Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií Komerční banky

Technická a fundamentální analýza akcií Komerční banky
Zdroj: Mediar.cz

V minulých analýzách českých akcií jsme se věnovali akciím Avast, České zbrojovky, Philip Morris a nyní si rozebereme finanční instituci Komerční banka. Jak je pravidlem, prvně si Komerční banku jako společnost stručně představíme. Posléze navážeme fundamentální i technickou analýzou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komerční banka, a.s.

Komerční banka je bankovní institucí působící na českém kapitálovém trhu a z většiny vlastněná francouzskou finanční skupinou Société Générale. Jedná se o akciovou společnost, jejíž akcie jsou obchodovatelné na Pražské burze a jsou součástí indexu PX.

V Česku obsluhuje přibližně 1,65 milionu zákazníků a zaměřuje se na služby v drobném bankovnictví pro fyzické a právnické osoby. Tržní kapitalizace této instituce činí téměř 132 miliard korun. Kromě toho se samozřejmě jedná o jednu z velmi důležitých bankovních institucí operujících na českém kapitálovém trhu.

Fundamentální analýza společnosti Komerční banka (účetní období 2020)

Jak je zvykem, prvně se zaměříme na fundamentální analýzu, kdy nejprve uvedu, co bude nejvíce zajímat investory dividendových akcií. Komerční banka sice dividendy vyplácí, ale kvůli momentálním problémům s pandemií došlo minulý rok k zastavení výplat (dle rozhodnutí ČNB).

Poznámka

Z veřejných zdrojů sice vyplývá, že by mělo již tenhle rok dojít k obnovení vyplácení dividend, ale úplně jisté to zatím není.

Dividenda-komercni-banka
Dividenda Komerční banky v letech 2001 a 2019. Zdroj: Kurzy.cz

Co se týče konkrétních částek, před splitem akcií Komerční banky v roce 2016 vyplácela dividendy v rozmezí několika stovek korun. Tehdy bylo ovšem kurzové rozpětí za jednu akcii přibližně 3 500 – 5 500 korun. Po uvedeném splitu cena nevzrostla nad 1 000 korun.

Jak je z grafu vidno, v letech 2017 – 2019 akcionáři získali 40-51 korun na drženou akcii. Tudíž dividendový výnos dosahoval něco v rozmezí 4 – 5 %.

Teď se přesuneme k dalším číslům. Celkový obrat za rok 2020 dosahuje 36,5 miliard korun. EBITDA činí 28,2 miliard korun a čistý zisk pro akcionáře dělá téměř 8,2 miliard korun, což znamená oproti předešlému roku 45% pokles. Zisk na akcii (EPS) je na 43,19 bodech.

Zatímco rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je ve výši cca 7,44 %, což není moc pozitivní číslo. Standard je asi 15 – 20 %, takže od nějakého ideálu má náš titul dost daleko. Do jisté míry to může vyvažovat ukazatel poměru tržní ceny akcie a výnosu (P/E),neboť je na 16 bodech. Vzhledem k tomu, že pro konzervativní investory je strop obvykle 15 bodů, někdo vzhledem k vyššímu ocenění v dnešní době akceptuje i 20 bodů. P/E Komerční banky se tak může jevit uspokojivé.

Technická analýza společnosti Komerční banka

Denní graf akciového titulu Komerční banka.
Denní graf akciového titulu Komerční banka. Zdroj: Lynx

Nyní se dostáváme k technické analýze a hned na úvod mohu říct, že tržní vývoj z posledních asi 12 měsíců je docela optimistický. Leč fakticky je titul v dlouhodobém medvědím trendu. Od dříve zmiňovaného splitu z 12. 5. 2016 máme historické maximum z první poloviny roku 2017 a přesahuje 1 000 korun za akcii.

Od té doby (až na krátké retracementy proti trendu) kurz soustavně klesá. Tudíž, jak bylo řečeno, dlouhodobý trend je medvědí. Zatímco střednědobě je trh býčí. Ovšem řečený býčí trend není žádná hitparáda. Každopádně ten hluboký propad z března minulého roku je samozřejmě reakce na Covid a tehdy během pár týdnů došlo ke znehodnocení o cca 45 %.

Takový propad je docela mela, ale zas na druhou stranu výborná příležitost pro nákup. Nic totiž nepadá donekonečna. Dno se tehdy utvořilo na cca 460 korunách a pak začala expanze, která však vydržela pouze po pásmo začínající na 620 korunách. Pak došlo k rotaci kurzu a zanedlouho proběhl retest první zmíněné hladiny.

Zde nastal druhý odraz, což znamená obratový pattern dvojité dno. Když se zmíněný pattern postupně potvrzoval, nakonec nákupní tlak začal dosti sílit. Když se podařilo prorazit, S/R level kolem 630 korunách, jednalo se z technického hlediska o velký dílčí úspěch. Pak se i pásmo potvrdilo jako support, po čemž následoval růst po S/R level 729 korun, kde však vidíme zamítnutí.

Kurz se stočil dolů, ale v blízkosti supportu zase cena pěkně rotovala. Ta zakreslená malá struktura v podobě rostoucího trojúhelníku značí, že se spíše blíží průraz směrem nahoru. Z patternu je totiž jasné, že jsou nakupující agresivnější než prodejci. Leč důležité je, aby pak brzy došlo i k průrazu blízkého rezistenčního pásma. Třeba samotný průraz z patternu vytvoří silnou setrvačnost, která pomůže.

Závěrem

Když bych měl být mírnější kvůli aktuálnímu kontextu (Covid), akciový titul Komerční banky je z fundamentálního pohledu spíše takový průměr. Nicméně se nejedná o žádnou tragédii a je potřeba kalkulovat s tím, že se v tuzemsku jedná o velkou finanční instituci. Propad ceny této akcie způsobil snížení P/E poměru, kde se v současné době drží na úrovni cca 16, čímž tento titul působí “levně”.

Z technického hlediska je značný problém v tom, že tento titul je už pár let v klesajícím trendu. Uvedená by mohlo znamenat, že velcí investoři mají tendenci spíše z trhu utíkat. Aktuální střednědobý uptrend vypadá nadějně a třeba se blíží přerušení dlouhodobého downtrendu.

Jaký je váš názor na tento akciový titul? Věříte, že akcie Komerční banky zase budou růst? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.