Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stručný návod, jak přetavit dividendy na pasivní příjem

Publikováno
Stručný návod, jak přetavit dividendy na pasivní příjem
Zdroj: depositphotos.com

Vidina pasivního příjmu je lákavá… Kdo by nechtěl sedět a sledovat, jak jeho peníze tiše vydělávají další peníze, aniž by musel dělat nějakou další práci? Vytvoření pasivního příjmu se však snadněji řekne, než udělá. Jednou z možností však mohou být dividendy, které představují pravidelné vyplácení podílu ze zisku společnosti, pokud vlastníte akcie tohoto podniku.

Dividendy jsou výnosy, které investoři dostávají za držení akcií společnosti. Pokud je společnost zisková, dostávají akcionáři dividendy jako odměnu za riziko spojené s vlastnictvím jejich části podniku.

Když společnost vydělá peníze, má několik možností, jak s nimi naložit: Reinvestovat je do podniku, využít je ke splácení dluhu nebo vyplatit akcionářům dividendy. Pokud se rozhodne pro třetí možnost, získá každý investor odměnu podle toho, kolik drží akcií. Řekněme například, že společnost oznámí dividendu ve výši 1 dolaru na akcii. V takovém případě by akcionář s padesáti akciemi získal ze své investice 50 dolarů.

Poznámka

Pokud vás zajímají dividendové akcie více, doporučujeme přečíst tento komplexní článek.

Jak najít nejlepší dividendové akcie?

Inkasování dividend každé čtvrtletí, měsíc nebo rok je vynikajícím zdrojem pasivního příjmu. Proto je klíčové najít společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendy a mají za sebou úspěšnou a dlouhodobou historii vyplácení části zisku akcionářům. K nalezení nejlepších dividendových akcií použijte následující tipy.

Investujte do společností se spolehlivou historií

To, že má společnost mnohamiliardovou hodnotu, ještě neznamená, že je ideální investicí. Společnost také musí vyplácet dividendy svým akcionářům. Proto je dobré zkontrolovat záznamy o dividendách vyplacených v minulosti. Obecně platí, že společnost, která vyplácela svým akcionářům dividendy v posledních několika letech, v tom bude pravděpodobně pokračovat. Společnost s vysokými zisky, ale bez historie vyplácených dividend na druhé straně bude nespolehlivou investicí pro zvýšení vašeho pasivního příjmu.

Kromě toho je třeba upřednostnit faktor vyváženosti. Ačkoli společnost, která vyplácí každý haléř svého zisku ve formě dividend, zní fantasticky, není udržitelné v praxi, aby společnost měla dlouhodobě tzv. výplatní poměr 100 %.

Obvykle je vhodnou dividendovou investicí společnost, která stabilně vyplácí dividendy s výplatním poměrem v intervalu 50 – 70 %. Díky tomu podnik použije část svých zisků na udržení a rozvoj, což mu v příštích letech zajistí ještě vyšší zisky – jsou-li tyto peníze využívané vhodným způsobem.

Ziskovost a stabilní peněžní toky

Společnosti, které vytvářejí značné příjmy, budou s větší pravděpodobností vyplácet dividendy. Na druhou stranu společnost, která vykazuje meziroční ztráty, pravděpodobně utrpí pokles ceny akcií a omezí své obchodní aktivity.

Proto je cash flow životně důležité. Zisková společnost bude mít pravděpodobně lepší cash flow, což vede k vyšší pravděpodobnosti výplaty dividend. Nahlédnutí do finančních výkazů společnosti vám napoví, zda na její účty pravidelně přicházejí a odcházejí značné finanční částky. Nemusíte nutně investovat do firem s nejblyštivějším produktem nebo primární veřejnou nabídku akcií (IPO), která se dostává na titulní stránky novin. Hledejte firmy, které sedí na hromadách peněz.

Zisk je důležitou součástí celkového obrazu – Je těžké mít pozitivní cash flow, když podnik nevydělává více, než utrácí. Kontrola prognóz ziskovosti vám proto pomůže odhadnout, jak pravděpodobné je, že společnost bude v budoucnu vyplácet dividendy.

Obecně platí, že společnosti, které v příštích několika letech předpokládají růst ziskovosti alespoň o 5 %, mohou svým akcionářům poskytovat dividendy i v budoucnu.

Vyhněte se vysokému zadlužení

Stejně jako peněžní tok značí schopnost společnosti vyplácet dividendy, může být dluh známkou toho, že peníze investorovi nepotečou. I když ne každý dluh je ochromující, společnost s poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu 2 nebo vyšším nemusí být tou nejlepší investicí.

Ziskové společnosti s obrovskými dluhy pravděpodobně přesměrují přebytečnou hotovost na splácení svých půjček a kontokorentů. Péče o finanční závazky má sice smysl pro dlouhodobou udržitelnost podnikání, ale není výhodná pro akcionáře očekávající od investice příjem. V důsledku toho se vyhněte přílišnému zadlužení a zaměřte se na společnosti, které mohou volně nakládat s hotovostí podle svého uvážení.

Zhodnocení odvětví

Součástí zkoumání společnosti je zvážení širšího ekonomického kontextu. Dynamika trhu a zákonitosti v určitém odvětví jsou stejně důležité jako peněžní toky společnosti. Například společnost, která má za sebou několik silných čtvrtletí ve skomírajícím odvětví, nemusí být za několik let schopna pokračovat ve vyplácení dividend.

Naopak biotechnologie jsou již léta ziskovou investicí a pravděpodobně budou pokračovat díky boomu vakcín a antivirových přípravků, který vyplynul z boje proti pandemii koronaviru.

Vzhledem k tomu, že toto odvětví žene dopředu neustálá potřeba lékařské péče a trend stárnutí populace, budou mít biotechnologické společnosti obecně dostatek prostoru pro rozvoj svého podnikání bez problémů s cash flow.

Jak vytvářet pasivní příjem z dividend

Po prozkoumání společností, které budou poskytovat dividendy, si můžete sestavit dividendové portfolio. V ideálním případě bude váš sortiment držených akcií generovat pasivní příjem, jakmile provedete nákupy a nějakou dobu budete aktiva držet. Žádná investice však není zaručená a bezriziková. Proveďte následující kroky, abyste maximalizovali svůj pasivní příjem a snížili investiční riziko.

1. Využívejte výplaty dividend jako investice

Reinvestování dividend je vynikající způsob, jak zvýšit svůj pasivní příjem. Místo toho, abyste si dividendy strčili do kapsy, můžete je použít k nákupu dalších akcií. Zvýšením expozice ve vybraných společnostech získáte vyšší potenciál příjmu než doposud. Reinvestování po dobu několika let může zdvojnásobit váš pasivní příjem překvapivě rychle. Přesto je investování vždy spojeno s rizikem, takže máte také šanci, že o své dodatečné investice přijdete.

2. Čas je na vaší straně

I když se vaše investice zpočátku zdají méně výkonné, než jste původně očekávali, cena akcií by měla časem růst. Pokud jste správně provedli průzkum a investovali do společností s pevnými základy, úspěch se dostaví, což povede k růstu ceny akcií.

Protože je navíc nákupní cena vašich akcií v minulosti fixním nákladem, budete ze své investice těžit tím více, čím více času uplyne. Jinými slovy, čím déle držíte akcie, tím více získáte příležitostí získat dividendy. Abyste mohli dosahovat pasivního příjmu, nemusí cena akcií ziskové společnosti prudce růst. Stačí, aby svým akcionářům neustále vyplácela část zisků.

3. Mějte na paměti riziko

Přestože jsou dividendy jako zdroj pasivního příjmu vynikající, mohou selhat. Stejně jako u jiných investic do akcií, dluhopisů, nemovitostí a dalších aktiv existuje možnost, že cena vašich dividendových akcií klesne. Konkrétně může jedna nebo více společností, do kterých investujete, zažít několikaletou stagnaci nebo ukončit činnost.

Právě tato rizika jsou důvodem, proč je nezbytná diverzifikace. V této souvislosti je rozumné diverzifikovat na dvou úrovních: Zaprvé v rámci investičního portfolia a zadruhé v rámci zdrojů pasivních příjmů. Riziko nikdy nemůžete zcela eliminovat, ale můžete ho snížit. Nevkládejte všechna svá vejce do jednoho košíku – naopak, důkladně prozkoumané investice mezi různá aktiva a příležitosti zajistí spolehlivější výnosy.

Kolik investovat do dividend

Vaše investice do dividend bude záviset na ceně akcií, předpokládaných výnosech a vaší celkové investiční strategii. Řekněme například, že máte k dispozici 500 000 Kč na investice a našli jste společnost s cenou akcií 10 000 Kč za akcii a předpokládaným ročním výnosem 5 %.

Nákup pěti akcií vytvoří 2 500 Kč ročního pasivního příjmu a vaším cílem je vytvořit 25 000 Kč pasivního příjmu ročně. V důsledku toho si uvědomíte, že byste mohli celý svůj investiční kapitál vložit do akcií této společnosti a dosáhnout svého cíle: 500 000 Kč investovaných do akcií této společnosti by vytvořilo 25 000 Kč ročního příjmu v dividendách.

Investice výhradně do této společnosti vám však nedává žádnou šanci na diverzifikaci vašeho portfolia, a pokud tato jediná společnost zkrachuje, přijdete o celý svůj investiční kapitál.

Vzhledem k tomu, že diverzifikace pomáhá přečkat výkyvy na trhu, bude rozhodně rozumnější vložit část peněz do této společnosti a poohlédnout se i po dalších alternativách.

Slovo závěrem

Dividendy mohou každoročně vytvářet tisíce nebo desetitisíce korun pasivního příjmu. Investorům, kteří jsou ochotni analyzovat investice a omezit rizika, může kolekce akcií mnoha ziskových společností v různých odvětvích pomoci přečkat ekonomické bouře a zajistit trvalý tok příjmů. Je však důležité zjistit, jak budou tato aktiva fungovat v rámci vašeho celkového finančního plánu, abyste maximalizovali jejich přínos pro své dlouhodobé finanční cíle.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎