Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Toncoin
TON
Kryptoměna Toncoin (TON) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$5,27 (117,8 Kč)

+13,09 % za 7 dní

Logo Toncoin

Kryptoměna Toncoin (TON) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Cena Toncoin
Graf TON

$5,27 (117,8 Kč)

+13,09 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Toncoin (TON)

Kalkulačka: TON to CZK

TON
CZK

Základní informace o kryptoměně Toncoin (TON)

The Open Network s nativní mincí Toncoin (TON) je Layer 1 blockchain pro decentralizované aplikace a chytré kontrakty. Jedná se o superrychlou síť s levnými poplatky zabezpečovanou mechanismem Proof-of-Stake.

Její hlavní předností je spojení s privátním messengerem Telegram, který má přes miliardu uživatelů po celém světě. Přímo v Telegramu můžete své TON i držet –spustíte zde oficiální kryptoměnovou peněženku jako telegramového bota.

Zdroj: ton.org
Toncoin je s Telegramem úzce provázán
Pomocí Telegramu lze s Toncoinem snadno interagovat

Obsah článku o Toncoinu (TON)

Historie Toncoinu (TON)

Toncoin vznikl v roce 2021 a pod jeho whitepaperem je podepsán spoluzakladatel sociální sítě Telegram a VKontakte, Nikolai Durov. Nikolai je bratrem Pavla Durova, který je CEO Telegramu. Oba jsou původem z Ruska.

Zdroj: eutoday.net

Kořeny projektu však sahají až do roku 2018, kdy oba bratři představili investorům smartchain s názvem Gram a dokázali na jeho rozvoj vybrat 1,8 miliardy USD.

Jelikož se později pokusili o veřejné prodeje kryptoměny Gram na území USA, dostali se do hledáčku americké Komise pro cenné papíry (SEC), s níž prohráli soudní spor.

To mělo za následek vrácení prostředků investorům a v roce 2020 ukončení účasti Telegramu a Pavla Durova na projektu. Jelikož byl však kód blockchainu open-source, rozhodla se jej nově vzniklá TON Foundation přejmenovat na The Open Network a dále rozvíjet. Následujícího roku byl spuštěn mainnet (ostrý provoz).

Na jaké technologii Toncoin stojí?

Blockchain The Open Network má víceúrovňovou strukturu postavenou na principu shardingu. Toncoin je popisován i jako “blockchain blockchainů”.

Rychlosti je dosaženo rozdělením blockchainu na několik skupin. Od hlavního Masterchainu, přes Workchainy, Shardchainy až k jednotlivým účtům.

Zdroj: ton.org
Znázornění architektury Toncoinu
Znázornění architektury Toncoinu

V každé skupině má navíc každá podsíť (shard) svůj specifický účel a blockchain se tak nemůže zahltit. Rozdělení umožňuje síti vyhnout se hromadění neověřených bloků a výrazně zrychluje úkoly. Toncoin tak teoreticky může provádět až neomezený počet simultánních transakcí.

The Open Network dosahuje v současné době rychlosti přes 100 000 transakcí za sekundu (TPS), čímž překonává všechny ostatní populární blockchainy.

Zdroj: binance.com/square
Toncoin je neuvěřitelně rychlý blockchain
The Open Network je neuvěřitelně rychlý blockchain

Tokenomika, distribuce a využití mince TON

Kryptoměna TON má v rámci ekosystému 2 hlavní funkce. Slouží:

  • jako gas (tedy je jí placeno při posílání transakcí, mintování NFTs, podepisování kontraktů, hlasování… aby validátoři tyto transakce zpracovali)
  • a jako governance mince (tedy je jí vykonáváno hlasovací právo a slouží k podávání návrhů na budoucí směřování projektu a rozhodování o nich).

Dále slouží jako platidlo v celém decentralizovaném ekosystému. Za TON si můžete koupit šifrované úložiště na TON Storage, doménu a hosting na TON DNS a TON WWW nebo zaplatit za bezpečné a privátní prohlížení internetu na TON Proxy.

Zdroj: ton.org
Jednotlivé decentralizované sítě, které jsou součástí Toncoinu
Jednotlivé decentralizované sítě, které jsou součástí Toncoinu

TON lze také stakovat, a to buď přímo, kdy uživatel jako validátor za drobný úrok zabezpečuje celou síť, nebo je možné jej delegovat, tedy se dělit o odměnu s validátorem, ale úročit bez práce a s menšími riziky.

Co se týče tokenomiky, maximální množství TON není nikterak zastropováno, teoreticky je tedy nekonečné. Aktuálně je vyraženo přes 5,1 miliardy TON, z čehož je téměř polovina (2,51 miliardy) ve volném oběhu. Udávaná roční inflace činí jen 0,6 %.

Zdroj: tonstat.com
Inflace toncoinů je poměrně mírná. Na obrázku vývoj za poslední rok
Inflace toncoinů je poměrně mírná. Na obrázku vývoj za poslední rok

Kde kryptoměnu Toncoin (TON) koupit?

TON je možné koupit na většině velkých burz – Binance, Bybit, BitgetOKXBitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

TON se pak nenachází pouze na The Open Network, ale i na blockchainu Etherea a BNB Smart Chainu. Na obou z těchto sítí jej tak můžete zakoupit např. na populárních decentralizovaných burzách Uniswap či PancakeSwap.

Jakou peněženku pro TON zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné TON držet jak v Ledgeru (návod ZDE), tak v českém Trezoru.

Oficiální peněženka pro Toncoin je dostupná na adrese t.me/wallet, tedy pod telegramovým profilem @wallet. Jedná se softwarovou non-custodial peněženku, kterou si založíte po několika kliknutích. Toncoin dále podporují i populární peněženky jako Trust Wallet, Coinbase Wallet nebo Bitget Wallet.

Zdroj: ton.org
@Wallet je vlastně telegramový bot plnící funkci peněženky
@Wallet je vlastně telegramový bot plnící funkci peněženky

Jelikož však Toncoin není EVM-kompatibilní, nepřidáte si jej do MetaMasku.

Výhody a nevýhody Toncoinu (TON)

Výhody

  • Úzké spojení s Telegramem: Telegram má přes 1 miliardu uživatelů a těm je Toncoin nabízen každý den přímo před nos.
  • Superrychlý, levný a fungující blockchain: The Open Network dosahuje rychlosti až 100 000 TPS, čímž překonává všechny aktuálně používané sítě. Poplatek za transakci se pohybuje kolem 1 centu a síť funguje 24/7, bez výpadků a zpoždění.
  • Dobrá tokenomika: Ve světě inflačních kryptoměn s obrovskými přívaly stále nových tokenů pro privátní investory si Toncoin s udávanou roční inflací 0,6 % zaslouží velmi dobré hodnocení.

Nevýhody

  • Zatčení spoluzakladatele: Ruský původ a sympatie k neomezené svobodě projevu jsou v dnešním světě vstupenkou k problémům. A dostal se do nich i Pavel Durov, když byl v srpnu 2024 ve Francii zatčen.
  • Chybí kompatibilita s Ethereem: To není až takový problém, ani Solana (SOL) není EVM-kompatibilní a daří se jí, ale i tak se jedná o nedostatek, jehož vyřešení by vývojářům usnadnilo práci a na Toncoin přivedlo ještě více zajímavých decentralizovaných aplikací.
Tip

Zaujal vás ekosystém Toncoinu? Podívejte se i na další kryptoměny nacházející se na této síti, např. Notcoin (NOT) nebo Dogs (DOGS).

Hodnocení Finex.cz

Toncoin

Toncoin je nativní mince blockchainu The Open Network. Jeho hlavní přednosti jsou vysoká rychlost až 100 000 TPS, levné poplatky kolem 1 centu za transakci a efektivní škálování, kterého síť dosahuje rozdělením na několik podsítí (shardů). Úspěch Toncoinu však nespočívá ve skvělé technologii, ale v úzkém spojení s messengerem Telegram. Zde je Toncoin na očích 1 miliardě uživatelů. V Telegramu najdete i oficiální peněženku pro TON. Funguje jako telegramový bot a posílání kryptoměn je s ní stejně snadné jako posílání zpráv.

Více informací o kryptoměně Toncoin

KryptoměnaToncoin
SymbolTON
Vytvořeno2021
ZakladatelNikolai Durov
Webové stránkyton.org
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů2 532 824 194
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$421 168 192
Tržní kapitalizace$13 263 544 827
Změna ceny za 24h-
Ohodnoťte kryptoměnu Toncoin
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat