Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Šok pro ESG investory - ESG fondy poprvé po 10 letech zažily odliv kapitálu

Šok pro ESG investory - ESG fondy poprvé po 10 letech zažily odliv kapitálu

Šok pro ESG investory - ESG fondy poprvé po 10 letech zažily odliv kapitálu
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři vybrali více peněz z fondů uváděných na trh jako "udržitelné" (ESG), než vložili – A to poprvé za více než deset let. Stalo se tak v roce 2022, v roce zasaženém dopadem války na Ukrajině, otřesem finančních trhů a monetárními restrikcemi.

Data ukazují, že fondy, které odrážejí řadu environmentálních, sociálních a správních (ESG) problémů, poprvé za pět let zaostávají za výkonností fondů mimo ESG poté, co podíly fosilních paliv, kterým se obvykle vyhýbají, prudce vzrostly.

V kombinaci s poklesem firemního fundraisingu prostřednictvím udržitelných dluhopisů byl rok 2022 těžkým rokem a rok 2023 se může ukázat jako obtížný vzhledem k nestálosti trhu a potřebě investorů ochránit kapitál.

"Minulý rok bylo ESG hodně zpochybňováno," řekla Marie Niemczyk, vedoucí ESG Client Portfolio Management ve správci aktiv Candia, s odkazem na turbulence na trhu, určité politické nepřátelství vůči sektoru ve Spojených státech a inflaci, která zasáhla poptávku po rizikovějších aktivech.

"ESG fondy podléhají stejným tržním pohybům," dodala.

Odliv kapitálu

Investoři letos do konce listopadu vybrali z ESG akciových, dluhopisových a smíšených fondů čistých 13,2 miliardy dolarů, na základě údajů společnosti Refining Lipper. Jedná se o první čistý odliv od roku 2011 po mnoha letech čistého přílivu, viz obrázek níže.

prili-a-odliv-kapitalu-z-do-ESG-fondu-vs-ostatnich-fondu
Odliv a příliv kapitálu do ESG fondů vs klasické fondy v letech 2010 až 2022
Zdroj: reuters.com

Údaje nicméně ukazují, že fondy mimo ESG také utrpěly výběry a během prvních 11 měsíců roku 2022 ztratily cca 420 miliard dolarů.

Celková čistá aktiva spravovaná ve fondech ESG se v roce 2022 snížila o 29 % oproti 21% poklesu aktiv fondů mimo ESG. To je způsobeno tím, že investoři vybírali hotovost a přišel pokles hodnoty aktiv fondů, pádem trhů.

Nedostatek výkonu

Po několika letech překonávání zbytku trhu akciové ESG fondy klesly zpět na zem, částečně díky velkým americkým holdingům. Akciové ESG fondy ztratily do konce listopadu 18 % oproti 15,8 % poklesu v non-ESG akciových fondech (na základě údajů společnosti Refining Lipper).

Index MSCI World a MSCI World ESG Leaders Index letos klesly o téměř 20 %.

vykonnost-ESG-vs-ostatnich-non-ESG-podilovych-fondu
Meziroční vývoj ESG fondů vs ostatní fondy v letech 2015 až 2022
Zdroj: reuters.com

Navyšování kapitálu zpomaluje

Množství peněžních prostředků, které společnosti získaly prostřednictvím udržitelných dluhopisů, jako jsou zelené dluhopisy, stejně jako objem kapitálových firem v udržitelných odvětvích, které získaly na dluhových nebo akciových kapitálových trzích, v roce 2022 klesl se zhoršením ekonomického výhledu.

globalni-pocet-vydanych-dluhopisu-esg-vs-nonesg
Globální vydávání dluhopisů – porovnání ESG a ostatní
Zdroj: reuters.com

Mezi odvětví, která Rafining považuje za udržitelná, patří zejména obnovitelná energie, elektrická vozidla a ekologické zemědělství.

Závěrem

ESG investice byly v posledních letech velmi populární – Snad můžeme říci, že i v současné době stále ještě jsou. Uvedený odliv kapitálu v roce 2022 ale mohl nemálo investorů překvapit. Sice je pravda, že vychází z celkové ekonomicko-politické situace, ale zaostání ESG investic za těmi non-ESG je možná začátek změny trendy, kde se zájem částečně odkloní směrem ke klasickým investicím.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo