Základní informace o kryptoměně Toncoin (TON)
The Open Network s nativní mincí Toncoin (TON) je Layer 1 blockchain pro decentralizované aplikace a chytré kontrakty. Jedná se o superrychlou síť s levnými poplatky zabezpečovanou mechanismem Proof-of-Stake.
Její hlavní předností je spojení s privátním messengerem Telegram, který má přes miliardu uživatelů po celém světě. Přímo v Telegramu můžete své TON i držet –spustíte zde oficiální kryptoměnovou peněženku jako telegramového bota.
Obsah článku o Toncoinu (TON)
Historie Toncoinu (TON)
Toncoin vznikl v roce 2021 a pod jeho whitepaperem je podepsán spoluzakladatel sociální sítě Telegram a VKontakte, Nikolai Durov. Nikolai je bratrem Pavla Durova, který je CEO Telegramu. Oba jsou původem z Ruska.
Kořeny projektu však sahají až do roku 2018, kdy oba bratři představili investorům smartchain s názvem Gram a dokázali na jeho rozvoj vybrat 1,8 miliardy USD.
Jelikož se později pokusili o veřejné prodeje kryptoměny Gram na území USA, dostali se do hledáčku americké Komise pro cenné papíry (SEC), s níž prohráli soudní spor.
To mělo za následek vrácení prostředků investorům a v roce 2020 ukončení účasti Telegramu a Pavla Durova na projektu. Jelikož byl však kód blockchainu open-source, rozhodla se jej nově vzniklá TON Foundation přejmenovat na The Open Network a dále rozvíjet. Následujícího roku byl spuštěn mainnet (ostrý provoz).
Na jaké technologii Toncoin stojí?
Blockchain The Open Network má víceúrovňovou strukturu postavenou na principu shardingu. Toncoin je popisován i jako “blockchain blockchainů”.
Rychlosti je dosaženo rozdělením blockchainu na několik skupin. Od hlavního Masterchainu, přes Workchainy, Shardchainy až k jednotlivým účtům.
V každé skupině má navíc každá podsíť (shard) svůj specifický účel a blockchain se tak nemůže zahltit. Rozdělení umožňuje síti vyhnout se hromadění neověřených bloků a výrazně zrychluje úkoly. Toncoin tak teoreticky může provádět až neomezený počet simultánních transakcí.
The Open Network dosahuje v současné době rychlosti přes 100 000 transakcí za sekundu (TPS), čímž překonává všechny ostatní populární blockchainy.
Tokenomika, distribuce a využití mince TON
Kryptoměna TON má v rámci ekosystému 2 hlavní funkce. Slouží:
- jako gas (tedy je jí placeno při posílání transakcí, mintování NFTs, podepisování kontraktů, hlasování… aby validátoři tyto transakce zpracovali)
- a jako governance mince (tedy je jí vykonáváno hlasovací právo a slouží k podávání návrhů na budoucí směřování projektu a rozhodování o nich).
Dále slouží jako platidlo v celém decentralizovaném ekosystému. Za TON si můžete koupit šifrované úložiště na TON Storage, doménu a hosting na TON DNS a TON WWW nebo zaplatit za bezpečné a privátní prohlížení internetu na TON Proxy.
TON lze také stakovat, a to buď přímo, kdy uživatel jako validátor za drobný úrok zabezpečuje celou síť, nebo je možné jej delegovat, tedy se dělit o odměnu s validátorem, ale úročit bez práce a s menšími riziky.
Co se týče tokenomiky, maximální množství TON není nikterak zastropováno, teoreticky je tedy nekonečné. Aktuálně je vyraženo přes 5,1 miliardy TON, z čehož je téměř polovina (2,51 miliardy) ve volném oběhu. Udávaná roční inflace činí jen 0,6 %.
Kde kryptoměnu Toncoin (TON) koupit?
TON je možné koupit na většině velkých burz – Binance, Bybit, Bitget, OKX, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
TON se pak nenachází pouze na The Open Network, ale i na blockchainu Etherea a BNB Smart Chainu. Na obou z těchto sítí jej tak můžete zakoupit např. na populárních decentralizovaných burzách Uniswap či PancakeSwap.
Jakou peněženku pro TON zvolit?
Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné TON držet jak v Ledgeru (návod ZDE), tak v českém Trezoru.
Oficiální peněženka pro Toncoin je dostupná na adrese t.me/wallet, tedy pod telegramovým profilem @wallet. Jedná se softwarovou non-custodial peněženku, kterou si založíte po několika kliknutích. Toncoin dále podporují i populární peněženky jako Trust Wallet, Coinbase Wallet nebo Bitget Wallet.
Jelikož však Toncoin není EVM-kompatibilní, nepřidáte si jej do MetaMasku.
Výhody a nevýhody Toncoinu (TON)
Výhody
- Úzké spojení s Telegramem: Telegram má přes 1 miliardu uživatelů a těm je Toncoin nabízen každý den přímo před nos.
- Superrychlý, levný a fungující blockchain: The Open Network dosahuje rychlosti až 100 000 TPS, čímž překonává všechny aktuálně používané sítě. Poplatek za transakci se pohybuje kolem 1 centu a síť funguje 24/7, bez výpadků a zpoždění.
- Dobrá tokenomika: Ve světě inflačních kryptoměn s obrovskými přívaly stále nových tokenů pro privátní investory si Toncoin s udávanou roční inflací 0,6 % zaslouží velmi dobré hodnocení.
Nevýhody
- Zatčení spoluzakladatele: Ruský původ a sympatie k neomezené svobodě projevu jsou v dnešním světě vstupenkou k problémům. A dostal se do nich i Pavel Durov, když byl v srpnu 2024 ve Francii zatčen.
- Chybí kompatibilita s Ethereem: To není až takový problém, ani Solana (SOL) není EVM-kompatibilní a daří se jí, ale i tak se jedná o nedostatek, jehož vyřešení by vývojářům usnadnilo práci a na Toncoin přivedlo ještě více zajímavých decentralizovaných aplikací.
Zaujal vás ekosystém Toncoinu? Podívejte se i na další kryptoměny nacházející se na této síti, např. Notcoin (NOT) nebo Dogs (DOGS).
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.