Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena uhlí roste o 400 %! Pomohou alternativní zdroje energie překonat tepelnou krizi?

Cena uhlí roste o 400 %! Pomohou alternativní zdroje energie překonat tepelnou krizi?

Cena uhlí roste o 400 %! Pomohou alternativní zdroje energie překonat tepelnou krizi?
Zdroj: depositphotos.com

Evropa se na nachází v období, kdy si nikdo nemůže být vůbec ničím jistý. Pandemickou situaci, která obyvatele starého kontinentu sužovala po dva roky, vystřídal ozbrojený konflikt na Ukrajině, do jehož popředí se nyní dostává strach z nedostatku komodit, nezbytných pro vytápění domácností a také pro veškerý průmyslový provoz. V nejistých dobách mají komodity tendenci vykazovat růst, což se děje i nyní, ovšem tempo tohoto růstu se zdá být abnormální. V tomto článku se podíváme na alternativní zdroje tepla jako je uhlí a dřevo a zamyslíme se nad tím, kam až se jejich cena může vyšplhat.

Vypadá to, že sankce, které v nedávné době celý svět uvalil na Rusko, se obrací spíše proti Evropě. Sankční bumerang totiž způsobil extrémní nárůst většiny komodit v Evropě, na což nyní doplácí především obyvatelé, kteří se musí potýkat s nárůstem cen pohonných hmot, nárůstem cen elektrické energie a tepla. Pokud bude tento trend pokračovat, bude pouze otázkou času, než se výrazně zdraží i ostatní produkty, jejichž výroba je na těchto nedostatkových komoditách závislá.

Cena uhlí atakuje 400 % nárůst

Cena uhlí, je učebnicovým příkladem toho, jak se mohou sankce obrátit proti jejich původci. Uzavření přístavů pro Ruské lodě způsobilo, že se musí distributoři tepla poohlédnout po jiných dodavatelích, kteří z velké části působí až v Austrálii. Jistě si každý dovede představit, že je kvůli rozdílným vzdálenostem dováženého uhlí se jeho cena rapidně zvyšuje a také se prodlužují dodací lhůty, které ve finále dělají tuto komoditu ještě více nedostupnou. I z těchto důvodů cena uhlí pomalu atakuje 400% roční nárůst své hodnoty.

cena-uhli
Cenový graf uhlí
Zdroj: tradingeconomics.com

Cena dřeva míří ke svým maximům

Obdobně jako uhlí je na tom i cena dřeva, která se pomalu ale jistě blíží ke svým historickým maximům. Cena dřeva zaznamenala roční nárůst téměř 50 %. I v souvislosti s touto komoditou uvalení sankcí na Rusko nebylo příliš promyšlené. Především dodávky z evropské části Ruska jsou nedostupné a tak se státy EU musí spolehnout na zámořské dodávky, nebo na své vlastní zdroje.

cena-dreva
Cenový graf dřeva
Zdroj: tradingeconomics.com

Závěr

Ceny komodit neustále rostou. Tento trend se netýká pouze uhlí nebo dřeva, ale nová maxima tvoří i elektřina, zemní plyn, drahé kovy a nebo například ropa, která v současné době nezná strop a zdražuje ceny pohonných hmot. Možná právě nyní nastává doba, kdy budou muset nejlepší světoví vědci dát hlavy dohromady a přijít s novou technologií, která lidstvo posune opět o krok blíže k energetické nezávislosti na tuhých a fosilních palivech, jejichž těžba škodí přírodě a jejichž spalování škodí člověku.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo