Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Revoluce v hotovostních vkladech! Bez karty fungují již u tří bank, další se přidají!

Třetí banka zavedla v ČR možnost vkládat hotovost do vkladomatů pomocí mobilu nebo hodinek. U jakých dalších bank vám bude stačit jen přiložit telefon ke čtečce?

Publikováno
Revoluce v hotovostních vkladech! Bez karty fungují již u tří bank, další se přidají!
Zdroj: depositphotos.com

V České republice jsou zatím pouze tři banky, které umožňují vkládat hotovost do vkladomatů bez přítomnosti fyzické platební karty. Klientům k tomu stačí pouze mobilní telefon nebo chytré hodinky s digitálně uloženou kartou.

Třetí bankou, která nainstalovala na své vkladomaty bezkontaktní čtečky pro tento účel je Moneta Money Bank. Doposud tento způsob vkladu umožňovala pouze Air Bank a Česká spořitelna, které mají čtečky už na všech svých přístrojích.

Moneta funkci spustila v lednu

Moneta byla poslední z prozatímní trojice, která 8. ledna spustila možnost vkládat hotovost do bankomatů pomocí chytrých hodinek nebo mobilních telefonů. Potřebujete k tomu jen chytrý telefon (nebo chytré hodinky) s naskenovanou platební kartou.

Karty jsou nahrány v aplikacích jako je Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay a klienti pomocí nich mohou také snadno ověřit aktuální zůstatek na svém bankovním účtu.

“Do současné doby bylo možné v síti bankomatů Monety realizovat pomocí mobilních telefonů nebo hodinek s uloženými platebními kartami pouze výběry hotovosti. Aktuálně jsme službu rozšířili o možnost vkladu peněz prostřednictvím našich vkladomatů. Tímto krokem poskytujeme našim zákazníkům další zjednodušení jejich bankovních operací,” prohlásila v souvislosti s tímto rozšířením mluvčí Skupiny MONETA Zuzana Filipová.

Jak to funguje?

Integrace technologie NFC (Near Field Communication) umožňuje zákazníkům využívat pohodlnější a efektivnější bankovní transakce. Pouhým přiložením svého chytrého zařízení ke čtečce mohou vkládat hotovost na své účty, aniž by potřebovali fyzické bankovní karty. Tato bezkontaktní metoda nejen zvyšuje pohodlí uživatelů, ale také odpovídá rostoucímu trendu digitálních bankovních řešení.

Novinka od Monety má však i svá omezení. Tímto způsobem nelze vkládat hotovost na účty v cizí měně nebo na dětské účty. Navíc je zde čekací doba pro nově tokenizované karty, vklad u takových karet je dostupný následující den po tokenizaci.

Kromě toho je tato funkce zatím dostupná pouze ve vlastní síti bankomatů Moneta Money Bank.

Další banky se plánují přidat

Jak jsme zmínili, mezi další banky, které možnost vkladu pomocí čtečky nabízí, patří Air Bank a Česká spořitelna. Své vkladomaty mají samozřejmě i další banky, jako je ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Fio banka a UniCredit. Tyto banky však ke vkladu vyžadují klasickou platební kartu.

Ostatní banky však také nechtějí zaostávat a vypadá to, že vklady hotovosti pomocí telefonů se postupně rozšíří. Velký krok by měl být učiněn v rámci sítě sdílených bankomatů bank Air Bank, Komerční banky, Monety a UniCredit.

Klienti zapojených bank budou moci brzy vkládat peníze i v jiných bankomatech této sítě. Sdílená síť bankomatů zatím umožňuje tímto způsobem jen výběry. Start podpory vkladů je plánován na druhé čtvrtletí, ale přesné datum zatím není stanoveno.

Další bankou, která brzy umožní vklady pomocí chytrých hodinek nebo mobilu je UniCredit, která je již ve fázi testování. Raiffeisenbank též pracuje na možnosti vkladů prostřednictvím mobilů a hodinek s uvedením do provozu ve druhé polovině roku. Fio banka také plánuje tuto službu v budoucnu zavést. Na zavedení pracuje rovněž Komerční banka.

Mají inovace smysl?

Spotřebitelé stále více využívají chytrá zařízení v různých oblastech svého každodenního života a banky na to reagují integrací těchto technologií do své nabídky služeb.

Pohodlí, které přináší možnost provádět bankovní transakce na cestách bez nutnosti používat fyzické karty nebo hotovost, je pro běžného člověka významným lákadlem a je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se bude v rámci bank tato možnost neustále rozšiřovat.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎