Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 grafy, které nás mají co naučit – technická analýza vybraných akciových titulů z pohledu supportů a rezistencí

4 grafy, které nás mají co naučit – technická analýza vybraných akciových titulů z pohledu supportů a rezistencí
Zdroj: depositphotos.com

Dnes se podíváme na několik akciových titulů a ukážu vám, jak využít technickou analýzu supportních a rezistenčních pásem (S/R levely) v náš prospěch. Tentokrát to bude více v naučném stylu, než jak je u mých analýz zvykem.

Rozhodně se nejedná o nic příliš komplikovaného, takže to s trochou úsilí zvládne každý. Nicméně se nejedná o nic extra exaktního, takže se to člověk nenaučí z knížky, ale potřebujete k tomu praxi.

Graf se v mnoha ohledech podobá cizímu jazyku a technická analýza nám pouze pomáhá se správnou interpretací. Tudíž narativ, že technická analýza je jakési věštění z křišťálové koule, je zcela mylný.

1. graf – Akcie AMD

Technická analýza AMD
Technická analýza titulu AMD. Zdroj: tradingview.com

První titul je AMD, kde je v podstatě učebnicový support u S/R levelu 73,95 USD. Na uvedené úrovni máme minimálně tři přímé reakce s rotací kurzu (čím více dotyků, tím lépe) a blízko levelu došlo i k dalším pár rotacím. V podstatě se jedná o učebnicové pásmo podpory, kde lze nabírat dlouhé pozice. Vzít dlouhé pozice na tomto levelu má navíc velmi příznivý poměr potenciálního zisku/ztráty.

Pokud totiž na 73,95 USD nakoupíte, stačí dát v rozumné dálce (2 – 5%) stop loss příkaz, který ochrání váš kapitál před neúměrnou ztrátou. Když by tedy došlo k prolomení supportu, ztratíte relativně málo. Zatímco, když dojde k silnému odrazu a růstu ceny, potenciální zisk mnohonásobně předčí onu možnou ztrátu.

2. graf – Akcie Netflix

Technická analýza netflix
Technická analýza titulu Netflix. Zdroj: tradingview.com

Obdobná situace je i na trhu s akciemi Netflixu. Na S/R levelu 466 USD došlo asi ke čtyřem přímým dotykům s odrazem a z price action můžeme sledovat, že v blízkosti úrovně docházelo i k dalším rotacím. Pokud se tedy dočkáme pátého dotyku kurzu, šance na odraz je samozřejmě dost vysoká. Titul má po každém odrazu tendenci se zhodnotit o více jak 20 %. Tudíž poměr rizika vůči zisku je očividně v náš prospěch.

3. graf – Akcie Facebook

Technická analýza titulu
Technická analýza titulu Facebook. Zdroj: tradingview.com

Na třetím grafu s akciemi Facebook máme názorný příklad S/R levelu, ze kterého se stal po proražení support. V grafu tedy vidíme dva odrazy od úrovně 297,28 USD, ale třetí otestování skončilo úspěšným průrazem. Po průrazu kurz sice krátce pokračoval ve stoupání, ale nakonec zarotoval, což cenu dovedlo zpátky k řečené hladině. Slangově se tomu říká throwback.

Když k throwbacku dojde, čekáme, co z otestování ze druhé strany vzejde. Když se kurz po dotyku odrazí, z předešlé rezistence se stane support.

Existuje konzervativnější a agresivnější způsob, jak toho využít ve svůj prospěch.

Agresivní nakupující prostě na S/R levelu automaticky nakoupí, když se sem cena dostane a doufají, že přijde odraz. Agresivní způsob vám zaručí, že když se trefíte, vyděláte více. Leč ne každý chce chytat padající nože a samotný odraz znatelně zvýší šance, že kurz zcela zarotuje.

Konzervativnější část počká, až cena na levelu opravdu zareaguje odrazem a až poté nakoupí. Oba přístupy tedy mají své výhody i nevýhody.

4. graf – Akcie Golden Star Resources

Technická analýza titulu
Technická analýza titulu Golden Star Resources. Zdroj: tradingview.com

Poslední graf je titulem Golden Star Resources. Pokud společnost neznáte, jedná se o těžební společnost, která má zlaté doly v Ghaně. Každopádně tu máme zase učebnicový příklad, kdy se dokonce opakovaně mění povaha S/R úrovně. V grafu tedy můžeme vidět, že došlo k třem odrazům od 3,54 USD, ale proběhlo i čtvrté otestování, které vyústilo v prolomení úrovně.

V těchto chvílích se rozhodně vyplatí mít pod prolomeným supportem stop loss. My sice víme, že se po několika týdnech cena vrátila zpátky, ale co kdyby cena pokračovala v sestupném trendu?

Opakuji, že technická analýza neslouží k věštění budoucnosti. Nikdo z nás neví, co se ve skutečnosti stane, takže je potřeba mít svůj kapitál neustále chráněný.

Každopádně, po prolomení cena zanedlouho zarotovala a proběhl retest úrovně. V tomto případě říkáme tomuto průběhu pullback. Vlastně je proces totožný jako u throwbacku, ale cena jde v tomto konkrétní případě zespoda nahoru. V každém případě, retestem a následnou rotací kurzu směrem dolů se z bývalého supportu stala rezistence.

Za relativně krátkou dobu cena úroveň otestovala podruhé, což skončilo neúspěchem. Leč nákupní tlak zesílil a při třetím pokusu už cena snadno úrovní 3,54 USD prošla. Expanze po prolomení pokračovala a nyní dochází k throwbacku. Jestli se hladina zase potvrdí jako support, můžeme očekávat cenovou expanzi.

Závěrem

Málem bych zapomněl, že využívání pouhých S/R úrovní se říká obchodování na základě “čistého grafu” (price action). U mých analýz se můžete setkávat s tím, že price action kombinuji s indikátory technické analýzy a Volume profile. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Pravdou ovšem je, že správná identifikace S/R hladin je naprostý základ, bez kterého se neobejdete.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.