Evropa se na nachází v období, kdy si nikdo nemůže být vůbec ničím jistý. Pandemickou situaci, která obyvatele starého kontinentu sužovala po dva roky, vystřídal ozbrojený konflikt na Ukrajině, do jehož popředí se nyní dostává strach z nedostatku komodit, nezbytných pro vytápění domácností a také pro veškerý průmyslový provoz. V nejistých dobách mají komodity tendenci vykazovat růst, což se děje i nyní, ovšem tempo tohoto růstu se zdá být abnormální. V tomto článku se podíváme na alternativní zdroje tepla jako je uhlí a dřevo a zamyslíme se nad tím, kam až se jejich cena může vyšplhat.
Vypadá to, že sankce, které v nedávné době celý svět uvalil na Rusko, se obrací spíše proti Evropě. Sankční bumerang totiž způsobil extrémní nárůst většiny komodit v Evropě, na což nyní doplácí především obyvatelé, kteří se musí potýkat s nárůstem cen pohonných hmot, nárůstem cen elektrické energie a tepla. Pokud bude tento trend pokračovat, bude pouze otázkou času, než se výrazně zdraží i ostatní produkty, jejichž výroba je na těchto nedostatkových komoditách závislá.
Cena uhlí atakuje 400 % nárůst
Cena uhlí, je učebnicovým příkladem toho, jak se mohou sankce obrátit proti jejich původci. Uzavření přístavů pro Ruské lodě způsobilo, že se musí distributoři tepla poohlédnout po jiných dodavatelích, kteří z velké části působí až v Austrálii. Jistě si každý dovede představit, že je kvůli rozdílným vzdálenostem dováženého uhlí se jeho cena rapidně zvyšuje a také se prodlužují dodací lhůty, které ve finále dělají tuto komoditu ještě více nedostupnou. I z těchto důvodů cena uhlí pomalu atakuje 400% roční nárůst své hodnoty.

Cena dřeva míří ke svým maximům
Obdobně jako uhlí je na tom i cena dřeva, která se pomalu ale jistě blíží ke svým historickým maximům. Cena dřeva zaznamenala roční nárůst téměř 50 %. I v souvislosti s touto komoditou uvalení sankcí na Rusko nebylo příliš promyšlené. Především dodávky z evropské části Ruska jsou nedostupné a tak se státy EU musí spolehnout na zámořské dodávky, nebo na své vlastní zdroje.

Závěr
Ceny komodit neustále rostou. Tento trend se netýká pouze uhlí nebo dřeva, ale nová maxima tvoří i elektřina, zemní plyn, drahé kovy a nebo například ropa, která v současné době nezná strop a zdražuje ceny pohonných hmot. Možná právě nyní nastává doba, kdy budou muset nejlepší světoví vědci dát hlavy dohromady a přijít s novou technologií, která lidstvo posune opět o krok blíže k energetické nezávislosti na tuhých a fosilních palivech, jejichž těžba škodí přírodě a jejichž spalování škodí člověku.