Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Drahé kovy opět v kurzu? Co mohou investoři v novém roce očekávat od zlata a stříbra?

Publikováno
Drahé kovy opět v kurzu? Co mohou investoři v novém roce očekávat od zlata a stříbra?
Zdroj: depositphotos.com

Pro investory do drahých kovů byl loňský rok zklamáním, ale pro těch několik z vás, kteří hromadí zlato a stříbro jako pojistku proti inflaci prostřednictvím pravidelných nákupů, byl nečekaným bonusem.

Zlato se během roku 2021 objevilo ve více než 11% záporu a jenom díky růstu v závěru roku nakonec zůstalo na svém. A stříbro, které se v jedné fázi propadlo o 19,3 %, skončilo rok 2021 v 6% ztrátě. Je ovšem pravda, že loňský vývoj ceny drahých kovů také následoval po silném růstu v roce 2020, takže lze loňský rok označit rovněž za rok konsolidace.

Bobtnají bilance centrálních bank, drahé kovy přesto vývoj nereflektují

Celková aktiva pěti nejvýznamnějších centrálních bank (Fed, ECB, BoJ, PBoC a BoE) vzrostla od února 2020 do současnosti z 20,4 na 32,5 bilionu dolarů, což představuje přibližně 32% meziroční nárůst za každý rok z posledních dvou let. Od roku 2006 se celková aktiva těchto centrálních bank zvýšila dokonce o 500 %.

Zdroj: fred.stlouisfed.org
Růst bilance Fedu od roku 2004
Růst bilance Fedu od roku 2004

Od února 2020 se americká peněžní zásoba M2 (tzv. „střední“ peníze) zvyšovala meziročním tempem 20,2 %, a to téměř dva roky po sobě. Nyní dosahuje více než 90 % HDP USA, přičemž na začátku tisíciletí činila 44,4 % HDP.

Bezpochyby existuje nadbytek dolarů a podobný přebytek všech ostatních hlavních měn v oběhu, což je globální stav, který se od března 2020 výrazně zhoršil. Míra inflace měn a úvěrů nebyla v globálním měřítku nikdy tak vysoká. Přesto ji zlato a stříbro téměř nereflektovaly.

Mohou investoři do drahých kovu hledět do roku 2022 s nadějí?

Existují dobré důvody k optimismu

Zdá se, že ceny drahých kovů jsou připraveny odrážet širší inflační tlaky – ale býčí výhled s sebou nese i jistá rizika. Jednou z největších hrozeb by pro tvrdá aktiva v letošním roce byl rostoucí index amerického dolaru v očekávání zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému.

Zatímco Fed signalizoval svůj záměr zvýšit úrokové sazby, Evropská centrální banka tak neučinila. To by mohlo být pro dolar ve vztahu vůči euru dobrou zprávou.

Někteří investoři se však mylně domnívají, že rostoucí dolar na forexu znamená zkázu pro zlato. I když může být protivětrem, existuje také precedens, kdy drahé kovy vedle nominálně silného dolaru rostly.

Pro představu o síle dolaru uveďme, že v loňském roce vzrostl vůči koši dalších významných měn přibližně o 7 % navzdory faktu, že americká měna v roce 2021 ve skutečnosti ztratila více kupní síly než v kterémkoli roce od roku 1982. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen dosáhla v listopadu roční míry 6,8 %.

Zdá se, že dynamika, která se odehrála v loňském roce, kdy drahé kovy do značné míry neobhájily své postavení jako zajištění proti inflaci, se pravděpodobně nebude opakovat. Mají totiž co dohánět.

Nízké spotové ceny ve skutečnosti posilují fundamentální argumenty pro zlato a stříbro. Nízké ceny těžebních produktů znamenají, že těžaři mají menší motivaci nebo schopnost zvyšovat produkci tváří v tvář rostoucí poptávce.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 25 let
Vývoj americké inflace za posledních 25 let

V roce 2022 bude na trhu s fyzickým stříbrem deficit nabídky

Analytici Silver Institute očekávají, že poptávka v průmyslu po stříbru v letošním roce poroste, zejména v oblasti zelené energie, kde se drahý kov používá v solární energetice a v elektromobilech.

Posiluje také poptávka po zlatě. Celosvětová poptávka po špercích se v loňském roce působivě zotavila, zejména zásluhou Indie, kterou charakterizuje světově největší zákaznická základna.

Kromě toho mohou zlato ve velkém také nakupovat centrální banky, zejména pokud vzroste napětí mezi Čínou, Ruskem a dalšími zeměmi, které jsou proti americkému dolaru jako světové rezervní měně. Obavy z inflace mezitím nedávno přiměly Irsko, aby poprvé po 12 letech doplnilo své zlaté rezervy.

Výrazný vliv na cenu drahých kovů v roce 2022 by mohl mít také rozsah nákupů drahých kovů investory a spekulanty.

Poptávka po slitcích byla v letošním roce silná, což způsobilo, že prémie u mnoha produktů zůstaly zvýšené. Na straně spekulantů však obchodování s futures dominovali institucionální prodejci, kteří cenu drahých kovů shortovali. Drobní spekulanti pak byli více zaujati akciemi a kryptoměnami než čímkoli hmatatelným, co se těží ze země. Pokud nadšení pro papírová a digitální aktiva začne slábnout, pak by z toho mohly těžit především trhy se zlatem a stříbrem.

Samotná inflace však téměř jistě přetrvá. Otázkou pro investory zůstává, jak se na další inflační vlně svézt.

K dispozici je mnoho potenciálně životaschopných nápadů – od akcií (v příznivých sektorech), přes kryptoměny, nemovitosti, sběratelské předměty až po další „tvrdá“ aktiva. Jádrem jakékoli strategie ochrany před inflací pro rok 2022 (a dále) by však měly být investice do fyzického zlata a stříbra.

Slovo závěrem

Pravidelní investoři do drahých kovů, kteří očekávají další finanční krizi, se pravděpodobně radují, že mohli v roce 2021 nakupovat drahé kovy za výhodné ceny. Spekulanti, pokud měli alespoň základní povědomí o měnové inflaci, dávali přednost kryptoměnám a zlato a stříbro přenechali těm, kteří hledali skutečnou ochranu před nadcházejícím měnovým a ekonomickým vývojem.

Establishment poskytl obyčejným lidem příležitost pojistit se proti finančním a ekonomickým událostem, které je nyní mohou čekat. Ti, kdo mají přehled o základních ekonomických principech a používají zdravý rozum, chápou, že globální úrokové sazby nyní porostou, a to brzy. A vzhledem k mimořádně nízkým výnosům z dluhopisů, jsou finanční trhy na tuto eventualitu připraveny hůře než kdykoli v historii.

Při řešení tržního šoku, který nás může čekat však nelze pochybovat o tom, že centrální banky budou i nadále emitovat stále větší množství svých měn v marné snaze stabilizovat své ekonomiky a zajistit pokrytí vládních deficitů.

Pokud se budou centrální bankéři chovat jako sloni v porcelánu a budou nadále ničit důvěryhodnost tradičních měn, objeví se kupci fyzického zlata a stříbra nikoliv protože by očekávali zisk, ale proto, aby si uchovali kupní sílu svých peněz. Rok 2022 se tak potenciálně může stát rokem drahých kovů.

Poznámka

TIP: O tom, jak co nejlépe investovat do fyzického zlata, jsme psali už dříve. Nepřehlédněte ale ani náš návod na investování do fyzického stříbra.

Líbil se vám tento článek?
22
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎