Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomové očekávají další snížení základní úrokové sazby. Na jakou úroveň může letos klesnout?

Dle analytiků bylo snížení základní sazby ČNB pouze začátkem! Očekávají další pokles sazby až ke 4 % do konce roku 2024. Podmínkou však bude nízká inflace.

Ekonomové očekávají další snížení základní úrokové sazby. Na jakou úroveň může letos klesnout?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) učinila těsně před Vánocemi významný krok, když po roce a půl udržování stabilní základní úrokové sazby snížila dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %.

Toto rozhodnutí přišlo v době ústupu inflace a horšího vývoje domácí ekonomiky. Guvernér ČNB Aleš Michl zmírnil očekávání, ale analytici předpovídají, že sazba by mohla v roce 2024 klesnout až na 4 %. Tento předpokládaný pokles výrazně ovlivní náklady na úvěry pro podniky a domácnosti, a také úrokové sazby na spořicích účtech či termínovaných vkladech.

Vše závisí na vývoji inflace

Na tiskové konferenci po posledním měnově-politickém zasedání v roce 2023 guvernér Michl upozornil, že proces snižování sazeb by mohl být zastaven nebo přerušen na stále restriktivní úrovni, pokud se inflace nebude řídit prognózami.

Bankovní rada vidí riziko zejména v možném lednovém nadhodnocování cen zboží a služeb ze strany podniků, které by mohlo zpomalit návrat inflace k dvouprocentnímu cíli.

Ekonomové se shodují, že další snížení základní úrokové sazby je na spadnutí, přičemž se očekává v únoru a pravděpodobně i v březnu. Vlastní prognóza ČNB pro poslední čtvrtletí roku 2024 hovoří o sazbě 3,4 %, bankovní rada však sama signalizuje, že skutečná sazba bude vyšší. Průměrný odhad bankovních analytiků se pohybuje kolem zmíněných 4 %.

Pokud se bude zdražovat, sazby dolů nepůjdou

Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma České bankovní asociace, bude další vývoj sazeb záviset na příchozích datech. Zmínil, že ČNB by mohla na svém únorovém zasedání přistoupit k dalšímu snížení o čtvrtinu, protože ještě nebudou známy údaje o lednové inflaci. Poznamenal však, že snížení sazeb o více než půl procentního bodu se na základě komentářů představitelů ČNB nepředpokládá.

Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, zdůraznil důležitost lednových údajů o inflaci a uvedl, že pokud inflace nepřekvapí svou intenzitou, budou sazby pokračovat rychle směrem dolů. Do konce roku 2024 se tak opravdu mohou dostat až k 4 %.

Bude-li růst cen výrazný, mohou být bankéři ČNB opatrnější a sazby budou snižovat pomaleji.

Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank v České republice, očekává, že ČNB sníží sazby o čtvrt procentního bodu na únorovém zasedání a následně o půl procentního bodu v březnu. Avšak pouze pokud lednový růst cen nepřinese nepříjemné překvapení.

Patria Finance předpokládá pro rok 2024 míru inflace ve výši 2,9 % a repo sazbu na konci roku ve výši 4 %. Jan Bureš, hlavní ekonom Patria, očekává v první polovině roku 2024 rychlejší tempo snižování sazeb, s tím, že ve druhé polovině roku by ČNB mohla být pozvolnější.

Se snižováním sazeb ČNB se očekává pokles cen hypoték v závislosti na dlouhodobějších sazbách na mezibankovním trhu. Snížení sazeb však bude mít za následek i nižší úrokové sazby u spořicích účtů a termínovaných vkladů. Sníží se také výnosnost repo fondů, které byly v minulém roce oblíbené, protože výnosy budou přímo následovat kroky centrální banky. Velké banky by mohly iniciovat trend zlevňování hypoték.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.