Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Nová regulace MiCA komplikuje život kryptoměnovým burzám a stablecoinům. Co se ještě řešilo minulý týden v kryptoměnách? Na to odpoví pravidelné vydání Finex Coin Week.
Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnová burza Kraken je podle agentury Bloomberg v situaci, kdy se rozhoduje, jak naloží s kryptoměnou Tether (USDT) na evropském trhu.
Globální šéf strategie společnosti, Marcus Hughes, se vyjádřil, že se burza připravuje na všechny možné situace, a to i takové, ve kterých by nebylo možné nabízet konkrétní tokeny, jako právě USDT.
A proč? Důvodem je nařízení MiCA (zkratka z anglického Markets in Crypto-Assets). To nařizuje zvýšené regulační požadavky na stablecoiny na evropském trhu, např. zákaz jejich úročení, třeba formou burzovního stakingu.
Nová pravidla pro stablecoiny platí od 29. června 2023 a adresáti měli rok na to, aby se s nimi seznámili a připravili se na ně. Dělená účinnost jednotlivých částí předpisu je pak stanovena na polovinu a konec roku 2024.
A právě polovina roku je klíčová pro stablecoiny. Nová pravidla pro jejich vydávání totiž vstoupí v účinnost už 30. června 2024. Přísnější regulace bude kromě jiného považovat po všech burzách v EU, aby vyřadily z nabídky tokeny, jejichž vydavatelé nedisponují licencí instituce elektronických peněž v rámci EU.
Generální ředitel Tetheru, Paolo Ardoino, již v dubnu komentoval na sociální síti X, že firma je v diskuzi s regulátorem. Bojí se totiž, že by navrhovaná pravidla představovala vážné riziko pro stablecoiny v EU.
Just to correct the statement: we're still discussing with the regulator about our concerns that I expressed in our interview, that would pose severe risks to stablecoins regulated in EU.
Uninsured cash deposits are not a good idea.
We should learn from what happened with…
— Paolo Ardoino 🤖🍐 (@paoloardoino) April 11, 2024
Pokud by se Kraken rozhodl pro zastavení nabízení tokenu USDT v Evropě, následoval by další burzu OKX, která tak učinila v březnu.
Spoluzakladatel Etherea (ETH) Vitalik Buterin představil v minulém týdnu novou aktualizaci sítě. Jedná se o návrh EIP-7706 a přináší s sebou jednu výraznou změnu týkající se transakčních poplatků (gas fees).
Zatímco doposud existovaly na Ethereu dva druhy těchto poplatků – za provedení transakce a za uložení – nový návrh by přinesl poplatek třetí, který by zahrnoval calldata transakcí, což je složka obsahující data odesílaná do chytrých kontraktů.
Nový typ poplatku by měl zahrnovat náklady na přenos dat, které budou odděleny od nákladů na provedení transakce nebo ukládání dat. To by mohlo znamenat snížení poplatků u takových transakcí, které sice jsou náročné na objem dat, ale nepotřebují tak velký výpočetní výkon.
Díky novému návrhu by se tak zase o něco více mohla zvýšit efektivita celé sítě. Více o důsledcích EIP-7706 jsme psali v tomto článku:
Ghana a Singapur. Dva státy, které na první pohled nemají příliš společného. Nebo mají? Na povrch totiž v minulém týdnu vyplula jedna zajímavá informace.
Tou je projekt Digital Economy Semi-Fungible Token (DESFT). Na tom společně spolupracují centrální banka africké země Bank of Ghana (BOG) a singapurský regulátor Monetary Authority of Singapore (MAS).
Projekt by měl přinést možnost placení v kryptoměnách pro mikro, malé a střední podniky v obou zemích. V rámci testování již byly mezi stranami provedeny určité skutečné transakce. Došlo ke směně kryptoměny XSGD (XSGD), což je stablecoin navázaný na singapurský dolar, a digitální měny centrální banky (CBDC) s názvem eCedi.
Celý projekt je zatím v pilotním režimu. Je to hlavně z toho důvodu, že eCedi je zatím ve vývoji a nebylo oznámeno žádné konkrétní spuštění tohoto CBDC. Naopak stablecoin XSGD je již fungujícím a zaběhlým tokenem.
Investiční rada státu Wisconsin rozhodla o tom, že provede investice do spotových bitcoinových ETFs. Celkově alokuje přes 160 milionů USD.
Do bitcoinových ETFs bude investovat Wisconsinský důchodový systém, Státní investiční fond a další fondy, které má stát pod svojí kontrolou. Podle analytiků je tento krok brzký, podle nich podobné instituce čekají zhruba rok a více, než se rozhodnou investovat do nových ETFs. To platilo v případě akciových ETFs a je pro ně překvapením, že urychlení tohoto procesu přichází právě u bitcoinových ETFs.
Wisconsin není jedinou entitou, která v poslední době oznámila investice do bitcoinových ETFs. Nedávno informovaly o podobných krocích velké americké banky jako jsou JPMorgan nebo Wells Fargo.
Po relativně delší době jsme mohli v minulém týdnu registrovat vzestupnou tendenci u těch největších kryptoměn podle tržní kapitalizace.
Za zmínku stojí pohyb Chainlinku (LINK), který vystřelil o 25 %. Nahoru šla také Solana (SOL) o více než 18 %, polepšil si i Bitcoin (BTC), a to o téměř 10 %.
Na druhé straně jsme příliš velké poklesy nezaznamenali. Nejhůře dopadl Toncoin (TON), který poklesl z týdne na týden o přibližně 8 %.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.