Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Když všechno ostatní selhává, tato investice vaše finanční prostředky naopak zhodnotí!

Půvab zlata jako stabilní investice spočívá v jeho jedinečné schopnosti udržet hodnotu. Které faktory jeho cenu ovlivňují a jak?

Publikováno
Když všechno ostatní selhává, tato investice vaše finanční prostředky naopak zhodnotí!
Zdroj: depositphotos.com

Zlato bylo vždy synonymem bohatství a stability, a proto je vyhledávanou investicí pro ty, kteří chtějí diverzifikovat svá portfolia. Na rozdíl od akcií nebo dluhopisů je zlato jedinečným uchovatelem hodnoty. Jeho hodnota však není zcela pevná a je ovlivňována různými faktory.

Investoři zvažující investici do zlata by měli rozumět hlavním faktorům, které ovlivňují jeho hodnotu. Podle Steva Azouryho, certifikovaného finančního poradce a majitele společnosti Azoury Financial, ovlivňují cenu zlata obvykle tři klíčové faktory: inflace, dlouhodobé úrokové sazby a tržní a ekonomické podmínky.

Vliv inflace na cenu zlata

Inflace hraje při pohybu cen zlata zásadní roli. S rostoucí inflací se snižuje kupní síla měny. Na rozdíl od jiných komodit, není cena žlutého kovu tak volatilní. Jeho cena také relativně roste s tím, jak klesá kupní síla a tudíž hodnota peněz.

Hodnota zlata se často pohybuje nepřímo úměrně pohybům hodnoty dolaru, což z něj činí atraktivní volbu pro investory, kteří se snaží ochránit svá portfolia před negativními účinky inflace.

Zvyšující se atraktivita investice do zlata pak zvýší poptávku po něm a tím se efekt růstu ceny s rostoucí inflací ještě umocňuje.

Úrokové sazby a cena zlata

Na rozdíl od dividendových akcií, nebo dluhopisů nevýhodou zlata je, že negeneruje průběžné příjmy. Výnos investice je čistě závislý na rozdílu mezi cenou v době koupě a prodeje. Rostoucí úrokové sazby tak mohou jeho atraktivitu snižovat, protože investoři se kvůli lepším výnosům obracejí k úročeným aktivům, jako jsou dluhopisy.

Naopak pokles úrokových sazeb může vést ke zvýšené poptávce po zlatě, protože úročené investice ztrácejí svůj půvab. Zkušení investoři přelévají část svých prostředků do zlata a vytváří tím tlak na růst jeho ceny, který zase přiláká další investice.

V prvním kvartále roku 2022 můžeme pozorovat značný nárůst ceny zlata pod vlivem rostoucí inflace, kterou pak centrální banky, včetně té americké, krotily zvyšováním úrokových sazeb.

Během roku 2023 se inflaci podařilo snížit a v závěru roku byly všichni přesvědčeni, že brzy dojde ke snižování úrokových sazeb. Cena zlata tak koncem roku našla nové historické maximum. 

Oba peaky jsou dobře vidět na grafu níže.

Vývoj ceny zlata od začátku roku 2022

Tržní a ekonomické podmínky

Třetím faktorem ovlivňujícím ceny drahého kovu je celkový stav trhu a ekonomiky. V dobách nejistoty nebo pesimismu ohledně budoucích ekonomických podmínek vystupuje do popředí status zlata jako bezpečného aktiva.

Investoři se často obracejí ke zlatu jako k ochrannému opatření proti volatilním trhům a hospodářským poklesům, což vede ke zvýšené poptávce a následně k vyšším cenám.

Začlenění zlata do investiční strategie

Vzhledem ke své pověsti bezpečné komodity může být zlato cenným doplňkem každého investičního portfolia. Existuje několik způsobů, jak do zlata investovat:

  • Fyzické zlato: Investoři mohou nakupovat zlaté mince a pruty a bezpečně je uložit v osobním trezoru nebo v profesionální úschovně.
  • Zlaté ETF: Tyto burzovně obchodované fondy (ETF) sdružují peníze od více investorů a nakupují fyzické zlato, přičemž podílníci profitují ze zisků zlata úměrně svému podílu.
  • ETF na těžbu zlata: Další typ fondů investuje do diverzifikovaného portfolia akcií těžařských společností a poskytují expozici vůči zlatu a potenciálnímu růstu těžařských společností.

Vývoj ceny iShares Gold Trust ETF za poslední rok

Cena zlata se v konečném důsledku řídí zákonem nabídky a poptávky. Když je po zlatě zvýšená poptávka v důsledku ekonomických nebo tržních podmínek, jeho cena má tendenci růst.

Naopak snížená poptávka obvykle vede k poklesu ceny. Pochopení této dynamiky může investorům pomoci činit informovaná rozhodnutí při zvažování zlata jako součásti jejich investiční strategie.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎