Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Fundamentální analýza » 8. díl Seriálu fundamentální analýzy – Představení nástroje Finviz

8. díl Seriálu fundamentální analýzy – Představení nástroje Finviz

8. díl Seriálu fundamentální analýzy – Představení nástroje Finviz

Vyznat se na akciovém trhu není vždy snadné. Na výběr máte z desetitisíců akcií a najít si tu správnou se může zdát stejné, jako hledání jehly v kupce sena. Dnes si proto ukážeme nástroj, který vám zdarma pomůže s analýzou akciových titulů a ušetří vám hodiny práce.

Nástroj Finviz – Co je to?

Finviz je online vizualizační nástroj, který pracuje s reálnými daty z tisíců akciových titulů. Představit si pod tím můžete databázi 7 601 akcií, kde nechybí detailní informace o každé z nich. Finviz zná veškeré detaily akciového titulu, například aktuální výkonnost, P/E, PC, volatilitu, objemy obchodů a mnoho dalšího.

mapu akcií pro analyzu
Základní pohled na mapu akcií ve finviz.com

Společně s jednoduchým webovým prostředím tak máte možnost filtrovat z tisíců akcií přesně dle vašich požadavků. Akcie se na tomto zobrazení dělí do základních skupin, třeba technologie – poskytovatelé informací.

Můžete si ale například vyhledat akcie s danou volatilitou a denním objemem obchodů. Přidat k tomu můžete P/E a P/E forward pomocí něhož lze vytipovat podhodnocené a nadhodnocené akcie a pro jistotu to doplnit třeba ještě RSI ukazatelem.

TIP: P/E určuje poměr ceny jedné akcie ku zisku jedné akcie. Pokud je cena akcie 40 dolarů a zisk na akcii 2 dolary, tak P/E = 20 dolarů (investor je ochoten zaplatit 20 dolarů za každý 1 dolar zisku společnosti). P/E forward ukazuje poměr mezi současnou cenou akcie a očekávaným ziskem v budoucím roce. V zásadě tak ukazuje na nadhodnocenost nebo podhodnocenost ceny akcie.

Finviz během vteřiny zobrazí data, která byste ručně vyhodnocovali hodiny nebo i dny (a v době vyhodnocení už by byla neaktuální). Finviz vám ale také zobrazí novinky na akciovém trhu, nákupy a prodeje lidí spojených s danou společností – insider trading anebo jen přehledně ukáže aktuální situaci na trhu dle výkonnosti či jiného filtru.

Základní mapy

Vizuálně nejpřehlednější jsou na finviz právě výše uvedené „mapy“. Ty v základním nastavení ukazují denní výkonnost S&P 500, ale v levém panelu se můžete přepnout na všechny akcie a místo denní výkonnosti zvolit třeba měsíční. Vybrat můžete i jiný parametr pro filtr, třeba zmíněné P/E.

Pokud by vám mapa nevyhovovala, je zde i možnost přepnutí do bublin. Jedná se pouze o jiný pohled a i zde je v pravém dolním rohu legenda.

Bublinový pohled na akcie pro analýzu
"Bublinový" pohled na akcie

Screener – detailní vyhledávání

Na záložce „screener“ můžete využít již zmíněné detailní filtrování z tisíců akcií. Zkusili jsme filtrovat akcie s velkým objemem denních obchodů, RSI >40, Forward PE >0 (profitabilní) s cílovou cenou podle analytiků nad současnou. Získal jsem výpis 13 akcií, viz obrázek níže.

filtr akcií pro analýzu
Detailní filtr akcií včetně výpisu hledání

Obchodníci s informacemi – Insider trading

Obchodovat neveřejné informace je zakázané a samozřejmě i nemorální. Vždy ale existují osoby, které mají přímé vazby na danou společnost a obchodovat mohou, případně získají akcie jiným způsobem. Pokud k něčemu takovému dojde, tak je to veřejnou informací a finviz vám to zobrazí na stránce Insider trading.

Samozřejmě i zde je několik filtrů.

Insider obchody akcií ve Finviz
Insider obchody

Například na obrázku výše můžete vidět, že 8. května ředitel společnosti Exelixis, Inc. prodal několik svých akcií. Kdyby ale takto vysoce postavený člověk očekával nárůst ceny akcií jeho firmy, proč by je nyní prodával?

Cena finvizu – zdarma s omezením

ceník finviz
Ceník software Finviz

Výše jsme si ukázali několik funkcí, které jsou zdarma. Vyzkoušet si je tak můžete hned i vy na finviz.com. Doporučujeme udělat registraci, ta je také zdarma, k ničemu vás nezavazuje a odemkne vám několik funkcí navíc, například tvorbu vlastního portfolia nebo nastavení zobrazení a signálů.

Finviz po vás při registraci nechce žádné detailní informace ani vám dokoupení elitního balíčku nijak nevnucuje.

Z osobního pohledu obchodníka, který drží pozice hodiny, ale někdy i dny, dokonce i týdny, mi přijde verze zdarma zcela dostačující pro provedení potřebné analýzy. Pokud se ale ve filtrech nespokojíte s předdefinovanými hodnotami, chcete upozornění e-maily, sofistikovanější grafy, studie, a především všechna data bez zpoždění, tak si musíte zaplatit. Cena činí 300 dolarů při ročním předplatném, případně 40 dolarů u měsíčního.

Určitě musíme dodat, že zpoždění v datech je u verze zdarma 3-5 minut. Pokud tedy obchodujete swingově, nijak vás to neomezí, ale pro denního obchodníka či dokonce skalpera (scalp trading) to již může být problém.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Smrkovský Vclav

Stručné a výstižné, bez „omáčky“. Moc dobrý.

Magazín Finex

Dobrý den, Václave, děkujeme za Váš komentář.

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo