Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těžba kryptoměny Monero: Jak funguje a vyplatí se oproti jiným kryptoměnám?

Publikováno
Těžba kryptoměny Monero: Jak funguje a vyplatí se oproti jiným kryptoměnám?
Zdroj: coinlib.io

Řada z čtenářů už určitě ví, že Monero (XMR) je anonymní kryptoměnou. Na rozdíl od Bitcoinu nevyužívá k potvrzování transakcí dva, ale rovnou čtyři klíče: soukromý view key, veřejný view key, soukromý spend key a veřejný spend key.

Pomocí těchto klíčů a funkce tzv. kruhových podpisů (ring signatures) umožňuje skrýt adresy odesilatelů i příjemců a také zůstatky na jejich adresách.

Další změnou oproti Bitcoinu je to, že množství nově vytvořených mincí není omezeno a velikost bloku se dynamicky mění v závislosti na vytížení sítě.

Jaký má těžba Monera smysl?

Stejě jako u ostatních kryptoměn slouží těžba i u Monera k ověřování nově vytvořených transakcí a jejich následnému zápisu do bloků, které poté tvoří samotný blockchain této kryptoměny.

Těžba tedy umožňuje využít elektrickou energii k ověření transakcí a tak tedy propojit reálný svět těžařů a jejich těžebních strojů s virtuálním světem řetězce zahashovaných informací.

Jak funguje těžba Monera?

Těžba Monera je velmi podobná těžbě Bitcoinu. Také používá algoritmus Proof of Work, ve kterém těžaři počítají matematické úlohy a pálí velké množství energie k ověření nových transakcí.

Oproti Bitcoinu se však liší v několika (celkem zásadních) drobnostech:

Těžební hardware

Zatímco Bitcoin už se dnes těží převážně na specializovaných strojích určených pouze pro těžbu kryptoměn, kterým se říká ASIC minery, těžební algoritmus RandomX, který se využívá k těžbě Monera, ASIC minery přímo zakazuje.

Proto je možné Monero težit na jakémkoliv hardwaru, kromě právě specializovaných ASIC minerů. Nejvýhodnější jsou grafické karty, ale je možné těžit i na procesorech.

Velikost a rychlost uzavírání bloků

Další rozdíl je v uzavíraných blocích. Ty se u Monera uzavírají každé dvě minuty a jejich velikost se může dynamicky zvětšovat.

Při zvětšení bloku dostávají těžaři pokutu. Blok se jim tedy vyplatí zvětšit jen tehdy, pokud jsou poplatky za transakce, které jsou ve zvětšeném bloku navíc oproti normálnímu, vyšší než pokuta za zvětšení bloku.

Tímto způsobem se brání před zahlcením sítě a nadměrnému zvětšování bloků.

Zdroj: bitinfocharts.com
graf velikosti bloku u Monera
Přestože se velikost bloku může dynamicky měnit, k velkým změnám v posledních letech nedocházelo.

Dalším rozdílem je změna obtížnosti. Ta se u Bitcoinu mění jednou za 2016 bloků, na základě průměrného výpočetního výkonu v minulém 2016 bloků dlouhém období.

U Monera se mění každý blok. Kvůli tomu těžaři nejsou schopni krátkodobě dosahovat vyšších zisků v období mezi zvýšením výpočetního výkonu a následném zvýšení složitosti, která se u Bitcoinu neupravuje hned, ale právě jednou za 2016 boků. tento jev se nazývá bitcoin difficulty ajdustment.

Mince v oběhu

Oproti Bitcoinu, kterého nebude nikdy více než 21 milionů, není maximální množství mincí Monera uvolněných do oběhu omezeno.

V době psaní tohoto článku v srpnu 2021 je v oběhu necelých 18 milionů XMR a těžaři jsou za každý blok odměněni přibližně 0,889 XMR plus transakčními poplatky. Odměna však stále klesá a po dosažení 18.132 millionů mincí v oběhu, které by mělo nastat přibližně v červnu roku 2022, se odměna težařům sníží na 0,6 XMR za vytěžený blok.

Zdroj: https://www.reddit.com/r/Monero
Odměna těžařům se u Monera zastaví na 0,6 XMR za vytěžený blok.

K těžbě lze využít některý z následujících softwarů

  • XMR Stak
Zdroj: cryptominig-blog.com
UI těžebního programu XMR -Stak
UI těžebního programu XMR -Stak.
  • MinerGate
Zdroj: minergate.com
UI těžebího programu MinerGate.
UI těžebího programu MinerGate.
  • Monero Spelunker
Zdroj: czechmonero.cz
UI těžebího programu Monero Spelunker.
UI těžebího programu Monero Spelunker.

Těžba v poolech

Stejně jako u jiných kryptoměn vznikají i u Monera těžební pooly, ve kterých sdílí větší množství těžařů svůj výpočetní výkon a dělí se o společně získanou odměnu. Díky tomu jsou těžaři schopni dosáhnout pravidelnějšího vyplácení odměn, než kdyby těžili sami za sebe. To je v tomto odvětví poměrně zásadní, protože si tak těžaři mohou lépe rozplánovat své podnikání.

U Monera se aktuálně těžební výkon pohybuje v jednotkách gigahashů. Pro srovnání výpočetní výkon Bitcoinové sítě je aktuálně ve stovkách exahashů, což je o 11 řádů více.

Zdroj: bitinfocharts.com

graf znazornujici hashrate monera

Proto je možné Monero stále ještě úspěšně těžit i mimo pool a vyhnout se poplatkům poolu, které se pohybují v jednotkách procent z vytěžené odměny.

Pokud se však uživatel rozhodne pro těžbu v poolu, může využít jeden z následujících:

Poplatky poolu: 1%

Počet těžařů: 32157

Poplatky poolu: 0.6%

Počet těžařů: 10339

Poplatky poolu: 1%

Počet těžařů: 30132

Poplatky poolu: 2%

Počet těžařů: 2191

Závěr k těžbě Monera

Těžbě Monera se nevěnuje takové množství uživatelů jako těžbě jiných kryptoměn. Proto ho lze snadno těžit i v méně profesionálních podmínkách na méně profesionálním hardwaru.

Kvůli tomu že algoritmus RandomX zakazuje těžbu ASIC minerům, může Monero těžit kdokoliv v domácích podmínkách na svém počítači na skoro jakémkoliv hardwaru bez větších počátečních investic.

Čistě teoreticky by se proto těžba Monera dala doporučit nováčkům na poli těžby, kterým k těžbě stačí pouze jejich počítač, případně dalších pár graifkcých karet a peněženka, na které vytěžené mince Monera budou uchovávat.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.