Kryptoměny

Nejen bitcoinem je svět digitálních měn živ. Z hlediska kapitalizace se nejstarší kryptoměna dostala koncem roku pod nadpoloviční většinu a její podíl dále klesá. Ještě v prosinci 2016 se na zhodnocení všech kryptoměn přitom Bitcoin podílel z více než 90 % – v posledních měsících mu na paty šlapou další digitální komodity.

Pro ty se vžil název altcoin („alternativní kryptoměna“) a upírají se k nim naděje mnoha investorů. Není se čemu divit – jejich zhodnocení nabírá na síle. Celková hodnota vybraných altcoinu je k 1. lednu 2017 následující:

Za pozornost stojí i Bitcoin Cash. Ten vznikl „tvrdým oddělením“ (hard fork) od Bitcoinu kvůli dlouhodobým neshodám v bitcoinové komunitě v srpnu 2017 a dnes jeho celkové zhodnocení dosahuje 41 miliard $ – především díky vstupu měny na burzu Coinbase. Objevují se ale hlasy, upozorňující na nekalou manipulaci s hodnotou nové kryptoměny.

Těžaři a investoři – jedna strana téže mince

Podobně jako bitcoinová měna, i většina altcoinů se do digitálních depozitářů dostává těžbou. Těžaři kryptoměn propůjčují blockchainovému systému svůj výpočetní výkon pro provádění kryptografických operací (převody kryptoměny mezi peněženkami). Odměnou jim jsou nové jednotky digitálních měn.

Aby nedošlo ke znehodnocení kryptoměny, bývá konečný počet jednotek od počátku omezený (výjimkou je např. Ethereum). Kromě toho odměna za propůjčení výpočetního výkonu časem exponenciálně klesá, těžba je navíc v průběhu času náročnější na techniku.

Se snižující se efektivitou těžby by si (v ideálním světě) měna stojí z hlediska hodnoty natolik dobře, aby i nadále motivovala těžaře k provádění kryptografických operací. Podíl mají i zvyšující se odměny za zpracování blockchainových operací – např. u Bitcoinu je každý převod zpoplatněn v řádu stokorun.

Úsvit nových kryptoměn

Druhá polovina roku 2017 je bez nadsázky první zlatým věkem digitální měny. Souhrnná hodnota kryptoměn dosahuje stovek miliard dolarů; z Bitcoinu se stává podobně silný investiční nástroj, jakými jsou třeba nemovitosti nebo zlato.

Paralelně vznikají desítky nových kryptoměn. Jejich počet už převýšil tisícovku, nutno ale dodat, že těch skutečně zajímavých je jen hrstka. Vizionářské ambice má např. OTN. Vychází z projektu „Open Trade Network“ a má za cíl jednotlivé blockchainové sítě propojit zatím neexistující cross-chainovou technologií – tak, aby převod mezi jednotlivými kryptoměnami byl jednoduchý a nebyl na něm nutný podíl třetích stran.

Se vznikem nových altcoinu se pojí i fenomén initial coin offerings. Tzv. ICO spočívá v přednostním prodeji kryptoměny vybraným investorům a je cestou ke kapitalizaci altcoinu – tuto cestu využívá již zmíněné OTN a byla mj. i hnacím motorem pro vzestup měny Ethereum.

ICO se svým principem podobá investicím do první vlny internetových společností, ze které vzešli mj. společnosti Google, eBay nebo Amazon – giganti, kteří dnes drží prst na tepu doby. Podobné ambice mají nyní i digitální měny.

Kde altcoiny získat?

Zejména u nových kryptoměn je nejschůdnější cestou k jejich vlastnictví těžba; její popis ale dalece přesahuje rámec tohoto článku. Druhým způsobem je samozřejmě nákup kryptoměn na burzách.

Vsaďte na solidní burzy; takové, kteří mají prokazatelnou historii s obchodováním altcoinů a na jejichž kredibilitě se shoduje laická i odborná veřejnost. Jednou z neznámějších je Coinbase a BitFinex. Na českém trhu koupíte Litecoin a Bitcoin Cash např. na platformě CoinMate.

Dobře si rozmyslete i to, po jaké kryptoměně sáhnete. Podvodné může být i samotné digitální oběživo; nekalé emise altcoinů (vžilo se pro ně označení „scamcoins“) připravila o peníze nejednoho investora. Za všechny jmenujme OneCoin, jehož tvůrce (společnost Onecoin Ltd.) při obchodování zohledňoval především své zájmy – a po zhodnocení kryptoměny ji s náležitým ziskem odprodal.

Jak na tzv. altcoinech vydělat?

obchodnik s kryptomenamiMůžete být klasický uživatel, který svoje peníze, například české koruny smění za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura na dovolenou.

Svoji kryptoměnu, např. Litecoin, si necháte v peněžence, nebo na burze. Po určitém čase, až se jeho hodnota zvýší, ho směníte znovu za koruny. V ideálním případě za několikanásobek původní hodnoty. Kdybyste si nechali všechny peníze v bitcoinech od 1.1.2017 do 31.12.2017, váš zisk by byl okolo 1300 %, to znamená, že byste měli 13x více, než na začátku roku.

Na druhé straně ale můžete na kurz kryptoměny spekulovat a vydělávat na kratších obchodech to úplně stejně jako na forexu. To můžete udělat např. u Plus500, nebo IQ Option.

Obchodování s pákou

Při klasickém “držení” kryptoměn není možné obchodovat s pákou. Přitom obchodování s pákou není nic složitého, jako by se na první pohled mohlo zdát a nabízí až několikanásobné výělky. Broker vám jednoduše nabídne obchodovat několiknásobně větší objemy, než byste s vašimi penězi momentálně byli schopni. Máte na vašem obchodním účtě 10 000 Kč a máte nastavenou páku na 1:10? Pak můžete vstupovat do obchodů stejně velikých, jako kdybyste na účtě měli 100 000 Kč. Vaše výdělky tak potenciálně budou 10x větší. Nevýhoda, která bezesporu stojí za zmínku, je: Stejně tak jako vaše výdělky mohou být mnohokrát větší, tak mohou být větší i vaše prodělky.

Obchodovat kryptoměny s pákou můžete u těchto brokerů

XTB logo

Celkové hodnocení

97/100

 • Dlouho fungující firma
 • Možnost nákupu akcií
 • Poplatky při malých objemech

Hlavní výhoda

Plně česká podpora

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Celkové hodnocení

95/100

 • Již 10 let fungující firma
 • Česká podpora a uživatelské rozhraní
 • Nelze obchodovat přes MT4 či MT5
 • Na slabších počítačích může platforma zamrzat

Hlavní výhoda

Česká podpora a platforma

U 80.6 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
IQ Option logo

Celkové hodnocení

92/100

 • Demo účet zdarma
 • Upravitelná a intuitivní platforma
 • Broker není v češtině
 • Na starých počítačích se platforma může sekat

Hlavní výhoda

Lze obchodovat FX Opce!

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

Celkové hodnocení

88/100

 • Možnost vyzkoušet si eToro na demo účtu
 • Jednoduché, uživatelsky příjemné a intuitivní prostředí
 • Český překlad na eToro je nedokonalý
 • Min. vklad je 200 USD

Hlavní výhoda

Možnost kopírovat úspěšné obchodníky

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XM logo

Celkové hodnocení

86/100

 • Stabilní dlouho fungující broker v češtině
 • Podpora skvělé MT4 a MT5 platformy
 • Nenabízí obchodování v Kč

Hlavní výhoda

Plně česká podpora

U 69.4 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
BDSwiss logo

Celkové hodnocení

85/100

 • Česká platforma i podpora
 • Dlouho stabilně fungující broker
 • Nenabízí obchodování v Kč
 • Podpora pouze v angličtině

Hlavní výhoda

Obchodování v Kč

Upozornění na rizika: Váš kapitál může být ohrožen

Další články na téma altcoinů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.