Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 4 grafy, které nás mají co naučit – technická analýza vybraných akciových titulů z pohledu supportů a rezistencí

4 grafy, které nás mají co naučit – technická analýza vybraných akciových titulů z pohledu supportů a rezistencí

4 grafy, které nás mají co naučit - technická analýza vybraných akciových titulů z pohledu supportů a rezistencí
Zdroj: depositphotos.com

Dnes se podíváme na několik akciových titulů a ukážu vám, jak využít technickou analýzu supportních a rezistenčních pásem (S/R levely) v náš prospěch. Tentokrát to bude více v naučném stylu, než jak je u mých analýz zvykem.

Rozhodně se nejedná o nic příliš komplikovaného, takže to s trochou úsilí zvládne každý. Nicméně se nejedná o nic extra exaktního, takže se to člověk nenaučí z knížky, ale potřebujete k tomu praxi.

Graf se v mnoha ohledech podobá cizímu jazyku a technická analýza nám pouze pomáhá se správnou interpretací. Tudíž narativ, že technická analýza je jakési věštění z křišťálové koule, je zcela mylný.

1. graf – Akcie AMD

Technická analýza AMD
Technická analýza titulu AMD. Zdroj: tradingview.com

První titul je AMD, kde je v podstatě učebnicový support u S/R levelu 73,95 USD. Na uvedené úrovni máme minimálně tři přímé reakce s rotací kurzu (čím více dotyků, tím lépe) a blízko levelu došlo i k dalším pár rotacím. V podstatě se jedná o učebnicové pásmo podpory, kde lze nabírat dlouhé pozice. Vzít dlouhé pozice na tomto levelu má navíc velmi příznivý poměr potenciálního zisku/ztráty.

Pokud totiž na 73,95 USD nakoupíte, stačí dát v rozumné dálce (2 – 5%) stop loss příkaz, který ochrání váš kapitál před neúměrnou ztrátou. Když by tedy došlo k prolomení supportu, ztratíte relativně málo. Zatímco, když dojde k silnému odrazu a růstu ceny, potenciální zisk mnohonásobně předčí onu možnou ztrátu.

2. graf – Akcie Netflix

Technická analýza netflix
Technická analýza titulu Netflix. Zdroj: tradingview.com

Obdobná situace je i na trhu s akciemi Netflixu. Na S/R levelu 466 USD došlo asi ke čtyřem přímým dotykům s odrazem a z price action můžeme sledovat, že v blízkosti úrovně docházelo i k dalším rotacím. Pokud se tedy dočkáme pátého dotyku kurzu, šance na odraz je samozřejmě dost vysoká. Titul má po každém odrazu tendenci se zhodnotit o více jak 20 %. Tudíž poměr rizika vůči zisku je očividně v náš prospěch.

3. graf – Akcie Facebook

Technická analýza titulu
Technická analýza titulu Facebook. Zdroj: tradingview.com

Na třetím grafu s akciemi Facebook máme názorný příklad S/R levelu, ze kterého se stal po proražení support. V grafu tedy vidíme dva odrazy od úrovně 297,28 USD, ale třetí otestování skončilo úspěšným průrazem. Po průrazu kurz sice krátce pokračoval ve stoupání, ale nakonec zarotoval, což cenu dovedlo zpátky k řečené hladině. Slangově se tomu říká throwback.

Když k throwbacku dojde, čekáme, co z otestování ze druhé strany vzejde. Když se kurz po dotyku odrazí, z předešlé rezistence se stane support.

Existuje konzervativnější a agresivnější způsob, jak toho využít ve svůj prospěch.

Agresivní nakupující prostě na S/R levelu automaticky nakoupí, když se sem cena dostane a doufají, že přijde odraz. Agresivní způsob vám zaručí, že když se trefíte, vyděláte více. Leč ne každý chce chytat padající nože a samotný odraz znatelně zvýší šance, že kurz zcela zarotuje.

Konzervativnější část počká, až cena na levelu opravdu zareaguje odrazem a až poté nakoupí. Oba přístupy tedy mají své výhody i nevýhody.

4. graf – Akcie Golden Star Resources

Technická analýza titulu
Technická analýza titulu Golden Star Resources. Zdroj: tradingview.com

Poslední graf je titulem Golden Star Resources. Pokud společnost neznáte, jedná se o těžební společnost, která má zlaté doly v Ghaně. Každopádně tu máme zase učebnicový příklad, kdy se dokonce opakovaně mění povaha S/R úrovně. V grafu tedy můžeme vidět, že došlo k třem odrazům od 3,54 USD, ale proběhlo i čtvrté otestování, které vyústilo v prolomení úrovně.

V těchto chvílích se rozhodně vyplatí mít pod prolomeným supportem stop loss. My sice víme, že se po několika týdnech cena vrátila zpátky, ale co kdyby cena pokračovala v sestupném trendu?

Opakuji, že technická analýza neslouží k věštění budoucnosti. Nikdo z nás neví, co se ve skutečnosti stane, takže je potřeba mít svůj kapitál neustále chráněný.

Každopádně, po prolomení cena zanedlouho zarotovala a proběhl retest úrovně. V tomto případě říkáme tomuto průběhu pullback. Vlastně je proces totožný jako u throwbacku, ale cena jde v tomto konkrétní případě zespoda nahoru. V každém případě, retestem a následnou rotací kurzu směrem dolů se z bývalého supportu stala rezistence.

Za relativně krátkou dobu cena úroveň otestovala podruhé, což skončilo neúspěchem. Leč nákupní tlak zesílil a při třetím pokusu už cena snadno úrovní 3,54 USD prošla. Expanze po prolomení pokračovala a nyní dochází k throwbacku. Jestli se hladina zase potvrdí jako support, můžeme očekávat cenovou expanzi.

Závěrem

Málem bych zapomněl, že využívání pouhých S/R úrovní se říká obchodování na základě „čistého grafu“ (price action). U mých analýz se můžete setkávat s tím, že price action kombinuji s indikátory technické analýzy a Volume profile. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Pravdou ovšem je, že správná identifikace S/R hladin je naprostý základ, bez kterého se neobejdete.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo