Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Thajský vládní orgán se rozhodl pro zákaz plateb pomocí kryptoměn, co jej k tomu vedlo?

Publikováno
Thajský vládní orgán se rozhodl pro zákaz plateb pomocí kryptoměn, co jej k tomu vedlo?
Zdroj: tickernews.co

Od prosince 2021 thajská vláda pracuje na přípravě nového regulačního rámce k určení hranic, kam až si nechá kryptoměny připustit k tělu. Mezi prvotními opatřeními vyplývajícími z této snahy je zákaz plateb pomocí digitálních aktiv, zatímco například obchodování nebo investování do kryptoměn zůstává zcela povolené.

Postoj vlády není tak negativní, jak se může zdát. Během září minulého roku bylo avizováno, že Thajská organizace cestovního ruchu plánuje vytvořit token s názvem TAT, který by měl přilákat do země osoby vlastnící kryptoměny. Token TAT má sloužit jako převod mezi měnami a zajistit cestovním kancelářím větší likviditu.

Zákaz plateb pomocí kryptoměn

V rámci pokračující snahy o vytvoření regulovaného trhu s kryptoměnami pro širokou veřejnost oznámila thajská Komise pro cenné papíry (SEC) zákaz používání kryptoměn pro platby. Mezitím navrhla nové pravidlo, které požaduje od podniků zaměřených na digitální aktiva, včetně brokerů a burz, aby zveřejňovali informace o kvalitě služeb a využívání IT technologií.

Podle oznámení vydaného komisí bylo podnikům v regionu doporučeno, aby od dubna 2022 nepřijímaly kryptoměnové platby a to po projednání jejich důsledků s Thajskou centrální bankou.

Zákazníci nebudou moci provádět platby v kryptoměnách od 1. dubna, obchodníci budou mít na vyřazení kryptoměn ze svých platebních systémů dalších 30 dní. Thajský SEC vypracoval s centrální bankou studii zabývající se dopadem kryptoměnových plateb na thajský finanční systém.

Vypracovaná studie

Kryptoměnové služby mohou prý negativně ovlivnit stabilitu finančního systému a ekonomiky celkově včetně spotřebitelů a firem. Mezi tato rizika, na která upozornila Komise pro cenné papíry, patří ztráta hodnoty způsobená volatilitou, krádeže spojené s kryptoměnami, praní špinavých peněz a únik osobních údajů. Po zavedení bude podnikům v Thajsku zakázáno inzerovat přijímání krypto plateb a zřizovat systémy, nástroje nebo peněženky pro usnadnění transakcí.

Poznámka

Poznámka: Podniky, u nichž bude zjištěno nedodržování nových zákonů o platbách v kryptoměnách, budou vystaveny právním krokům, včetně dočasného pozastavení nebo zrušení služeb.

Oba kontrolní orgány nicméně uvedly, že oceňují výhody blockchainu a podporují jeho adopci k dalším inovativním řešením. Cílem návrhu thajského SECu je navíc dále zajistit bezpečnost investorů prostřednictvím měření kvality služeb poskytovaných podniky soustředící se na digitální aktiva.

Firmy budou muset nově připravovat a zasílat zprávy o kvalitě služeb a využívání systému každý měsíc. Tyto zprávy budou muset být rovněž publikovány na webových stránkách daných provozovatelů služeb. Z dalších skutečností obsažených v oficiálním prohlášení vyplývá, že na problémy s platbami si měli stěžovat sami investoři, což možná vedlo k rozhodnutí o zrušení transakcí pomocí kryptoměn.

Daňové úlevy

Důvodem, proč se kryptoměnová komunita podivuje nad tímto rozhodnutím, je skutečnost, že thajské orgány nezastávají negativní postoj proti přijímání digitálních aktiv a v určitých ohledech jdou investorům na ruku. Na začátku března totiž ministerstvo financí přišlo s oznámením, že osvobozuje obchodníky s kryptoměnami od 7% daně z přidané hodnoty na autorizovaných burzách.

“Nová daňová politika byla vypracována na podporu vznikajícího trhu s digitálními aktivy v druhé největší ekonomice jihovýchodní Asie,” uvedl ministr financí.

Pozměněná daňová politika by také umožnila obchodníkům započítat si roční ztráty proti ziskům z investic do kryptoměn, což známe i my v České republice při investování do akcií. Nový daňový systém rovněž slibuje, že investorům, kteří investují alespoň dva roky do krypto startupů v zemi, nabídne daňové osvobození až na 10 let.

Ochrana spotřebitelů

Ochrana spotřebitelů je pro thajský SEC zjevně velice důležitá, neboť během “psího meme šílenství” se orgán rozhodl od 11. června 2021 pro zákaz obchodování meme nebo fanouškovských tokenů a dokonce i NFT. Meme token (např. Shiba Inu) se pak podle thajské SEC definuje jako kryptoměna, která nemá jasný cíl a jejíž cena je založena na trendech ze sociálních sítí.

Podpora cestovního ruchu

Phornsiri Manoharn, guvernér Thajské organizace cestovního ruchu, považuje kryptoměny za třídu aktiv, jež mění svět. Thajsko je známé jako jedna z nejnavštěvovanějších zemí na světě a nová iniciativa prostřednictvím výše zmiňovaných tokenů TAT v oblasti kryptoměn by mohla přilákat více turistů, slibuje si organizace.

Pokud bude token vyvinut, jeho funkce by mohly usnadnit převod voucherů na mince TAT, což by zvýšilo likviditu provozovatelů cestovního ruchu. Může to také vyslat signál zbytku světa, že thajský sektor cestovního ruchu je opět otevřený pro podnikání, protože tento sektor se stále snaží vypořádat s negativními důsledky krize koronaviru, která na sektor měla obrovský dopad.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.