Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií Kofola – dlouhodobý medvědí trend slábne?

Publikováno
Technická a fundamentální analýza akcií Kofola – dlouhodobý medvědí trend slábne?
Zdroj: kofola.cz

V předešlých analýzách jsme se zaměřili na různé české akciové tituly jako třeba technologická společnost Avast, nebo zbrojařská firma Česká zbrojovka. Nezapomněli jsme ani na tabákový průmysl (Philip Morris) a jednu z největších tuzemských finanční institucí (Komerční banka).

Dnes postoupíme zase jiným směrem a budeme se zabývat společností Kofola a.s., kterou jistě každý z nás zná.

Předně si kvůli úplnosti společnost Kofola ve stručnosti představíme. Pak ovšem navážeme fundamentální i technickou analýzou, po kterých následuje krátký závěr s obecným stanoviskem k titulu.

Kofola a.s. – už dávno to není jen malý lokální producent, expanze na zahraniční trhy je v plném proudu

kofola příchutěKofola vyrábí nealkoholické nápoje a vznikla na konci 50. let. Jednalo se o reakci na západní trend, kde trh s ochucenými nealkoholickými nápoji kvetl, a zde zrovna neexistoval žádný substitut ke kolovým nápojům jako je Coca Cola. Stát navíc nevěděl, co dělat s odpadním kofeinem, který se akumuloval po pražení kávy a byla škoda ho likvidovat.

Tudíž byla dvojnásobná motivace přivést produkt kolového typu na tuzemský trh. V dnešní době ovšem společnost nevyrábí pouze kofolový sirup, ale i třeba produkty pod značkou UGO. Respektive Kofola před necelými deseti lety koupila celou síť UGO barů. Společnost má za sebou vícero akvizic s jinými výrobci nealkoholických nápojů jako je Korunní a Ondrášovka.

Snaží se o expanzi na zahraniční trhy na jihu Evropy a rozšiřuje své portfolio produktů o řemeslné cidery a kávy. Jednoduše řečeno Kofola expanduje a dávno se nejedná pouze o lokálního producenta kolového sirupu. Pokud se chcete konkrétně dozvědět, co vše Kofola vlastní a distribuuje, doporučuji výroční zprávu.

Fundamentální analýza společnosti (účetní období 2020)

Jak je tedy zvykem, dáme přednost fundamentální analýze, kdy nejprve uvedu, co bude nejvíce zajímat investory dividendových akcií. Kofola sice dividendy vyplácí, ale nejedná se o žádnou velkou hitparádu.

Minulý rok dividenda činila 13,5 korun, což je vzhledem k současné ceně dividendový výnos necelých 5 % na akcii. Vzhledem k současným ekonomickým problémům nelze očekávat, že by společnost za minulý rok dividendy zvýšila. Vlastně hrozí, že dividendový výnos bude ještě nižší.

Vyplacené dividendy. Zdroj: Kurzy.cz
Vyplacené dividendy. Zdroj: Kurzy.cz

Co se týče hospodaření, celkový obrat za rok 2020 dosahuje téměř 6,2 miliard korun. Celoroční tržby tudíž klesly ve srovnání s rokem 2019 o 3,7 %.

EBITDA je něco málo přes miliardu korun a čistý zisk činí 181 miliónů korun, což znamená oproti předešlému roku 36% pokles.

Zisk na akcii (EPS) je na 8,1 bodech. Ukazatel poměru tržní ceny akcie a výnosu (P/E) dosahuje 34,5 bodů, což zase znatelně převyšuje obecný konzervativní standard, který mívá strop v rozmezí 15-20 bodů.

Technická analýza společnosti Kofola

Nyní přejděme k technické analýze této akcie a na úvod si můžeme rovnou říct, že je zde vcelku solidní snaha o úplné smazání ztrát, ke kterým došlo díky pandemie Covid-19. Během několika týdnu tehdy akcie Kofoly ztratily na cca 35 % ze své hodnoty.

Dno se v polovině března vytvořilo na 190 korunách, načež došlo k velmi agresivní reakci, která cenu dostala až na 248 korun, čímž se podstatná část ztrát rychle umazala.

Kofola
Denní graf akciového titulu Kofola. Zdroj: Lynxbroker.cz

Řečené agresivní reakci se říká „automatická reakce“. Jednoduše řečeno, nic nepadá věčně, protože i nabídka se musí někdy vyčerpat. Každopádně na S/R pásmu okolo 248 korun došlo v květnu k rotaci kurzu, ale celkově vzato byl pokles dost střídmý. Napřed došlo k slušné reakci na S/R pásmu okolo 232 korun, ale pozitivní setrvačnost moc dlouho nevydržela.

Nakonec supportní pásmo padlo a cena akcie Kofola velmi pomalu klesala až k S/R pásmu okolo 211 korun, kde došlo zase ke zvratu. Cena se na řečené úrovni odrazila a od té doby trh drží vcelku stabilní expanzivní trend.

V polovině prosince došlo k jakési gradaci, což vyústilo ve vytvoření té obrovské impulsní svíce. Zmíněná svíce znamenala průraz hned dvou S/R pásem najednou – 248 korun a 266 korun.

Asi nemusím říkat, že takové price action je nesmírně býčí a tak není překvapením, že růst pokračoval hned následující den. Leč tentokrát snaha příliš nevyšla, protože u S/R pásma 295 korun došlo k tak silnému zamítnutí, že prodávající cenu sestřelili zpátky pod S/R pásmo 281 korun. Díky tomu dlouhému knotu má tahle svíce silně medvědí povahu.

Poznámka

Jedná se o tzv. Shooting star svíci, která může začít úplnou reverzi trendu.

Avšak v následném vývoji dokázal trh využít S/R pásmo 248 korun jako silný support pro odraz a pokračování v expanzivním trendu. Abych byl upřímný, cena sice roste, ale pohyb je dost těžkopádný. Nynější uptrend trvá více jak rok a je proto značně důležité, aby se nakupujícím podařilo prorazit přes následující dvě rezistenční pásma. Jinak by hrozilo, že dojde k narušení trendové struktury.

Technická analýza kofola
Týdenní graf akciového titulu Kofola. Zdroj: Lynxbroker.cz

Bohužel dostupná data z nedávných let ukazují, že Kofola má dlouhodobé problémy.

Za těch několik let činí znehodnocení po březnové dno z roku 2020 58 %. Část ztrát se samozřejmě povedlo umazat díky více jak roční expanzi.

Každopádně je dlouhodobý trend silně medvědí a zatím je evidentní, že řečený trend stále platí. Zas na druhou stranu existuje i jakási šance, že březen 2020 byl definitivní dno a čeká nás dlouhodobě udržitelný kurzový růst.

Leč na to je potřeba několik potvrzení, které zatím nejsou k dispozici. Prvním krokem by bylo prolomení cenové úrovně 300 korun. Tím by se ten dlouhodobý medvědí trend výrazně nalomil.

Závěrem

Kdybych měl napřed zhodnotit technickou stránku trhu, z dlouhodobého hlediska má tento titul jednoznačně problém.

Máme tu totiž docela silný dlouhodobý trend, který je ovšem díky více jak ročnímu růstu částečně oslabený. Tudíž do jisté míry existuje šance, že jsme svědky snah o celkovou změnu trendu na býka. Na to ovšem potřebujeme v průběhu času pár technických signálů jako potvrzení.

Co se týče fundamentálního hlediska, řekli jsme si, že Kofola má tendenci expandovat a rozšiřovat své portfolio produktů. Takže podmínky nejsou v tomto ohledu ani náhodou statické, ale dynamicky se vyvíjí.

Nicméně čísla jako taková nejsou nic moc, i když vzhledem k pandemii Covid 19 bychom měli jedno oko částečné zavřít a být smířlivější. Lze očekávat, že až dojde k rozvolnění v pohostinství, tržby a zisk zase porostou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎