Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Poprvé od roku 1999 předpovídá Wall Street pro nadcházející rok negativní výnosy

Poprvé od roku 1999 předpovídá Wall Street pro nadcházející rok negativní výnosy

Poprvé od roku 1999 předpovídá Wall Street pro nadcházející rok negativní výnosy
Zdroj: Depositphotos.com

Rok se s rokem sešel a investoři již vyhlížejí investiční příležitosti na následujíc rok 2023. I když by se asi slušelo vstoupit do nového roku s pozitivními očekáváními a úsměvem, budeme si muset přiznat, že situace na akciových trzích v loňském roce příliš pozitivní nebyla.

Jak si za malou chvilku ukážeme, ti největší odborníci ve světě investování, sídlící na Wall Street, s pozitivními ekonomickými výhledy příliš nepočítají. Pojďme se nyní ponořit do tvrdých dat a nekompromisních predikcí, abychom do nového investiční roku vstoupili v tom správném sentimentu, byť to nebude ten nejoptimistější.

Cenový graf akciového indexu S&P500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V roce 2022 došlo k výraznému cenovému poklesu akciového indexu S&P 500, který v polovině roku činil 27,5 %. Situace se na akciových trzích v závěru roku mírně zlepšila, protože americký dolar začal oslabovat, čehož využily především technologické akcie ke své cenové revitalizaci. Nicméně podle analytiků z Wall Street se negativní sentiment v roce 2023 opět vrátí. Pojďme si ukázat dva hlavní argumenty, které mohou stát investorů v cestě při jejich investiční činnosti.

Negativní predikce výnosů

Investoři a především investiční analytici mívají tendenci své predikce zaobalit do příjemného obalu, který sice lahodí oku, ale někdy opomíjí rizika. Ovšem predikce pro rok 2023 jsou něco zcela odlišného. Poprvé za posledních 22 let se stalo, že centrum investování v New Yorku, vydalo negativní predikci pro vývoj akciového indexu S&P 500.

Obvyklé rozpětí predikce výnosů se přitom pohybovalo v rozmezí 8 – 10 %.

Důvodem této negativní predikce je fakt, že se akciový index obchoduje za 18x vyšší ceny, než je průměrný zisk na akcii u společností (EPS), které jsou v indexu zahrnuty. Toto výrazné přecenění akciového indexu S&P500 bude muset jednou skončit, a proto se očekává snížení tohoto rozdílu (pokles akciového indexu) v prvním kvartále roku 2023.

Sloupcový graf predikovaných výnosů indexu S&P500 od roku 2000
Sloupcový graf predikovaných výnosů indexu S&P500 od roku 2000
Zdroj: bloomberg.com

Začátek kladné korelace akcie vs. dluhopisy

Další výraznou změnou v současném tržním nastavení, je porušení negativní korelace mezi akciemi a dluhopisy. Od roku 2005 až do roku 2022 se akcie a dluhopisy obchodovaly v rámci negativní korelace, což znamená, že cena dluhopisů rostla, zatímco cena akcií klesala a naopak. Negativní korelace umožňovala investorům stabilizovat volatilitu jejich portfolia a také zajišťovala diverzifikaci, díky které investoři dokázali snížit ztrátu z akcií.

Ovšem tomuto je nyní konec a cenový vývoj akcií a dluhopisů bude od roku 2023 pozitivně korelační, což znamená, že pokud porostou akcie, poroste cena dluhopisů a naopak. Pokud bude cena akcií padat, bude se cena dluhopisů snižovat. Do jaké míry bude tato korelace působit na stávající investiční portfolia určí až korelační koeficient.

Korelační graf akcií a dluhopisů s vyznačenou změnou vzájemného vztahu od roku 1945
Korelační graf akcií a dluhopisů s vyznačenou změnou vzájemného vztahu od roku 1945
Zdroj: investing.com

Závěr

I když výhled na příští rok příliš optimismem neoplývá, i tak lze vyzdvihnout několik pozitiv. Prvním je, že výnosy z dluhopisů stále nabízejí zajímavé zhodnocení, stejně tak jako mnoho nízkorizikových investičních nástrojů jako je spoření nebo termínované vklady. Pokud skutečně dojde k poklesu akciových trhů, tak to pro investory znamená, že mohou pořizovat akcie do svého portfolia za výhodnější cenu, než tomu bylo doposud.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo