Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Padesátiprocentní růst ceny zlata se zdá nepravděpodobný, ale výzkum banky Citigroup naznačuje, že by k tomu mohlo dojít. Stejně jako k růstu ceny ropy nad 100 dolarů za barel.
Vedoucí výzkumu komodit v severoamerické pobočce Citigroup Aakash Doshi nastínil potenciální katalyzátory, které by mohly v nadcházejících měsících výrazně ovlivnit ceny zlata a ropy.
Jeden ze scénářů naznačuje, že by zlato mohlo vzrůst na 3 000 USD za unci, zatímco ropa by se mohla během příštích 12 až 18 měsíců vyšplhat zpět na 100 USD za barel.
Zlato, které se v současné době obchoduje za 2 016 USD za unci, může být svědkem 50% nárůstu hodnoty, přičemž klíčovou roli budou hrát centrální banky.
Trend rychlého opouštění od dolaru mezi centrálními bankami rozvíjejících se trhů by mohl vyvolat krizi důvěry v americkou měnu, což by mohlo zdvojnásobit nákupy zlata těmito institucemi.
Tento trend přitom nabírá na síle, protože centrální banky, zejména v Číně, Rusku, Indii, Turecku a Brazílii, diverzifikují své rezervy a zmírňují úvěrové riziko prostřednictvím zvýšeného nákupu zlata.
Dalším scénářem, který by mohl vyhnat zlato k hranici 3 000 USD, je hluboká globální recese, která by pravděpodobně přiměla americký Federální rezervní systém k rychlému snížení úrokových sazeb.
Doshi naznačuje, že pokud by došlo ke snížení sazeb na 1 % nebo níže, ceny zlata by v důsledku mohly prudce vzrůst – s nízkými úrokovými sazbami roste atraktivita zlata jako aktiva, které negeneruje z držení žádný příjem.
Stagflace, charakterizovaná rostoucí inflací, zpomalujícím se hospodářským růstem a zvyšující se nezaměstnaností, by také mohla sloužit jako spouštěč růstu ceny zlata, i když Doshi poznamenává, že jde o málo pravděpodobnou událost.
Tyto potenciální spouštěče naznačují býčí výhled pro zlato, Citigroup však stále zachovává základní scénář pro cenu zlata v druhé polovině roku 2024 na úrovni 2 150 USD, přičemž průměrná cena v první polovině roku 2024 bude mírně nad 2 000 USD.
Na trzích s ropou je pak za určitých podmínek reálným scénářem návrat k trojciferným cenám.
Rizika, jako je zvýšené geopolitické napětí, hlubší omezení produkce OPEC+ a přerušení dodávek z klíčových regionů těžících ropu, by mohla přispět k tomu, že cena ropy dosáhne 100 USD za barel.
Probíhající konflikt mezi Izraelem a Hamásem zatím produkci ani vývoz ropy výrazně neovlivnil, situace je však nestabilní.
Napětí na hranici mezi Izraelem a Libanonem se vystupňovalo, což vyvolává obavy, že by se konflikt mohl rozšířit na celý Blízký východ.
Země jako Irák, Írán, Libye, Nigérie a Venezuela jsou pak obzvláště náchylné k přerušení dodávek. Možnost přísnějších amerických sankcí vůči Íránu a Venezuele by přitom mohla dále zkomplikovat globální dodávky ropy.
Navzdory těmto divokým scénářům se však základní scénář Citigroup pro ceny ropy pro letošní rok pohybuje kolem 75 USD za barel.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.