Prostředí finančních transakcí v České republice se významně mění. Tradiční platby v hotovosti a plastovými kartami ustupují digitálním a virtuálním platebním metodám.
Na tuto změnu upozorňují údaje Sdružení pro bankovní karty (SBK), které zahrnují informace od bank a platebních společností, jako jsou Mastercard a Visa.
Platby v hotovosti se postupně stávají minulostí, zatímco běžný zvyk, kdy zákazníci vytahují plastové karty a platí u terminálu, je na tom dost podobně.
Digitální výdaje se navýšily na 400 miliardy Kč
Za posledních pět let se počet i objem hotovostních transakcí výrazně snížil. Před pěti lety byl objem hotovostních výběrů Čechů o něco vyšší než karetních transakcí u obchodníků. Teď už je pouze třetinový.
V prvním čtvrtletí roku 2019 Češi vybrali z bankomatů 173 miliard Kč a v obchodech utratili kartami 172 miliard Kč.
Pro porovnání, v prvním čtvrtletí letošního roku výběry z bankomatů vzrostly o 17 miliard Kč na 190 miliard Kč. Digitální výdaje se však navýšily o cca 226 miliard Kč na téměř 400 miliard Kč.
Před pěti lety lidé uskutečnili téměř 40 tisíc návštěv bankomatů, což představovalo 13 procent všech transakcí. Oproti tomu během prvního čtvrtletí tohoto roku bylo provedeno 32 tisíc návštěv bankomatů, což představovalo pouze 4 procenta všech transakcí.
I přes nárůst hotovostního oběhu, který ke konci dubna dosáhl téměř 700 miliard Kč, se digitální platby rychle prosazují.
Počet virtuálních karet se meziročně zdvojnásobil
Zajímavý je také prudký nárůst používání virtuálních karet. Počet virtuálních karet, které jsou téměř okamžitě k dispozici prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví, se meziročně téměř zdvojnásobil z 338 tisíc na 765 tisíc.
Aby bylo možné virtuální kartu používat, je nutný tzv. proces tokenizace, kdy jsou údaje z původní plastové karty nahrazeny jedinečně vygenerovaným kódem.
Tokenizované platby se používají pro online transakce prostřednictvím mobilních telefonů, chytrých hodinek, náramků a prstenů.
Výhodou tokenizace je, že pokud někdo kód zkopíruje, nemůže jej použít pro transakce na jiném zařízení. Díky této přidané úrovni zabezpečení jsou tokenizované platby stále oblíbenější, zejména mezi mladšími spotřebiteli.
Rychlá a ekologická řešení na prvním místě
Luděk Slouka, ředitel pro digitální platby a inovace ve společnosti Mastercard, připisuje nárůst virtuálních karet a tokenizovaných plateb poptávce po rychlých a ekologických řešeních.
Banky se přizpůsobily preferencím mladých lidí, kteří chtějí vše vyřizovat rychle, což vedlo k vydávání virtuálních karet, které lze získat okamžitě.
A co na to říkají banky?
Například mBank oznámila, že polovina jejich transakcí je nyní prováděna jinak než plastovými kartami. Nedávno tak představila platební prsten, který uživatelům umožňuje provádět platby pouhým přiložením k terminálu.
Výhodou tohoto prstenu je například to, že jej není potřeba nabíjet a lze s ním plavat v bazénu.
Česká spořitelna uvádí, že většinu plateb její klienti provádí prostřednictvím mobilních telefonů. Stále více klientů používá chytré hodinky, jako jsou iWatch s Apple Pay nebo hodinky Garmin s Garmin Pay. J&T Banka je na tom podobně.
Moneta se zaměřuje na virtuální karty a inovativní platební metody. Komerční banka testuje nové platební metody včetně prstenů a Partners Banka usiluje o rozšíření plateb prostřednictvím chytrých hodinek.
Air Bank vyvíjí novou platební metodu Cvak, která kombinuje platby z účtu na účet s digitalizovanými platbami kartou pomocí technologie NFC nebo QR kódů.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.