Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec hotovosti: Češi ve velkém přecházejí na digitální platby a virtuální karty

Češi hromadně přechází od hotovostních plateb k digitálním. Čím dál tím oblíbenější jsou virtuální karty nebo platby na kontakt! Odzvoní definitivně hotovosti?

Publikováno
Konec hotovosti: Češi ve velkém přecházejí na digitální platby a virtuální karty
Zdroj: depositphotos.com

Prostředí finančních transakcí v České republice se významně mění. Tradiční platby v hotovosti a plastovými kartami ustupují digitálním a virtuálním platebním metodám.

Na tuto změnu upozorňují údaje Sdružení pro bankovní karty (SBK), které zahrnují informace od bank a platebních společností, jako jsou Mastercard a Visa.

Platby v hotovosti se postupně stávají minulostí, zatímco běžný zvyk, kdy zákazníci vytahují plastové karty a platí u terminálu, je na tom dost podobně.

Digitální výdaje se navýšily na 400 miliardy Kč

Za posledních pět let se počet i objem hotovostních transakcí výrazně snížil. Před pěti lety byl objem hotovostních výběrů Čechů o něco vyšší než karetních transakcí u obchodníků. Teď už je pouze třetinový.

V prvním čtvrtletí roku 2019 Češi vybrali z bankomatů 173 miliard Kč a v obchodech utratili kartami 172 miliard Kč.

Pro porovnání, v prvním čtvrtletí letošního roku výběry z bankomatů vzrostly o 17 miliard Kč na 190 miliard Kč. Digitální výdaje se však navýšily o cca 226 miliard Kč na téměř 400 miliard Kč.

Před pěti lety lidé uskutečnili téměř 40 tisíc návštěv bankomatů, což představovalo 13 procent všech transakcí. Oproti tomu během prvního čtvrtletí tohoto roku bylo provedeno 32 tisíc návštěv bankomatů, což představovalo pouze 4 procenta všech transakcí.

I přes nárůst hotovostního oběhu, který ke konci dubna dosáhl téměř 700 miliard Kč, se digitální platby rychle prosazují.

Počet virtuálních karet se meziročně zdvojnásobil

Zajímavý je také prudký nárůst používání virtuálních karet. Počet virtuálních karet, které jsou téměř okamžitě k dispozici prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví, se meziročně téměř zdvojnásobil z 338 tisíc na 765 tisíc.

Aby bylo možné virtuální kartu používat, je nutný tzv. proces tokenizace, kdy jsou údaje z původní plastové karty nahrazeny jedinečně vygenerovaným kódem.

Tokenizované platby se používají pro online transakce prostřednictvím mobilních telefonů, chytrých hodinek, náramků a prstenů.

Výhodou tokenizace je, že pokud někdo kód zkopíruje, nemůže jej použít pro transakce na jiném zařízení. Díky této přidané úrovni zabezpečení jsou tokenizované platby stále oblíbenější, zejména mezi mladšími spotřebiteli.

Rychlá a ekologická řešení na prvním místě

Luděk Slouka, ředitel pro digitální platby a inovace ve společnosti Mastercard, připisuje nárůst virtuálních karet a tokenizovaných plateb poptávce po rychlých a ekologických řešeních.

Banky se přizpůsobily preferencím mladých lidí, kteří chtějí vše vyřizovat rychle, což vedlo k vydávání virtuálních karet, které lze získat okamžitě.

A co na to říkají banky?

Například mBank oznámila, že polovina jejich transakcí je nyní prováděna jinak než plastovými kartami. Nedávno tak představila platební prsten, který uživatelům umožňuje provádět platby pouhým přiložením k terminálu.

Výhodou tohoto prstenu je například to, že jej není potřeba nabíjet a lze s ním plavat v bazénu.

Česká spořitelna uvádí, že většinu plateb její klienti provádí prostřednictvím mobilních telefonů. Stále více klientů používá chytré hodinky, jako jsou iWatch s Apple Pay nebo hodinky Garmin s Garmin Pay. J&T Banka je na tom podobně.

Moneta se zaměřuje na virtuální karty a inovativní platební metody. Komerční banka testuje nové platební metody včetně prstenů a Partners Banka usiluje o rozšíření plateb prostřednictvím chytrých hodinek.

Air Bank vyvíjí novou platební metodu Cvak, která kombinuje platby z účtu na účet s digitalizovanými platbami kartou pomocí technologie NFC nebo QR kódů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.