Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poprvé od roku 1999 předpovídá Wall Street pro nadcházející rok negativní výnosy

Publikováno
Poprvé od roku 1999 předpovídá Wall Street pro nadcházející rok negativní výnosy
Zdroj: Depositphotos.com

Rok se s rokem sešel a investoři již vyhlížejí investiční příležitosti na následujíc rok 2023. I když by se asi slušelo vstoupit do nového roku s pozitivními očekáváními a úsměvem, budeme si muset přiznat, že situace na akciových trzích v loňském roce příliš pozitivní nebyla.

Jak si za malou chvilku ukážeme, ti největší odborníci ve světě investování, sídlící na Wall Street, s pozitivními ekonomickými výhledy příliš nepočítají. Pojďme se nyní ponořit do tvrdých dat a nekompromisních predikcí, abychom do nového investiční roku vstoupili v tom správném sentimentu, byť to nebude ten nejoptimistější.

V roce 2022 došlo k výraznému cenovému poklesu akciového indexu S&P 500, který v polovině roku činil 27,5 %. Situace se na akciových trzích v závěru roku mírně zlepšila, protože americký dolar začal oslabovat, čehož využily především technologické akcie ke své cenové revitalizaci. Nicméně podle analytiků z Wall Street se negativní sentiment v roce 2023 opět vrátí. Pojďme si ukázat dva hlavní argumenty, které mohou stát investorů v cestě při jejich investiční činnosti.

Negativní predikce výnosů

Investoři a především investiční analytici mívají tendenci své predikce zaobalit do příjemného obalu, který sice lahodí oku, ale někdy opomíjí rizika. Ovšem predikce pro rok 2023 jsou něco zcela odlišného. Poprvé za posledních 22 let se stalo, že centrum investování v New Yorku, vydalo negativní predikci pro vývoj akciového indexu S&P 500.

Obvyklé rozpětí predikce výnosů se přitom pohybovalo v rozmezí 8 – 10 %.

Důvodem této negativní predikce je fakt, že se akciový index obchoduje za 18x vyšší ceny, než je průměrný zisk na akcii u společností (EPS), které jsou v indexu zahrnuty. Toto výrazné přecenění akciového indexu S&P500 bude muset jednou skončit, a proto se očekává snížení tohoto rozdílu (pokles akciového indexu) v prvním kvartále roku 2023.

Zdroj: bloomberg.com
Sloupcový graf predikovaných výnosů indexu S&P500 od roku 2000
Sloupcový graf predikovaných výnosů indexu S&P500 od roku 2000

Začátek kladné korelace akcie vs. dluhopisy

Další výraznou změnou v současném tržním nastavení, je porušení negativní korelace mezi akciemi a dluhopisy. Od roku 2005 až do roku 2022 se akcie a dluhopisy obchodovaly v rámci negativní korelace, což znamená, že cena dluhopisů rostla, zatímco cena akcií klesala a naopak. Negativní korelace umožňovala investorům stabilizovat volatilitu jejich portfolia a také zajišťovala diverzifikaci, díky které investoři dokázali snížit ztrátu z akcií.

Ovšem tomuto je nyní konec a cenový vývoj akcií a dluhopisů bude od roku 2023 pozitivně korelační, což znamená, že pokud porostou akcie, poroste cena dluhopisů a naopak. Pokud bude cena akcií padat, bude se cena dluhopisů snižovat. Do jaké míry bude tato korelace působit na stávající investiční portfolia určí až korelační koeficient.

Zdroj: investing.com
Korelační graf akcií a dluhopisů s vyznačenou změnou vzájemného vztahu od roku 1945
Korelační graf akcií a dluhopisů s vyznačenou změnou vzájemného vztahu od roku 1945

Závěr

I když výhled na příští rok příliš optimismem neoplývá, i tak lze vyzdvihnout několik pozitiv. Prvním je, že výnosy z dluhopisů stále nabízejí zajímavé zhodnocení, stejně tak jako mnoho nízkorizikových investičních nástrojů jako je spoření nebo termínované vklady. Pokud skutečně dojde k poklesu akciových trhů, tak to pro investory znamená, že mohou pořizovat akcie do svého portfolia za výhodnější cenu, než tomu bylo doposud.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎