Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Alternativní kryptoměny: skvělá investiční příležitost, nebo nafouknutá bublina?

Alternativní kryptoměny: skvělá investiční příležitost, nebo nafouknutá bublina?

Alternativní kryptoměny: skvělá investiční příležitost, nebo nafouknutá bublina?

Nejen Bitcoinem je svět digitálních měn živ. Z hlediska kapitalizace se nejstarší kryptoměna dostala koncem roku pod nadpoloviční většinu a její podíl dále klesá. Ještě v prosinci 2016 se na zhodnocení všech kryptoměn přitom Bitcoin podílel z více než 90 % – v posledních měsících mu na paty šlapou další digitální komodity.

Pro ty se vžil název altcoin („alternativní kryptoměna“) a upírají se k nim naděje mnoha investorů. Není se čemu divit – jejich zhodnocení nabírá na síle.

Momentálně 4 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$157,4 mld.
Změna za 24h
-0,21%
Cena
$8 664
Tržní kapitalizace
$18,37 mld.
Změna za 24h
+0,69%
Cena
$168
Tržní kapitalizace
$10,29 mld.
Změna za 24h
+1,54%
Cena
$0,24
Tržní kapitalizace
$6,23 mld.
Změna za 24h
-0,83%
Cena
$341,8
Aktualizováno 21.1.2020 17:33

Za pozornost stojí i Bitcoin Cash. Ten vznikl „tvrdým oddělením“ (hard fork) od Bitcoinu kvůli dlouhodobým neshodám v bitcoinové komunitě v srpnu 2017 a dnes jeho celkové zhodnocení dosahuje 41 miliard $ – především díky vstupu měny na burzu Coinbase. Objevují se ale hlasy, upozorňující na nekalou manipulaci s hodnotou nové kryptoměny.

Těžaři a investoři – jedna strana téže mince

Podobně jako bitcoinová měna, i většina altcoinů se do digitálních depozitářů dostává těžbou. Těžaři kryptoměn propůjčují blockchainovému systému svůj výpočetní výkon pro provádění kryptografických operací (převody kryptoměny mezi peněženkami). Odměnou jim jsou nové jednotky digitálních měn.

Aby nedošlo ke znehodnocení kryptoměny, bývá konečný počet jednotek od počátku omezený (výjimkou je např. Ethereum). Kromě toho odměna za propůjčení výpočetního výkonu časem exponenciálně klesá, těžba je navíc v průběhu času náročnější na techniku.

Se snižující se efektivitou těžby by si (v ideálním světě) měna stojí z hlediska hodnoty natolik dobře, aby i nadále motivovala těžaře k provádění kryptografických operací. Podíl mají i zvyšující se odměny za zpracování blockchainových operací – např. u Bitcoinu je každý převod zpoplatněn v řádu stokorun.

Úsvit nových kryptoměn

Druhá polovina roku 2017 je bez nadsázky první zlatým věkem digitálních měn. Souhrnná hodnota kryptoměn dosahovala stovek miliard dolarů; z Bitcoinu se stává podobně silný investiční nástroj, jakými jsou třeba nemovitosti nebo zlato.

Paralelně vznikají desítky nových kryptoměn. Jejich počet už převýšil tisícovku, nutno ale dodat, že těch skutečně zajímavých je jen hrstka. Vizionářské ambice má např. OTN. Vychází z projektu „Open Trade Network“ a má za cíl jednotlivé blockchainové sítě propojit zatím neexistující cross-chainovou technologií – tak, aby převod mezi jednotlivými kryptoměnami byl jednoduchý a nebyl na něm nutný podíl třetích stran.

Se vznikem nových altcoinu se pojí i fenomén initial coin offerings. Tzv. ICO spočívá v přednostním prodeji kryptoměny vybraným investorům a je cestou ke kapitalizaci altcoinu – tuto cestu využívá již zmíněné OTN a byla mj. i hnacím motorem pro vzestup měny Ethereum.

ICO se svým principem podobá investicím do první vlny internetových společností (tzv. IPO), ze které vzešli mj. společnosti Google, eBay nebo Amazon – giganti, kteří dnes drží prst na tepu doby. Podobné ambice mají nyní i digitální měny.

Kde altcoiny získat?

Zejména u nových kryptoměn je nejschůdnější cestou k jejich vlastnictví těžba; její popis ale dalece přesahuje rámec tohoto článku. Druhým způsobem je samozřejmě nákup kryptoměn na burzách.

Vsaďte na solidní burzy; takové, kteří mají prokazatelnou historii s obchodováním altcoinů a na jejichž kredibilitě se shoduje laická i odborná veřejnost. Jednou z neznámějších je Coinbase Pro a Bitfinex. Na českém trhu koupíte Litecoin, Bitcoin Cash a další altcoiny např. na platformě CoinMate.

Recenze směnárny coinmate

Dobře si rozmyslete i to, po jaké kryptoměně sáhnete. Podvodné může být i samotné digitální oběživo; nekalé emise altcoinů (vžilo se pro ně označení „scamcoins“) připravila o peníze nejednoho investora. Za všechny jmenujme OneCoin, jehož tvůrce (společnost Onecoin Ltd.) při obchodování zohledňoval především své zájmy – a po zhodnocení kryptoměny ji s náležitým ziskem odprodal.

Jak na tzv. altcoinech vydělat?

obchodnik s kryptomenamiMůžete být klasický uživatel, který svoje peníze, například české koruny smění za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura na dovolenou.

Svoji kryptoměnu, např. Litecoin, si necháte v peněžence, nebo na burze. Po určitém čase, až se jeho hodnota zvýší, ho směníte znovu za koruny. V ideálním případě za několikanásobek původní hodnoty. Kdybyste si nechali všechny peníze v bitcoinech od 1.1.2017 do 31.12.2017, váš zisk by byl okolo 1 300 %, to znamená, že byste měli 13x více, než na začátku roku.

Na druhé straně ale můžete na pohyby kurzů kryptoměn spekulovat a zhodnocovat svůj kapitál na kratších obchodech úplně stejně, jako na forexu. To můžete udělat např. u Plus500, nebo IQ Option.

Obchodování s pákou

Při klasickém “držení” kryptoměn není možné obchodovat s pákou. Přitom obchodování s pákou není nic složitého, jako by se na první pohled mohlo zdát a nabízí až několikanásobné výělky. Broker vám jednoduše nabídne obchodovat několiknásobně větší objemy, než byste s vašimi penězi momentálně byli schopni.

Máte na vašem obchodním účtě 10 000 Kč a máte nastavenou páku na 1:10? Pak můžete vstupovat do obchodů stejně velikých, jako kdybyste na účtě měli 100 000 Kč. Vaše výdělky tak potenciálně budou 10x větší. Nevýhoda, která bezesporu stojí za zmínku, je: Stejně tak jako vaše výdělky mohou být mnohokrát větší, tak mohou být větší i vaše prodělky.

Obchodovat kryptoměny s pákou můžete u těchto brokerů

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Plus500

★ 88 %

U 76.4 % účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Další články na téma altcoinů

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Načítání obrázku...
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo