Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šok pro ESG investory – ESG fondy poprvé po 10 letech zažily odliv kapitálu

Publikováno
Šok pro ESG investory – ESG fondy poprvé po 10 letech zažily odliv kapitálu
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři vybrali více peněz z fondů uváděných na trh jako “udržitelné” (ESG), než vložili – A to poprvé za více než deset let. Stalo se tak v roce 2022, v roce zasaženém dopadem války na Ukrajině, otřesem finančních trhů a monetárními restrikcemi.

Data ukazují, že fondy, které odrážejí řadu environmentálních, sociálních a správních (ESG) problémů, poprvé za pět let zaostávají za výkonností fondů mimo ESG poté, co podíly fosilních paliv, kterým se obvykle vyhýbají, prudce vzrostly.

V kombinaci s poklesem firemního fundraisingu prostřednictvím udržitelných dluhopisů byl rok 2022 těžkým rokem a rok 2023 se může ukázat jako obtížný vzhledem k nestálosti trhu a potřebě investorů ochránit kapitál.

“Minulý rok bylo ESG hodně zpochybňováno,” řekla Marie Niemczyk, vedoucí ESG Client Portfolio Management ve správci aktiv Candia, s odkazem na turbulence na trhu, určité politické nepřátelství vůči sektoru ve Spojených státech a inflaci, která zasáhla poptávku po rizikovějších aktivech.

“ESG fondy podléhají stejným tržním pohybům,” dodala.

Odliv kapitálu

Investoři letos do konce listopadu vybrali z ESG akciových, dluhopisových a smíšených fondů čistých 13,2 miliardy dolarů, na základě údajů společnosti Refining Lipper. Jedná se o první čistý odliv od roku 2011 po mnoha letech čistého přílivu, viz obrázek níže.

Zdroj: reuters.com
prili-a-odliv-kapitalu-z-do-ESG-fondu-vs-ostatnich-fondu
Odliv a příliv kapitálu do ESG fondů vs klasické fondy v letech 2010 až 2022

Údaje nicméně ukazují, že fondy mimo ESG také utrpěly výběry a během prvních 11 měsíců roku 2022 ztratily cca 420 miliard dolarů.

Celková čistá aktiva spravovaná ve fondech ESG se v roce 2022 snížila o 29 % oproti 21% poklesu aktiv fondů mimo ESG. To je způsobeno tím, že investoři vybírali hotovost a přišel pokles hodnoty aktiv fondů, pádem trhů.

Nedostatek výkonu

Po několika letech překonávání zbytku trhu akciové ESG fondy klesly zpět na zem, částečně díky velkým americkým holdingům. Akciové ESG fondy ztratily do konce listopadu 18 % oproti 15,8 % poklesu v non-ESG akciových fondech (na základě údajů společnosti Refining Lipper).

Index MSCI World a MSCI World ESG Leaders Index letos klesly o téměř 20 %.

Zdroj: reuters.com
vykonnost-ESG-vs-ostatnich-non-ESG-podilovych-fondu
Meziroční vývoj ESG fondů vs ostatní fondy v letech 2015 až 2022

Navyšování kapitálu zpomaluje

Množství peněžních prostředků, které společnosti získaly prostřednictvím udržitelných dluhopisů, jako jsou zelené dluhopisy, stejně jako objem kapitálových firem v udržitelných odvětvích, které získaly na dluhových nebo akciových kapitálových trzích, v roce 2022 klesl se zhoršením ekonomického výhledu.

Zdroj: reuters.com
globalni-pocet-vydanych-dluhopisu-esg-vs-nonesg
Globální vydávání dluhopisů – porovnání ESG a ostatní

Mezi odvětví, která Rafining považuje za udržitelná, patří zejména obnovitelná energie, elektrická vozidla a ekologické zemědělství.

Závěrem

ESG investice byly v posledních letech velmi populární – Snad můžeme říci, že i v současné době stále ještě jsou. Uvedený odliv kapitálu v roce 2022 ale mohl nemálo investorů překvapit. Sice je pravda, že vychází z celkové ekonomicko-politické situace, ale zaostání ESG investic za těmi non-ESG je možná začátek změny trendy, kde se zájem částečně odkloní směrem ke klasickým investicím.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.