Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ray Dalio radí, jak investovat ve světě, který se nám mění před očima

Publikováno
Ray Dalio radí, jak investovat ve světě, který se nám mění před očima
Zdroj: cash.ch

Ray Dalio patří k investorům, kteří se nespokojí pouze s rostoucím kontem, ale vždy se snaží ekonomickým dějům i porozumět. Díky tomu je schopen se dívat na věcí s odstupem i hlubokým porozuměním. Pokud chcete investovat dlouhodobě, četba Daliových knih Vám může být inspirací pro investování. Dalio nechce jen rozdávat tipy k nákupu, ale vytvořil celý souhrn principů, které vám umožní investování promýšlet. Kdo knihy nedokáže číst, může sledovat velmi dobrý YouTube kanál, který se jmenuje Principles by Ray Dalio. Zde sdílí své postřehy a aktualizuje svoje principy. Najdete tu mimochodem i kreslené animace, které dobře a jasně vysvětlují fungování trhů a makroekonomiky.

Ray Dalio však není pouze teoretický ekonom a analytik, ale především investor. Jeho majetek se v roce 2023 podle Forbesu odhaduje na 19,1 miliard dolarů. A kdo zná jeho život podrobněji, ví, že ne vždy se mu dařilo a svůj majetek začal budovat několikrát. To je mimochodem i důvod, proč se jeho myšlenkami zabývat. Ray Dalio i po investorských neúspěších nehodil flintu do žita a díky studiu a práci na sobě vždy dokázal nepřízeň osudu na burze zlomit. Na svém kanálu občas Ray Dalio zveřejní své rozhovory. Poslední vedl s Thomasem Friedmanem na téma své poslední knihy The Changing World Ordrer, kterou neustále aktualizuje. Hlavním tématem rozhovoru bylo vlastně vůbec pochopit, co se dnes děje ve světě a jak se eventuálně ze současné krize dostat.

Měnící se svět

Ray Dalio se dlouhodobě zabýval růstem a rozvojem ekonomických mocností prakticky od začátku světa.

To, co dnes zažíváme, vlastně není nic moc překvapivého. Mocnosti rostly, vládly a pak upadaly v dějinách lidstva pravidelně. Tento mechanismu růstu a úpadku velmocí je přirozený a prakticky velmi dobře předvídatelný. Dnes se chýlíme ke konci nadvlády USA, kterou by měla vystřídat pravděpodobně Čína. Samozřejmě ani v lidských dějinách není nic jistého.

Úpadek vládnoucí mocnosti ve světě trvá deset až dvacet let. Nejedná se tedy o změnu, která přijde ze dne na den, ale naopak taková změna trvá dlouho. Jde o pozvolný úpadek jedné mocnosti a pozvolný nástup mocnosti jiné. Právě proto, že se tento fenomén děje velmi pomalu, máme tendenci ho podceňovat a pak jsme překvapení, že najednou jsou věci jinak, než tomu bylo dosud. A přitom lze velmi dobře poznat, když ekonomická velmoc upadá.

Zdroj: Principles for Dealing with the Changing World Order by Ray Dalio
Vzestup a pád impérií
Vzestup a pád impérií v historií

Kdy ekonomická velmoc upadá?

Úpadek ekonomické velmoci je vázaný na cyklus vývoje. Vzestup a prosperita zajistí dané zemi, že se finanční bublina na aktivech začne nafukovat. Růst aktiv přitáhne další investory a spekulanty. Jak trh vzroste do velkých hodnot, daná měna se stane rezervní měnou. A právě skutečnost, že se měna velmoci stane rezervní měnou je důležitým okamžikem vývoje. Ostatní státy začnou tuto měnu používat k obchodování a ukládaní bohatství, protože je stabilní.

Zdálo by se, že chvíle, kdy se měna ekonomické mocnosti stane rezervní měnou je to velké vítězství. Jenomže to je pouhé zdání, protože takové vítězství je předzvěst budoucího pádu. Rezervní měna totiž svádí k tisku dalších peněz, které daná ekonomická mocnost využívá k udržení umělého růstu. Ten je ale tažen nikoliv skutečnou schopností produkovat zboží a služby, ale dluhem. Dluh postupem času naroste do takových rozměrů, že již není řešitelný jinak než znehodnocením měny, a tím pádem status rezervní měny ztratí. Dalším možným koncem je válka. Mimochodem velké znehodnocení rezervní měny také často končí válkou.

Zdroj: statista.com
Dluhový strop v USA
Dluhový strop v USA se neustále navyšuje

Když pochopíme tento cyklus, je nám více než jasné, že Ray Dalio mluví o USA. Rezervní měna dolar je nyní často zpochybňována. Americký dluh je dnes prakticky nezaplatitelný a nikdo se tím příliš neznepokojuje. A hlavně současná situace nemá na první pohled řešení. Svět je ponořen do velkých problémů, které mají potenciál stát se spouštěčem velké krize. Tak velká krize by vyvrcholila změnou světového řádu neboli novým světovým systémem.

Pro Dalia se nejedná o nějakou konspirační teorii, ale pouhý popis současného stavu. Mechanismy, pravidla a ekonomické fungování světa se změní tak, že s tím současným nebudou souměřitelné.

Jaké jsou tři hlavní problémy současného světa?

1. Vysoké zadlužení

To se týká jak státu, tak firem. V posledních desítkách let jsme si zvykli na fungování v režimu vysokých dluhů a levných peněz. Zatím jsme ještě nepocítili, že centrální banky zvedly svoje úrokové sazby. Již se nebude moct zadlužovat tempem jako doposud. Další risk je monetizace tak velkého dluhu. Finanční operace na dluhopisech mohou dnes prakticky zničit jakéhokoliv dlužníka.

Ano, Dalio má pravdu, že téma dluhu bude naprosto podstatné v následujícím desetiletí. O dluhové krizi se mluví dlouho, ale nyní se dostáváme do stavu, kdy se problémy budou muset řešit. A to nebude nic příjemného.

2. Politická situace

Společnost je rozdělaná a v podstatě se zatím žádnému politiku nepodařilo ji znovu spojit. Poslední dva američtí prezidenti tyto příkopy ještě prohloubili. Nadcházející prezidentské volby v USA však jistě řešení nepřinesou a budou současnou americkou společnost jen dále tříštit. Rozdělená společnost vede k větší nerovnosti mezi bohatými a chudými. Díky tomu není společnost schopná nacházet efektivní řešení pro ekonomické a společenské problémy.

3. Geopolitické napětí ve světě

Prakticky již dva roky jsme svědky krvavé války v Evropě. Napětí mezi Čínou a USA může přerůst ve války v Asií. Válka tedy dnes není hrozbou, ale smutnou realitou. To, že trhy jsou nyní vysoko, neodráží potenciální riziko války. Válka je vždy poslední závěrečná fáze, kdy dochází k úpadku jedné velmoci a nástupu velmoci jiné.

Mít starosti je pozitivní

Když se podíváme na velikost problémů, se kterými se západní civilizace bude muset vyrovnat, může nás přepadnout deprese a pocit, že nic, tedy ani investování, nemá budoucnost. Starosti o aktuální vývoj ve světě se mohou zdát zbytečné, protože stejně nic nemůžeme změnit. Na tuto námitku Ray Dalio odpovídá, že mít starost, znamená ve skutečnosti nemít starosti. Jako to myslí?

Právě to, že začnete mít starosti je znamením, že vám není lhostejné, jak věci dopadnou. Díky tomu se můžete pokusit problémy vyřešit. Starosti nám signalizují, že věci nejsou jednoduché a učí nás pokoře.

A to je velmi důležité i ve světě investici. Když mám strach a starosti ohledně investic a začnu je včas řešit, budu investovat s větší opatrností. Když naopak nemám starosti, můžu investovat bezhlavě a dopustit se tak zbytečných chyb.

Jedna aktuální rada pro USA

Dalio není fatalista. USA jsou v těžké situaci, a pokud si to nepřipustí, jejich pád může být o to rychlejší a překvapivější, než myslíme. Na druhou stranu mají USA stále mnoho výhod. Technologicky se drží na špici, dolar je rezervní měnou a americké univerzity jsou stále vyhledávané. Avšak tyto výhody tu nemusí být na věky. Čína se dere dopředu. Kde by tedy měly USA začít?

Jednou z možností je vyřešit státní dluh. Jak ukázala debata o zvýšení stropu, ve skutečnosti politikům nešlo o opravdové řešení zadlužení, ale jen o vytřískání politických bodů a výhod, které plynou z diskuze o navýšení dluhu.

Dluhový strop byl navýšen. Problém odložen. Bude se čekat až do další politické krize, aby se znovu začalo mluvit o dluhu. Přitom řešení dluhu je podle Dalia návrat k selskému rozumu. Stát musí vydělat víc než utratit. A to platí i pro rodiny. Návrat k tomuto pravidlu je návrat k realitě. A to je přesně cesta, kterou bychom dle Dalia měli na západě podstoupit.

Do čeho investovat v měnícím se světě?

Dalio samozřejmě nedává přímé investiční tipy. Investice bychom měli diverzifikovat a nespoléhat pouze na ty v zemích, které jsou na sestupné trajektorií (USA a Evropa), ale dívat se i jinam. Na vzestupu jsou především dvě asijské ekonomiky Čína a Indie. To však neznamená, že tyto země mají růžovou budoucnost před sebou. Mají spoustu svých vlastních problémů.

Jak tedy poznat zemi nebo společnost, do které investovat a kterou čeká dlouhá doba prosperity?

Perspektivní společnost vhodná pro investice má silnou střední třídu. Střední třída totiž dokáže zabránit extrémním řešením a zároveň, pokud je v dané společnosti dostatečně silná, umožní případné problémy i vyřešit. Lidé dokáží táhnout za jeden provaz.

Druhou nezbytnou podmínkou pro rozvoj společnosti je vzdělávání. Důležitý je rovný přístup k možnosti vzdělávání, který umožní rozvinutí schopností každého člena společnosti. Dobrý vzdělávací systém umožní jednak vznik střední třídy a také technologický pokrok, který umožní ekonomickou prosperitu.

Dlouhodobý investor by tedy se měl řídit podle těchto dvou kritérií – velikost střední třídy a úroveň vzdělání dané země.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Nevím no, podle mě historicky má pravdu ale poměřuje dějiny kdy jsme nejdřív topůrkem rozlouskli oříšek ( v dnešní době umí i opice) s dobou kdy lítáme do vesmíru. Myslím, že ví úplný h..no. co se bude dít dál.

Ing. Patrik Kudláček

Ani Ray Dalio křišťálovou kouli nemá, nicméně desítky let v turbulentním investičním prostředí hrají v jeho prospěch a rozhodně má smysl jeho názory minimálně sledovat. Obrázek by si pak ale samozřejmě měl každý investor udělat sám.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎