Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypoteční trh by měl letos růst. Dočkáme se úrokových sazeb pod 3 %?

Rok 2023 byl pro hypoteční trh slabý. Makroekonomické prostředí zájemcům o financování vlastního bydlení nepřálo. Nový rok by však měl být lepší.

Redakce Finex
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Hypoteční trh by měl letos růst. Dočkáme se úrokových sazeb pod 3 %?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2023 byl na trhu hypoték ve znamení odrazu od dna. Na přelomu roku 2022 a 2023 byl pokles zájmu o financování bydlení nejzjevnější, když meziroční pokles dělal 15 %. V průběhu roku se pak situace relativně zlepšila. Přesto byl loňský rok slabý. Bankéři nyní věří, že to nejhorší už je za námi.

Zlepšení situace na trhu bylo patrné ve druhé polovině loňského roku, kdy objem hypoték vzrostl z 24 miliard korun v prvním čtvrtletí na 45 miliard ve čtvrtém. Očekává se, že k pokračování tohoto trendu přispěje lednové zrušení požadavku na poměr dluhu k příjmu (DTI) pro žadatele o hypotéku.

V loňském roce banky poskytly klientům úvěry na bydlení v celkové výši 172 miliard korun, z toho 138 miliard v hypotékách. To znamená výrazný pokles oproti 540 miliardám korun poskytnutých úvěrů v roce 2021 a 217 miliardám v roce 2022.

Zdroj: czso.cz
Inflace 2016-2023
Inflace vyjádřená měsíčním přírůstkem indexu spotřebitelských cen v letech 2016-2023

K poklesu značnou měrou přispěla vysoká inflace, která nutila domácnosti k odkládání větších nákupů, mezi které koupě nemovitosti bezesporu patří. Na inflační vývoj reagovala ČNB zvýšením úrokových sazeb, což ještě více znepřístupnilo pořízení vlastního bydlení financovaného úvěrem, který se stal dražším.

Po letech růstu navíc zaznamenaly mírný pokles ceny nemovitostí. Podle HB Indexu byly ceny bytů v České republice na konci loňského roku o 6,2 % nižší než na konci roku 2022. Někteří lidé, kteří byli schopni na úvěr dosáhnout tak možná čekali, jestli ceny neklesnou ještě níže, aby koupili výhodněji.

Tempo poklesu se však mezičtvrtletně zpomalilo, což naznačuje, že nejen hypotéky, ale i ceny nemovitostí se začaly odrážet od svých minim.

Očekávání a předpovědi

V letošním roce se očekává další pokles inflace, ČSOB ji odhaduje na 2,9 %, zatímco prognóza Ministerstva financí je o něco opatrnější a předpovídá, že inflace se po většinu roku udrží nad třemi procenty.

S klesající inflací se očekává postupné snižování úrokových sazeb. Místopředseda představenstva Hypoteční banky Miroslav Zetek předpokládá, že by úrokové sazby mohly letos klesnout na něco málo přes 4 % (ze současných 5,67 %).

Uvolnění pravidel pro poskytování hypoték pravděpodobně zvýší poptávku po úvěrech na bydlení, hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření. Podle odhadů ČSOB by se tak celkový objem úvěrů letos mohl vrátit nad 200 miliard korun.

Zetek také předpokládá možný růst cen nemovitostí v roce 2024, což by mohlo zájemce o úvěr číhající na nejvýhodnější příležitost přimět se rozhoupat.

Nové pobídky

ČSOB Stavební spořitelna zahájila poradenství pro program Nová zelená úsporám (NZÚ) a od února začne nabízet úvěry na energeticky úsporná opatření žadatelům v dotačním programu NZÚ “Opravte dům po babičce”. Úrokové sazby těchto úvěrů budou maximálně poloviční oproti sazbě České národní banky pro nezajištěné úvěry na bydlení – mohly by tedy klesnou až někam ke dvěma procentům. V současné době se úroková sazba těchto zvýhodněných úvěrů pohybuje kolem 3,5 %, s dobou splácení až 20 let, což výrazně snižuje měsíční splátky.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že v letošním roce by se měl nemovitostní a hypoteční trh zase více rozhýbat. Padnou iniciativy státu a bank v prostředí klesající inflace i úrokových sazeb na úrodnou půdu?

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.