Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je index S&P 500 připraven na další velké zisky? Nové historické maximum je blízko!

Americký akciový trh se po bouřlivém začátku roku odráží vzhůru a v čele stojí technologičtí giganti. Bude rok 2024 rokem rekordních zisků?

Publikováno
Je index S&P 500 připraven na další velké zisky? Nové historické maximum je blízko!
Zdroj: Depositphotos.com

Po nevydařeném startu roku se od začátku druhého týdne hlavní indexy vrací k růstu, na který jsme byli zvyklí z loňska, kdy S&P 500 zaznamenal téměř 24% růst, Nasdaq připsal více než 50 % a Dow Jones přes 13 %.

Růst hlavních amerických indexů za rok 2023

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Začátek roku se ale nesl ve znamení poklesu především v technologickém sektoru, který ztratil za první týden roku 4 %. Mezi technologickými mega caps na tom byl nejhůř Apple, který po dvojím snížení ratingu ztratil astronomické sumy ze své tržní kapitalizace.

Takový pokles někdy investory motivuje k nákupu akcií jindy výkonných a drahých, které jsou najednou ve slevě. Chování nazývané “buy the dip” otočilo začátkem druhého týdne roku trend a velké akciové tituly začaly dohánět ztráty z týdne prvního.

Nvidia zaznamenala v pondělí nové historické maximum po růstu o 6,4 %. Amazon poskočil o 2,7 % a také pomohl Nasdaqu, ceny Googlu povyrostly o 2,3 % a obdobný růst zažil i Apple.

Výsledkem bylo, že S&P 500 připsal za pondělí 1,41 % a končil na hodnotě 4 763 bodů a Nasdaq dokonce více než 2 % když v pondělí odpoledne končil na 16 649 bodech.

Index S&P 500 se tak přiblížil svému historickému maximu, což mezi investory vzbuzuje optimismus ohledně možných výrazných zisků v roce 2024.

Obrat v trendu amerických indexů

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Když S&P láme rekordy

Historické údaje společnosti Ned Davis Research ukazují, že když akciový trh dosáhne rekordního maxima, v daném roce obvykle dochází k průměrnému 15% zisku. Tento pozitivní výhled vychází z analýzy tržních trendů sahajících až do roku 1944, která naznačuje, že akcie mají tendenci po dosažení nových rekordů pokračovat v růstové trajektorii.

Když akciový trh dosáhne rekordního maxima, v daném roce obvykle dochází k průměrnému 15% zisku.

Tvrzení společnosti Ned Davis Research, že “síla plodí další sílu”, je podpořeno zjištěním, že akciový trh se obvykle nezřítí z historických maxim. Je však nezbytné poznamenat, že tento trend není absolutní zárukou budoucí výkonnosti. Například navzdory tomu, že index S&P 500 zahájil rok 2022 rekordní hodnotou, zaznamenal po zbytek roku 20% pokles. Celkový historický trend však zůstává pozitivní.

Potenciál pro zisky se zvyšuje s počtem rekordních maxim dosažených během jednoho roku. Pokud index S&P 500 v roce 2024 překoná svůj předchozí rekord více než sedmkrát, mohli by investoři zaznamenat zisk 19 %.

Zdroj: ndr.com
S&P 500 rekordy
S&P 500 vztah rekordů a růstu po letech

Překonání 35 rekordních maxim by navíc mohlo tento zisk zvýšit na impozantních 25 %.

Tento vzorec, kdy index dosáhne rekordních maxim několikanásobně není neobvyklý. Například v roce 2021 dosáhl 70 závěrečných maxim a v roce 2017 více než 60 maxim, což vedlo k ziskům ve výši 27 %, resp. 19 %.

Dopad rekordních maxim by mohl přesáhnout nejbližší rok. Společnost Ned Davis Research uvádí, že v roce následujícím po dosažení rekordního maxima bývá průměrný zisk přibližně 8 %. To znamená, že pokud index S&P 500 dosáhne nového maxima v roce 2024, pozitivní momentum by se mohlo potenciálně přenést i do roku 2025.

Přestože se investoři obávají signálů medvědího trhu, dosažení rekordních maxim by mělo být podle výzkumu považováno za býčí ukazatel. Dosažení nového maxima S&P 500 tedy bude velmi sledovanou událostí, která ukáže další směr v letošním, potažmo i příštím roce.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎