Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropa bez zemního plynu, dva hlavní plynovody uzavřeny – Čím se bude topit?

Publikováno
Evropa bez zemního plynu, dva hlavní plynovody uzavřeny – Čím se bude topit?
Zdroj: depositphotos.com

“Ještě že už končí zima!” Přesně toto si může říci snad každý Evropan, který si za chladných zimních večerů rád ve svém domě či bytě zatopí ústředním topením. Válka na Ukrajině způsobila již dost silné napětí ohledně cen zemního plynu, takže nejnovější zpráva, že byl zrušen celý projekt nového plynovodu Nord Stream 2, je až skandální. Jak se pohybují ceny zemního plynu na světových trzích a čím se bude v Evropě topit? Dočtete se v tomto článku.

Dodávky zemního plynu a také ropy do Evropy dostávají v posledních několika týdnech pořádně na frak. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, díky kterému byly částečně pozastaveny dodávky ropy a zemního plynu do Evropy se obyvatelé obraceli k projektům, které měly zajistit nezávislost Evropy na Ruském plynu. V tomto ohledu nabraly události ještě rychlejší sled. Na dalších řádcích se můžete dočíst, co vše se událo ve spojitosti s dodávkami topných paliv do Evropy.

  • Švýcarská společnost, která budovala plynovod z Ruska do Německa ohlásila propuštění svých 106 zaměstnanců. K tomuto kroku byla společnost donucena kvůli dopadům amerických sankcí.
  • Německá vláda pozastavila schvalování projektu nového ropovodu v hodnotě 11 miliard dolarů.
  • Hlavní partner obou projektů Shell díky těmto krokům přichází o podstatnou část příjmů v Evropě a jeho akcie klesají.
  • Množí se spekulace o krachu dceřiných společností Gazprom, které se měly na vybudování Nord Steam 2 podílet.
TIP: Akcie Gazprom po takřka volném pádu… Ale jaká bude jeho budoucnost?
TIP: Akcie Gazprom po takřka volném pádu… Ale jaká bude jeho budoucnost?

Toto je výčet událostí, které se na trhu se zemním plynem udály v posledních týdnech. Pro mnoho lidí se bude určitě jednat o důvod ke stresování, ovšem pro investory se možná právě otevírá zajímavá možnost investování. Pojďme se podívat jak se vyvíjí situace se zemním plynem na světových trzích.

Technická analýza

Zemní plyn na světových trzích zaznamenal v roce 20221 nejvýraznější propad ve své historii. Během pádu zemní plyn odepsal téměř 46 % své hodnoty, což znamenalo pokles ze svých maxim 6,5 USD až na hodnotu první supportní úrovně 3,5 USD.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf zemního plynu
Týdenní graf zemního plynu

Na této supportní zóně trh se zemním plynem vytvořil velmi pěknou nákupní reakci, která byla vedena až na hodnotu první rezistence, na ceně 4,8 USD. Tato cenová úroveň je pro pokračující růst ceny zemního plynu velmi důležitá. Pro další posilování hovoří fakt, že tato rezistence právě zažívá již třetí test s tím, že reakce dvou předchozích už znamenaly korekční pohyb. Pokud by trh zemního plynu tuto rezistenci překonal, nebude mu z technického pohledu již nic bránit v návratu na jeho původní maxima.

Závěr

Evropa zažívá velmi rychlý sled událostí. Nejprve vypuknutí válečného konfliktu, poté bezhlavé uvalování sankcí na Rusko a ruské společnosti, jejichž dopad se jako bumerang Evropanům vrátil v podobě zrušení několika klíčových projektů, které měly zajistit Evropě soběstačnost v otázkách topných a pohonných hmot.

Pokud bude současná situace tímto způsobem pokračovat, je možné, že se Evropa opět vrátí k topení pomocí fosilních paliv, za jejichž kompletní zrušení EU již mnoho let bojuje.

Líbil se vám tento článek?
536
399

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr 87645

Této vládě jde preci jen o vlastní korytka, lidi jsou jim u zadku….bohužel

Honza

Kroky české vlády jsou velmi unáhlené, nepromyšlené a udělají obrovské problémy obyčejným lidem…

Vladimír Molík

To je otázka. Vláda nás svou politikou připravila o plyn a vy se ptáte ,,čím budeme topit?” A přitom Češi si svou vládu zvolili ve volbách!

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎