Informace o kryptoměně Electroneum
Platforma Electroneum se svým coinem ETN ve svých začátcích vzbudila obrovský zájem investorů, v posledních měsících ale stagnuje. Electroneum se specializuje na mikrotransakce v aplikacích (zejména hrách), ambice má ale větší – zpřístupnit elektronické platby lidem bez bankovního účtu (podobně jako např. Ripple a Stellar Lumens).
Specialitou platformy je její přístupnost; uživatelé mohou kryptoměnu těžit na svých smartphonech i počítačích s běžným procesorem. Vývojáři také slibují anonymní transakce, které ale na druhé straně podmiňují prokázáním totožnosti při registraci. Z řad kritiku se také ozývají hlasy o kopírování kryptoměny Monero. Na jejím protokolu Electroneum v září 2017 vzniklo, aby se v květnu 2018 oddělilo hard forkem.
Obsah recenze Electroneum
K čemu Electroneum slouží?
Electroneum mělo zpočátku sloužit uživatelům her a dalších druhů aplikací jako platidlo pro mikrotransakce. Původní koncept vývojáři rozšířili o možnost zprostředkování finančních služeb lidem bez bankovního účtu – především jedincům z rozvojového světa, kteří si konto u bankovních institucí kvůli vysokým poplatkům nemohou dovolit. Podle oficiálního portálu je dnes v podobné situaci na 1,8 miliardy lidí.
Electroneum Ltd., společnost zastřešující vývoj ETN, směruje vývoj platformy k jednoduchému ovládání. A také ke snadné miningu – Electroneum lze jako vůbec první kryptoměnu těžit i na mobilním telefonu. Stačí stáhnout příslušnou aplikaci a zaregistrovat se; tokeny je možné těžit během několika minut. Aplikaci, která má zároveň funkci peněženky a podporuje běh ETN blockchainu, využívají miliony uživatelů.
Electroneum jde na ruku jedincům, kteří se poohlížejí po anonymních kryptoměnových transakcích. Ale stejně jako u Monera, i u ETN je anonymita jen zdánlivá – převod z oficiální peněženky vám provozovatel umožní až po ověření identity (KYC princip). V blockchainu ale zůstanou informace o proběhlé transakci skryté.
Electroneum: výhody a nevýhody
Obrovskou devizou Electronea je jeho dostupnost – stačí vlastnit smartphone a ovládat základy angličtiny. Po instalaci příslušné aplikace můžete do několika minut těžit své vlastní ETN tokeny. Měsíční výtěžek dosahuje až 3 dolarů, tedy částky, která není pro obyvatele rozvojových zemí zcela zanedbatelná.
Samotná těžba probíhá v aplikaci běžící na pozadí operačního systému. Mining je energeticky nenáročný a lze jej provádět i bez připojení na internet. Samotná organizace pro účely těžby vytvořila vlastní smartphone; Electroneum.M1 stojí pouze 80 dolarů a vytěženými tokeny je možné uhradit účet za mobilní a online služby.
Nedostatkem platformy je nízká konkurenceschopnost jednotlivých funkcí. Na hráče a zábavní průmysl se zaměřuje TRON, mikrotransakce pro obyvatele zemí třetího světa jsou specializací Stellar Lumens a Ripple. A myšlenka anonymních převodů vychází z Monera.
Vážnějším problémem jsou ale chyby v protokolu. Vedle početných hackerských útoků se Electroneum po vytěžení bloku číslo 202 612 potýkalo s nefunkčním blockchainem. Problém v kódu protokolu nakonec neopravil oficiální tým vývojářů, ale programátor z Redditu.
Kritici vyčítají platformě také nejasnou budoucnost (na oficiálních stránkách je jen hrubý nástin dalšího rozvoje, který byl dokonce v roce 2020 odebrán úplně).
Historie kryptoměny Electroneum
Electroneum založil Richard Ells, někdejší zakladatel digitální agentury SiteWizard, který platformu a kryptoměnu spravuje v rámci organizace Electroneum Ltd.. Jádro týmu sestává z cca 12 zkušených vývojářů a dalších specialistů.
ICO ETN probíhalo od 14. září do 23. října 2017; výsledkem byl zisk investice v hodnotě 39 900 000 dolarů. Electroneum bylo zpočátku vystavěno na protokolu Monera. 30. května 2018 proběhl hard fork kvůli možnosti i nadále využívat ASIC těžbu (do blockchainu Monera byla vůči ASIC miningu implementována rezistence).
Za účelem rozšíření členské základny uzavřelo Electroneum Ltd. partnerství s řadou telekomunikačních společností – mj. s indickou společností Xius nebo belgickou firmou Effortel. Organizace je také členem GSMA, asociace mobilních operátorů.
Kde koupit Electroneum?
V rámci ICO bylo tokeny možné získat za cenu 0,0001 $/ETN. Dnes je k sehnání na řadě burz a směnáren – jejich seznam naleznete na tomto oficiálním odkazu, ale využít můžete např.:
Žádná větší burza jako Binance či Bitfinex koupi ETN nenabízí, což je velká nevýhoda a jedna z věcí, která ho může držet od většího zájmu investorů. Na druhou stranu ale… možná tyto velké burzy mají dobrý důvod pro to ETN nezalistovat.
Těžba Electroneum (ETN) tokenů
Verifikace transakcí na Electroneu vychází z konceptu proof-of-work. Konečný počet tokenů je stanovený na 21 miliard, k 16. 5. 2019 je v oběhu okolo 9,453 miliardy ETN.
Těžba probíhá v mobilním telefonu přes speciální aplikaci, dostupná pro operační systém Android i iOS. Existuje také software pro těžbu v prostředí Windows 10.
Peněženka pro Electroneum
ETN je možné držet v peněžence zabudované přímo do nativní aplikace – k jejímu aktivování je nutná identifikace uživatele. Electroneum nabízí také používání papírové (“offline”) peněženky.
Hardwarové peněženky Trezor ani Ledger uložení ETN nepodporují.
Electroneum (ETN) Kurz – vývoj ceny
Po začátku veřejného obchodování se ETN obchodovalo na ceně 0,094 $ za token. Krátce poté se ale řada držitelů ETN stala obětí kybernetických útoků, které hodnotu kryptoměny srazily na 0,025 dolaru (13. 11. 2017).
Maximálního kurz Electroneum dosáhlo 6. ledna 2018 (0,229 $/ETN). V posledním roce (od 14. 5. 2018) nepřesáhla cena ETN částku 0,0089 $ (25. 2. 2019). Dlouhodobě stagnující Electroneum se 14. května 2019 obchodovalo za 0,005 dolaru.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.