Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií Moneta Money Bank – stane se třetí nejsilnější bankou?

Publikováno
Technická a fundamentální analýza akcií Moneta Money Bank – stane se třetí nejsilnější bankou?
Zdroj: czechcrunch.cz

Dnes budeme pokračovat v naši pravidelné technické a fundamentální analýze na české akciové tituly. Tentokrát se znova podíváme do bankovního sektoru – a to na akcie Moneta Money Bank. I když jsme se krapet vzdálili od povahy minulého analyzovaného titulu akcií Kofola, dříve jsme už do bankovního sektoru nahlédli díky analýze akcií Komerční banky.

Jak je tedy zvykem, Monetu si ve stručnosti představíme a ještě předtím si uvedeme jisté zajímavosti, které jsou v souvislosti s tímto titulem poměrně důležité. Pak navážeme v rámci fundamentální analýzy důležitými hospodářskými údaji a pak se vrhneme na technickou analýzu. Na závěr si titul zhodnotíme.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Odkup části akcií Monety ze strany PPF

Momentálně tímto titulem nejvíce hýbal fakt, že PPF má v plánu odkup jisté části akcií finanční instituce Moneta Money Bank, čímž v podstatě dojde k propojení s Air Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF má odkoupit akcie v objemu 141 723 860 kusů za celkových 11,3 miliard korun (80 korun/akcie).

Tanemo tak získá 28,36% podíl v Moneta Money Bank. Vzhledem k tomu, že transakcí dojde k získání podstatného podílu, musí obchod napřed schválit regulátor. Regulátorem je v tomto případě Česká národní banka, která transakci nedávno dala zelenou. K vypořádání mělo dojít minulý týden, konkrétně v úterý 20. dubna.

Vzhledem ke spojení Moneta Money Bank a Air Bank by díky počtu klientů v podstatě vznikla třetí největší bankovní instituce v tuzemském trhu.

Moneta Money Bank

Nyní si dáme krátké představení této instituce, která byla původně založena v roce 1997 pod názvem GE Capital Bank. Později se stala GE Money Bank a od roku 2016 známe Monetu pod současným názvem. Původní vlastník General Electric svůj podíl zcela odprodal, a tak se společnost stala téměř ryze českou.

Nedávno měl (ale jen velmi krátce) Goldman Sachs více jak 12% podíl, ale nakonec většinu odprodali a zbylo jim něco přes 4 %.

Moneta každopádně navázala na stabilitu a důvěryhodnost GE Money Bank, zachovala kontinuitu a začala se zaměřovat hlavně na digitalizaci finančních produktů.

Se svými dceřinými společnostmi patří mezi vedoucí a rostoucí poskytovatele bankovních a finančních služeb českým domácnostem, živnostníkům a malým a středním firmám. Banka zaměstnává více jak 3 000 lidí a její tržní kapitalizace činí téměř 40 miliard korun.

Fundamentální analýza společnosti (účetní období 2020)

V rámci fundamentální analýzy si jako první rozebereme dividendy. Bylo již rozhodnuto, že za rok 2020 Moneta vyplatí akcionářům 3 koruny na akcii, což vzhledem k současné ceně titulu znamená asi 3,75 % výnosu plynoucího z dividendy. Nic extra, ale inflaci částka pokryje.

Dlouhodobí držitelé asi nadšení nejsou, avšak není to vyloženě vina banky. Kvůli pandemie ČNB značně omezovala výplatu dividend bankovních institucí.

Co se týče historie vyplácení dividend, za poslední léta jsou ty tři koruny nejméně. V roce 2017 se držitelé akcií mohli těšit z téměř 10 korun na akcii, což tehdy znamenalo více jak 12% dividendový výnos.

Dividendy vyplácené Monetou. Zdroj: Kurzy.cz
Dividendy vyplácené Monetou. Zdroj: Kurzy.cz

Jak již bylo řečeno, aktuální tržní kapitalizace instituce je téměř 40 miliard korun. Celkové výnosy za minulý rok pak činí 12,1 miliard korun a provozní náklady se zakotvily na 5,5 miliardách korun. Zisk před zdaněním a nákladů na riziko se ustálil kolem 6,6 miliard korun.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají dividendové akcie, určitě navštivte naši rubriku věnovanou tomuto tématu.

Moneta dosáhla čistého zisku 2,6 miliard korun a rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je skoro 11 %. Uvedené číslo můžeme označit za uspokojivé. Pak máme EPS přibližně 5,1 bodů a P/E je více jak 15 bodů. Tudíž jsme velmi blízko od horní hranice konzervativnějších investorů (15 bodů).

Technická analýza akcií Moneta

MonetaTýdenní graf akciového titulu Moneta. Zdroj: Lynx
Týdenní graf akciového titulu Moneta. Zdroj: Lynx

U technické analýzy napřed začneme s týdenním grafem, kde má struktura podobu tzv. V-shape. Trh od mohutného propadu z března minulého roku většinu ztrát umazal, což je nesporně dobrý signál. Leč týdenní graf výše nám říká také to, že akcie Moneta v podstatě několik let docela stagnují.

Kurz se před tímto hlubokým dropem docela dlouho pohyboval v rámci zakresleného kanálu a v závěru roku 2019 se podařilo prorazit směrem nahoru. Pokud by tedy Covid nepřišel, býčí trend by už tehdy dost možná pokračoval a cenu bychom měli jinde.

Denní graf akciového titulu Moneta. Zdroj: Lynx
Denní graf akciového titulu Moneta. Zdroj: Lynx

Samotný hluboký propad znamenal pro náš analyzovaný titul ztrátu asi 43 %, což je za tak krátký pokles velmi bolestivé. Síla pro odraz byla až na 50 korunách, což je supportní úroveň, která se následujícími retesty potvrdila jako vcelku spolehlivá. V srpnu 2020 se nakupujícím skoro podařilo prorazit S/R level 59 korun, ale nakonec snaha nedopadla dobře.

Kurz více jak půl roku osciloval v rozmezí S/R úrovní 50 – 59 korun. Až v polovině listopadu byli nakupující úspěšní a rezistenci prorazili.

Od té doby cena sice soustavně expanduje, ale v lednu bylo price action docela zvláštní. Sami se můžete přesvědčit, že v lednu přišla jednorázově vysoká volatilita a pak stejně rychle zmizela. Z tohoto období jsem našel jedinou zprávu, ale z její povahy mi přijde zvláštní, že by měla způsobit takovou paniku.

V každém případě kurz postoupil až k S/R pásmu okolo 84,5 korun, kde vcelku nedávno proběhlo zamítnutí. Ovšem kurz je zase dost blízko, takže je druhé přímé otestování rezistence na spadnutí.

Jestli se povede tuto úroveň prorazit, trhu se otevřou dveře pro další cenový postup. Moneta pak bude mít šanci se dostat k trojciferné hodnotě za jednu akcii.

Mimoto týdenní RSI má pořád dost prostoru pro růst. Indikátor je i čistý bez jakékoliv divergence. Denní RSI se tím nedávným dropem pročistil. Ovšem pozitivní setrvačnost potřebuje nabudit, aby trh mohl pokračovat.

Závěrem

Moneta je na tom dle našich sledovaných údajů z fundamentálního hlediska docela dobře, a pokud dojde i k nějakému propojení s Air Bank, jak se spekuluje, určitě to této bankovní instituci pomůže.

Dividendoví investoři však mohou být zklamaní, že výnos není vyšší.

Co se týče technické stránky trhu, máme zde více jak roční a vcelku stabilní růstový trend. Pokud se brzy podaří překonat uváděných 84,5 korun, z technického hlediska se otevře prostor pro pokračování v expanzi.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎