Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká banka vám nyní nabídne nejlevnější hypotéku?

Sazby českých hypoték klesají, měsíční splátky se tak možná zlevní o tisíce korun. Vyplatí se čekat na levnější hypotéku? Jaká banka vám aktuálně nabídne nejnižší úrok?

Publikováno
Jaká banka vám nyní nabídne nejlevnější hypotéku?
Zdroj: Deeply.cz

Jednotlivé české banky postupně přistupují ke snižování úrokových sazeb u svých hypoték. Měsíční splátky by tak mohly letos klesnout i o několik tisíc korun. Mezi banky, které začaly zlevňovat už v prosinci, patří Air Bank, Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a nyní také Česká spořitelna.

Zlevňování hypoték vyvolalo mezi analytiky a potenciálními kupci nemovitostí diskuzi o možném směřování hypotečních sazeb a vhodném načasování pro sjednání úvěru na bydlení.

O kolik zlevní Česká spořitelna?

Snížení sazeb hypotéky České spořitelny zahrnuje všechny fixace úrokových sazeb, přičemž snížení se pohybuje od 0,05 do 0,15 procenta. V důsledku toho bude minimální sazba banky nově začínat na 5,59 procenta pro pětiletou fixaci, což platí i pro šestiletou fixaci Hypoúvěru od Buřinky.

Přestože Česká národní banka (ČNB) v prosinci zahájila snižování základních úrokových sazeb, analytici očekávají, že pokles sazeb komerčních bank bude postupný.

Martin Machala, generální ředitel finančního startupu Ownest, uvedl: “Podle mého názoru se ke snižování sazeb postupně přidají i další banky – koncem prosince byla prolomena velká psychologická bariéra v podobě rok a půl neměnné základní úrokové sazby.”

Snižování sazeb je ovlivněno postupným poklesem cen zdrojů a konkurenčním prostředím na trhu. David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, vyzdvihl jako významný faktor možnost téměř bezplatného refinancování úvěrů během období fixace úrokové sazby. Marek Richter dodal: “Časový rámec a rychlost poklesu nelze předem předvídat.”

Vývoj úrokových sazeb

Jan Brejl, obchodní ředitel společnosti Partners, předpokládá, že úrokové sazby hypoték se budou v roce 2024 pohybovat kolem 4,5 procent ročně.

Moneta Money Bank byla mezi prvními, kdo v prosinci realizoval výrazné snížení sazeb. Nově sjednané hypoteční úvěry s fixací na pět, sedm a deset let nabídla se sazbou od 4,49 procenta, podmíněnou sjednáním pojištění schopnosti splácet. Tato sazba platí i pro refinancování hypoték.

Air Bank snížila úrokové sazby u dvouletých a některých tříletých fixací již v polovině prosince, čímž reagovala na klesající ceny zdrojů všech typů fixací. Její úroková sazba se pohybuje od 5,49 procent. Raiffeisenbank a Komerční banka rovněž snížily sazby u kratších fixací v důsledku zvýšené poptávky klientů.

Ondřej Šuchman, hypoteční manažer KB, zmínil: “Co se týče delších fixací, poptávka je v současné době minimální, protože klienti očekávají v následujících měsících mírný pokles úrokových sazeb.”

Kdo chce víc, nemá nic

Vývoj úrokových sazeb hraje z pohledu klientů a dostupnosti hypoték zásadní roli. Odborníci však upozorňují, že dostupnější úvěry povedou k odložené poptávce a následně k růstu cen nemovitostí. Potíž je v tom, že lidé mají vyhlédnutou nemovitost, ale čekají na nejvhodnější dobu pro sjednání hypotéky – tedy až bude sazba co nejnižší. S poklesem sazeb se však bude velmi rychle zvyšovat tlak na růst cen nemovitostí.

Proto David Eim ze společnosti Gepard Finance zdůrazňuje: “Pokud klient našel nemovitost, která mu vyhovuje, a může si dovolit hypotéku, není důvod čekat. Dnešní sazby kolem 5,5 % nejsou žádnou katastrofou.” Zároveň však varoval, že další pokles sazeb by mohl vést ke zvýšenému zájmu o financování nemovitostí, což by právě vyvolalo tlak na jejich ceny.

Porostou s nižšími sazbami ceny nemovitostí?

Mnozí netrpělivě očekávají dostupnější hypotéky, ale neuvědomují si, že po jejich zlevnění se ceny nemovitostí rychle zvednou. Martin Machala poznamenal: “Jakmile se tak stane, ceny nemovitostí rychle doženou předchozí pokles – v hlavním městě bych se nedivil krátkodobému nárůstu třeba o 10 %.”

S tím souhlasil i Eim, který naznačil, že příliš dlouhé vyčkávání na pokles sazeb, které může způsobit propásnutí dobré příležitosti k nákupu nemovitostí, nemá smysl.

Pokud právě řešíte hypotéku, musíte počítat s tím, že hypoteční prostředí se neustále vyvíjí. Budoucnost úrokových sazeb je nejistá a současný trend poklesu sazeb u hypoték představuje pro některé příležitost, ale zároveň s sebou nese riziko zvýšení cen nemovitostí v důsledku výrazného nárůstu poptávky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Moc bych tyhle rádoby fin.experty z bank neposlouchal. Mají pravdu že ceny půjdou nahoru ale ne hned. Během dvou měsíců spadli úroky na hypu cca o 1%. S tím že teď řeším refinancování na březen tak Air bank nabídka v Listopadu 6,2 a včera mi paní říkala že budou slevnovat opět z 5,49 na 5,29% u dvou leté fixace .V klidu si počkejte do března -dubna ještě to sleze a pak do toho skočte. Na predikce o úvěrech bych se neptal lidí co jsou placený za co nejvíc uzavřených smluv.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.