Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 trhá rekordy. Vyplatí se nyní do indexu investovat?

Nejvýznamnější akciový index zaznamenal nové historické maximum, což je považováno za signál býčího trhu. Vyplatí se vsadit všechno na jednu kartu?

Publikováno
S&P 500 trhá rekordy. Vyplatí se nyní do indexu investovat?
Zdroj: depositphotos.com

S&P 500, akciový index 500 největších veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech, dosáhl nového maxima, když uzavřel na úrovni 4 839 bodů. Řada zasvěcených lidí vnímá posunutí laťky historického maxima jako signál býčího trhu.

Historicky se totiž opakuje vzorec, kdy v letech překonání all-time highs index přináší výrazné zisky, jak už jsme vás informovali v jednom z předchozích článků.

Co je v indexu S&P 500 a jak ho obchodovat

Složení indexu zahrnuje technologické giganty, jako jsou Microsoft, Apple, Amazon, Nvidia, nebo Google. Největší podíl na indexu má sektor informačních technologií a to 28,9 %, což je faktor, který přispěl k nedávnému růstu indexu, neboť je vážený podle tržní kapitalizace.

Investoři, kteří chtějí využít výkonnosti indexu S&P 500, mají snadno dostupné možnosti – fondy obchodované na burze (ETF), které tento index sledují. Mezi nejznámější patří SPDR S&P 500 ETF Trust nebo Vanguard S&P 500.

Druhý jmenovaný je pozoruhodný tím, že byl prvním indexovým podílovým fondem vytvořeným společností Vanguard v roce 1975, což je důkazem vize jejího zakladatele Johna Boglea, který obhajoval přednosti investování do širokého indexového fondu.

Bogleova investiční filozofie, jak ji popsal ve své knize, prosazuje jednoduchý přístup: koupit indexový fond S&P 500 nebo celkový indexový fond akciového trhu a pak jej držet po neomezenou dobu a vyhnout se spekulativní povaze časování trhu.

Tato pasivní investiční strategie historicky překonává aktivně řízené fondy a nabízí přesvědčivou kombinaci lepších výnosů a nižších nákladů.

Diverzifikace a budoucnost

Odborníci však varují před vkládáním všech vajec do jednoho košíku. Diverzifikované portfolio, které se obvykle doporučuje tvořit v poměru 60/40 mezi akciemi a dluhopisy, může zmírnit volatilitu, která je vlastní akciovému trhu. V závislosti na toleranci k riziku a časovém horizontu investora lze tento poměr upravit na 70/30 nebo dokonce 80/20.

Diverzifikační strategie s podílem dluhopisů jsou navíc letos nejen bezpečnější, ale mohou přinést i velmi zajímavé výnosy vzhledem k situaci na trhu dluhopisů, o níž jsme již informovali.

Přestože index S&P 500 zaznamenal v roce 2023 hvězdný rok s výnosem bezmála 24 %, je nutné si uvědomit, že minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky. Investoři by se měli mít na pozoru před soustředěním celého svého akciového portfolia do indexu S&P 500, protože jiné segmenty trhu jej mohou v budoucnu zastínit.

Brian Spinelli ze společnosti Halbert Hargrove Global Advisors varuje před pokušením vzdát se diverzifikovaných strategií ve prospěch nejvýkonnějšího fondu předchozího roku. Nedoporučuje očekávat od portfolia zaměřeného výhradně na velké americké společnosti stejnou úroveň výnosů jako v posledních pěti letech.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎