlediska do jisté míry opodstatnitelné. Nyní je racionální očekávat, že kurz indexu asi otestuje roční (lednové) low a pak se uvidí, co dál. Zlato ze slábnoucího DXY nesmírně těží, takže případný odraz by nám mohl pokazit plány.

Zlato a poptávka po něm

zlato a poptávka po něm
Poptávka po zlatě. Zdroj: gold.org

Dle dostupných dat začala poptávka po zlatě zase postupně stoupat. Za Q3 a Q4 roku 2020 jsme registrovali postupný pokles, což se změnilo s Q1 letošního roku. Nicméně tento vzrůst poptávky se týká pouze fyzického zlata (více o tom, jak investovat do fyzického zlata zde), protože poptávka po „papírovém“ zlatě (ETF) nejenomže klesá, ale dokonce roste do záporných čísel. Upřímně mi tohle zjištění přijde zvláštní a nevím, jak ho interpretovat. Možná investoři nemají zrovna důvěru v ETF? Těžko říct.

Objem dlouhých pozic na futures konratekch pro zlato.
Objem dlouhých pozic na futures kontraktech pro zlato. Zdroj: hedgopia.com

Než se vrhneme na technickou analýzu, ukážeme si, že objem držených dlouhých pozic na futures trhu pro zlato za poslední měsíce výrazně klesl. Z čehož lze implikovat, že trh se dostatečně pročistil a dostal do rovnováhy, ze které můžeme pokračovat v dlouhodobém bull trendu. Nyní tedy naopak potřebujeme, aby objem kontraktů s rostoucí cenou stoupal.

Technická analýza trhu zlata

TA na zlato
Týdenní graf spotového trhu. zdroj: tradingview.com

Nyní se dostáváme konečně ke gró dnešní analýzy. Jak bylo již řečeno, po technické stránce nám grafy s trhem pro zlato kupí býčí signály. Tím se vlastně i starší signály potvrzují jako validní a uplatňují se. Jenom připomenu, že na S/R levelu 1 678 USD/unce se vytvořil obratový pattern Dvojité dno, které se nedávným průrazem high (cca 1 760 USD) potvrdilo.

Obdobné patterny fungují na dně trhu jako jakýsi pilíř pro budoucí expanzi. Trh se má, laicky řečeno, o co opřít. V každém případě se v druhé polovině dubna povedlo otestovat klíčový S/R level 1 786 USD/unce. Hranice však na první pokus expanzi zamítla, ale následný vývoj vyústil v konsolidaci blízko pod rezistencí. Takové price action většinou avizuje, že se brzy dočkáme druhého pokusu o prolomení.

A taky, že ano. Minulý týden byli nakupující nesmírně úspěšní. Nejenomže prorazili důležitou rezistenci, ale dokonce máme extrémně býčí impulsní svíci. Takovou týdenní svíčku jsme v grafu viděli naposled začátkem listopadu minulého roku. Mimoto se kurz dostal zpátky nad 55týdenní exponenciální klouzavý průměr (EMA 55) a pokračoval v cenové expanzi.

Indikátory

Významným signálem je bullish cross na týdenním MACD, které se v podstatě potvrdilo tou impulsní svící. Signál se tedy uplatňuje, což je proces, který může trvat i měsíce. Co se týče RSI, zde máme moc pěkný technický uptrend. Momentum up je relativně střídmé, ale s poslední svíčkou krapet vygradovalo.

TA na zlato
Denní graf futures trhu. zdroj: tradingview.com

Denní graf máme s futures kontrakty na zlato, abychom měli nějakou představu, jaké jsou objemy (což je potřeba i pro vizualizaci Volume Profile). Jak je tedy z grafu patrné, trh má tendenci vytvářet stranová obchodní pásma, což je zároveň tržní rovnováha. Vlastně se jedná o takový cyklus, kdy trh utvoří rovnováhu, vlna nahoru, rovnováhu, vlnu nahoru a takhle pořád dokola.

Popsaný vývoj je z technického hlediska učebnicovým uptrendem a zároveň je dlouhodobě udržitelný. A taky se dobře obchoduje. Jakmile tedy setrvačnost expanze oslabí, zase můžeme předpokládat, že se vytvoří vyšší rovnováha. Co se týče objemů, od S/R pásma 1 678 USD/unce postupně stoupají, takže máme stoupající kurz potvrzený. 

Objemy jsou nejvíce robustní faktor, takže uvedený signál je nesmírně důležitý.

Nakupujícím se povedlo zlato dostat nad S/R pásmo 1 830 USD/unce, kde ovšem dle Volume Profile (v grafu vlevo) začíná oblast, kde je velmi likvidní pool, ten funguje jako rezistence, protože historicky zde bylo hodně prodejců. Zmíněná oblasti končí až u horní hranice S/R pásma 1 950 USD/unce.

Takže trh nemá ani náhodou vyhráno a navíc je ještě nutné pokořit horní hranu zakresleného downtrendového kanálu. Tato struktura trhu musí být za každou cenu zlomena, aby mohlo zlato skutečně pokračovat v býčím cyklu. Ovšem na základě price action a tržních signálů, se s velkou pravděpodobností dočkáme breakoutu.

Denní RSI je bullish a atakuje hraničních 70 bodů. Reakce kurzu je proto nyní velmi důležitá. Můžeme však očekávat zamítnutí a krátký retracement. Histogram MACD vzbuzuje menší obavy, protože zde lze identifikovat medvědí divergenci.

Závěrem

Na úplný závěr pouze připomínám, že na trhu žádná jistota neexistuje. I když je technická stránka trhu velmi příznivá, stále se může něco pokazit a podmínky na trhu se dynamicky změní k horšímu. Dokud se ovšem nic nezmění (makroekonomické podmínky), zlato má šanci prorazit a v dohledné době otestovat all time high (dosavadní maximum) z minulého roku.

Jaký je váš názor na vývoj ceny zlata, čekají nás třpytivé zítřky? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎