Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Unce zlata za 3 000 dolarů? Proč by mělo zlato vzrůst o 50 % výše?

Padesátiprocentní růst ceny zlata se zdá nepravděpodobný, ale výzkum banky Citigroup naznačuje, že by k tomu mohlo dojít. Stejně jako k růstu ceny ropy nad 100 dolarů za barel.

Publikováno
Unce zlata za 3 000 dolarů? Proč by mělo zlato vzrůst o 50 % výše?
Zdroj: depositphotos.com

Vedoucí výzkumu komodit v severoamerické pobočce Citigroup Aakash Doshi nastínil potenciální katalyzátory, které by mohly v nadcházejících měsících výrazně ovlivnit ceny zlata a ropy.

Jeden ze scénářů naznačuje, že by zlato mohlo vzrůst na 3 000 USD za unci, zatímco ropa by se mohla během příštích 12 až 18 měsíců vyšplhat zpět na 100 USD za barel.

Nákupy centrálních bank

Zlato, které se v současné době obchoduje za 2 016 USD za unci, může být svědkem 50% nárůstu hodnoty, přičemž klíčovou roli budou hrát centrální banky.

Aktuální vývoj ceny zlata

Trend rychlého opouštění od dolaru mezi centrálními bankami rozvíjejících se trhů by mohl vyvolat krizi důvěry v americkou měnu, což by mohlo zdvojnásobit nákupy zlata těmito institucemi.

Tento trend přitom nabírá na síle, protože centrální banky, zejména v Číně, Rusku, Indii, Turecku a Brazílii, diverzifikují své rezervy a zmírňují úvěrové riziko prostřednictvím zvýšeného nákupu zlata.

Globální recese

Dalším scénářem, který by mohl vyhnat zlato k hranici 3 000 USD, je hluboká globální recese, která by pravděpodobně přiměla americký Federální rezervní systém k rychlému snížení úrokových sazeb.

Doshi naznačuje, že pokud by došlo ke snížení sazeb na 1 % nebo níže, ceny zlata by v důsledku mohly prudce vzrůst – s nízkými úrokovými sazbami roste atraktivita zlata jako aktiva, které negeneruje z držení žádný příjem.

Stagflace, charakterizovaná rostoucí inflací, zpomalujícím se hospodářským růstem a zvyšující se nezaměstnaností, by také mohla sloužit jako spouštěč růstu ceny zlata, i když Doshi poznamenává, že jde o málo pravděpodobnou událost.

Tyto potenciální spouštěče naznačují býčí výhled pro zlato, Citigroup však stále zachovává základní scénář pro cenu zlata v druhé polovině roku 2024 na úrovni 2 150 USD, přičemž průměrná cena v první polovině roku 2024 bude mírně nad 2 000 USD.

Geopolitické napětí

Na trzích s ropou je pak za určitých podmínek reálným scénářem návrat k trojciferným cenám.

Rizika, jako je zvýšené geopolitické napětí, hlubší omezení produkce OPEC+ a přerušení dodávek z klíčových regionů těžících ropu, by mohla přispět k tomu, že cena ropy dosáhne 100 USD za barel.

Probíhající konflikt mezi Izraelem a Hamásem zatím produkci ani vývoz ropy výrazně neovlivnil, situace je však nestabilní.

Napětí na hranici mezi Izraelem a Libanonem se vystupňovalo, což vyvolává obavy, že by se konflikt mohl rozšířit na celý Blízký východ.

Země jako Irák, Írán, Libye, Nigérie a Venezuela jsou pak obzvláště náchylné k přerušení dodávek. Možnost přísnějších amerických sankcí vůči Íránu a Venezuele by přitom mohla dále zkomplikovat globální dodávky ropy.

Aktuální vývoj cen ropy Brent

Navzdory těmto divokým scénářům se však základní scénář Citigroup pro ceny ropy pro letošní rok pohybuje kolem 75 USD za barel.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎