Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato letos poroste bez ohledu na vývoj sazeb! Známe nový motor růstu jeho ceny

Ceny zlata dosáhly historických maxim v období vysokých úrokových sazeb. Čím to, že tradiční vztah mezi měnovou politikou a cenou zlata nefunguje?

Publikováno
Zlato letos poroste bez ohledu na vývoj sazeb! Známe nový motor růstu jeho ceny
Zdroj: depositphotos.com

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla z velké části díky nákupům v období vánočních svátků, což je běžná situace. Růst HDP ve výši 3,3 % ale překonal všechna očekávání.

Otázka, jestli americká centrální banka sníží úrokové sazby a kam by měli v této situaci investoři alokovat svůj kapitál je stále frekventovanější. Podle nástroje CME FedWatch je 88% pravděpodobnost snížení úrokových sazeb do května.

Při současných vysokých úrokových sazbách se jako dobrá investice přirozeně jeví dluhopisy. Od začátku roku jsou také ve skvělé kondici akciové trhy a indexy, které dosahují rekordních hodnot.

Přesto řada analytiků a investorů doporučuje investici do zlata, které aktuálně vůbec není levné.

Vývoj ceny zlata od začátku roku 2023

Analytici společností JPMorgan a XIB Asset Management vidí potenciální přínosy pro zlato ve snížení sazeb a oživení investiční poptávky.

Banka UBS doporučuje nákup zlata při poklesu pod 2 000 USD za unci a předpokládá potenciální růst až na 2 250 USD za unci do konce roku, a to v důsledku uvolnění měnové politiky a následného tlaku na americký dolar a reálné úrokové sazby.

Jak je však vidět z grafu, zlato rostlo v roce 2023, a tedy v prostředí vysokých úrokových sazeb, které tradičně jeho ceně nepřejí, o více než 11 %. V loňském roce drahý kov také zaznamenal novou rekordní hodnotu.

Co tedy ovlivňuje cenu zlata?

Společnost BMO Capital Markets zpochybňuje tradiční názor, že ceny zlata jsou úzce spjaty s úrokovými sazbami, a naznačuje, že se tato korelace zmenšila.

Místo toho se domnívá, že hlavním impulsem pro růst ceny jsou nákupy centrálních bank, které žlutý kov nakupují v obrovských objemech.

A vede mezi nimi Čína, která se podobně jako jiné rozvíjející se ekonomiky snaží diverzifikovat od amerického dolaru tím, že zvyšují svou držbu zlata.

Čínská lidová banka, která od listopadu 2022 nepřetržitě nakupuje zlato a do konce loňského roku dosáhla celkového objemu 2 235 tun je bez jakýchkoli diskuzí největším kupujícím na světě – 4,3 % oficiálních devizových rezerv Číny jsou nyní ve zlatě.

Zdroj: usfunds.com
China gold purchases
Nákupy zlata Čínskou lidovou bankou v posledních 5 letech vs. cena zlata

Kromě čínské centrální banky nakupují zlato ve velkém i čínské domácnosti a investoři, kteří v něm hledají jistotu, kterou jim aktuální situace čínských akciových trhů nemůže nabídnout.

Tento odklon pěkně ilustruje srovnání vývoje ceny zlata denominovaného v čínském juanu a hodnoty čínského akciového indexu CSI 300, který se již dlouho propadá.

Zdroj: usfunds.com
Cena zlata v Juanu vs CSI 300
Cena zlata v Juanu vs CSI 300

Je tedy zlato dobrou investicí?

Aktuální situace investici do zlata skutečně nahrává i přes jeho relativně vysokou cenu. Je ale otázkou, jak dlouho bude tento trend trvat.

Situace v Číně se snadno může otočit, protože vzhledem k poklesu cen tamních akcií a indexů i ochotě vlády otevřít a zpřístupnit finanční trh zahraničním subjektům, se stávají čínské trhy atraktivní investiční příležitostí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎